Buty trekkingowe, co to za rodzaj obuwia?

Buty trekkingowe, co to za rodzaj obuwia? To buty turystyczne z niską lub średnią cholewką, przeznaczone do uprawiania turystyki pieszej – trekkingowej nie wymagającej specjalnego treningu fizycznego i specjalnego sprzętu. Najczęściej turyści poruszają się po utwardzonych i dobrze oznakowanych szlakach z minimalnym sprzętem, ich trasa nie wymaga noclegu lub kończy się w schronisku/pensjonacie. Do takich celów stosowanie ciężkich butów jest często nieodpowiednie, a preferowane są lekkie i elastyczne buty. Są również aktywnie wykorzystywane przez doświadczonych turystów. Umiejętne zaplanowanie trasy, lekki plecak i dobra sprawność fizyczna pozwalają porzucić masywne buty.

Czym są buty turystyczne?

Buty trekkingowe, co to za rodzaj obuwia?Pomimo powierzchownych podobieństw do swoich asfaltowych i szlakowych kuzynów, buty trekkingowe mają wiele istotnych różnic. Czym różnią się buty trekkingowe od klasycznych butów do biegania? Różnica między butami do biegania i trekkingu jest podyktowana środowiskiem i użytkowaniem. W klasycznych tenisówkach można biegać po dobrych nawierzchniach – płaskim asfalcie, bieżni czy na stadionie. Buty trekkingowe zakłada się przy zmiennej pogodzie, niosąc ciężki plecak i poruszając się po szlaku turystycznym, gdzie w niektórych miejscach mogą pojawić się przeszkody i trudny teren. Na przykład: ruchome osuwiska i strome zbocza. Kluczowym zadaniem takich butów jest zmniejszenie ryzyka skręcenia stopy i kontuzji kostki podczas poruszania się po trudnym terenie z plecakiem. Muszą również zapewniać dobrą przyczepność do różnych powierzchni: kamieni, piasku, gleby.

Amortyzacja

Buty do biegania mają dobrą amortyzację, która pochłania i łagodzi wstrząsy stawów biegowych. W przypadku butów do biegania jest to chyba najważniejszy parametr, zwłaszcza dla biegaczy amatorów. W butach trekkingowych amortyzacja jest również ważna, aby odciążyć stopy od długich spacerów. Ale nie kładą na to dużego nacisku, a uwaga jest przeniesiona na inne parametry.

Sztywność podeszwy

Bieganie po płaskiej powierzchni nie powoduje dużego dyskomfortu dla stóp i kostek, dlatego nie jest wymagana szczególna stabilność butów. Czy przez to nie jest konieczna wysoka sztywność podeszwy do skręcania czy też do zginania? Wręcz przeciwnie, wymagana jest elastyczności, zwłaszcza wśród doświadczonych biegaczy, którzy chcą wydajniej pracować stopami – lepiej wyczuwać podłoże, lądować i odpychać.

Buty trekkingowe są znacznie sztywniejsze skrętnie niż buty do biegania. Zapobiega to skręcaniu się stopy po umieszczeniu na nierównej powierzchni, zwłaszcza, gdy otrzymuje dodatkowe obciążenie z plecaka. Połączenie skrętnie sztywnej podeszwy z dopasowaną cholewką i sztywnym zapiętkiem zmniejsza ryzyko kontuzji kostki z powodu chodzenia w trudnym terenie. Czasami producenci stosują nawet specjalne plastikowe ramy w podeszwie środkowej, które zwiększają boczną stabilność stopy podczas ruchu. Podeszwa butów trekkingowych jest również zauważalnie sztywniejsza niż buty do biegania na przełaj. Dzięki temu mniej się odkształca, gdy ktoś wspina się po stromym zboczu lub skałach. Turysta porusza się pewniej, co oszczędza energię i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Odporność na zużycie podeszwy

Podeszwa butów do biegania z reguły składa się z twardej, odpornej na zużycie gumy, która nie ściera się przez długi czas od ciągłego kontaktu z asfaltem. Buty trekkingowe potrzebują nie tylko wytrzymałości, ale także doskonałej przyczepności na różnych nawierzchniach – od skał po trawę i ziemię. W tym celu ich podeszwy powstają z mieszanek gumowych o różnej gęstości. Zwykle na palcach i pięcie stosuje się bardziej wytrzymałą gumę, podczas gdy reszta jest wykonana z bardziej miękkiej i bardziej przyczepnej gumy.

Bieżnik

Buty do biegania charakteryzują się niemal płaskim bieżnikiem, natomiast buty trekkingowe wręcz przeciwnie, są wyraziste. Potrzebują wysokich i skośnych bieżników, aby zapewnić lepszą przyczepność na błocie, luźnej ziemi, piasku i mokrej trawie.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi i wstrząsami

Buty do biegania mają lekką, elastyczną cholewkę zaprojektowaną w celu zapewnienia precyzyjnego i wygodnego chwytu stopy. Na ścieżce w parku czy na stadionie biegacz nie spotyka się ze złą pogodą – nawet zmoczenie stóp nie jest straszne, zresztą po joggingu czeka ciepły i suchy pokój. Warunki na szlaku są zupełnie inne. Dlatego buty trekkingowe mają twardą osłonę palców, która chroni je w przypadku potknięcia, a większość modeli zawiera membranę, która chroni przed wilgocią.

Odporna na zużycie cholewka

Cholewka buta do biegania jest lżejsza i lepiej wentylowana, co nieuchronnie traci na trwałości. Buty trekkingowe również starają się to ułatwić, ale projektanci mają znacznie mniejsze pole manewru. Ze względu na warunki na szlaku delikatny materiał cholewki zostanie po prostu zniszczony przez wysoką wilgotność, brud, ostre krawędzie kamieni i nie tylko. Dlatego buty trekkingowe charakteryzują się zastosowaniem wytrzymałych tekstyliów, skóry oraz dodatkowych wzmocnień gumowych w miejscach narażonych na zużycie.