Co to znaczy traumatolog ortopeda?

operacje kręgosłupa w Szczecinie
operacje kręgosłupa w Szczecinie

Co to znaczy traumatolog ortopeda? Traumatolog ortopeda to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów narządu ruchu w tym wykonywanie takiego zabiegu operacyjnego jak artroskopia. Kompetencje traumatologa-ortopedy obejmują różnorodne urazy, a także choroby wrodzone i nabyte oraz deformacje kości, stawów, mięśni, więzadeł i ścięgien.

Kiedy należy udać się do kliniki ortopedycznej? W przypadku kontuzji, stłuczenia, złamania, zapalenia lub urazu stawów, uszkodzenia więzadeł, mięśni, kości, ograniczenia zakresu ruchu. W takim przypadku konsultacji udzieli lekarz ortopeda.

Jakie choroby leczy traumatolog-ortopeda?

Po wyjaśnieniu, co to znaczy traumatolog ortopeda, warto poznać, jakie niedomagania leczy. Kompetencje lekarza ortopedy traumatologa obejmują następujące ostre i przewlekłe choroby i patologie narządu ruchu:

  • Deformacje aparatu kostno-stawowego kręgosłupa  i kończyn dolnych (osteochondroza kręgosłupa, skolioza, kręgozmyk, koślawość i szpotawość kończyn dolnych, płaskostopie, ostroga piętowa itp.).
  • Choroby stawów: zapalenie stawów i artroza (reumatoidalne, pourazowe, dysplastyczne itp.)
  • Choroby ścięgien (zapalenie nadkłykcia, zapalenie wyrostka rylcowatego itp.).
  • Choroby zapalne struktur tkanek miękkich (zapalenie kaletki maziowej itp.)
  • Martwica aseptyczna (głowa kości udowej, kłykcie kości udowej itp.)
  • Guzy łagodne i choroby nowotworowe (guzy olbrzymiokomórkowe, kostniaki, włókniaki, egzostozy kostno-chrzęstne, dysplazja włóknista, torbiele kostne różnego pochodzenia itp.).
  • Konsekwencje i powikłania urazów (opóźnione gojenie się złamań, deformacje kończyn, fałszywe stawy, przykurcze, urazy kolan, łąkotki).

Kiedy może być konieczna artroskopia kolana – łąkotka?

Co to znaczy traumatolog ortopeda?Specjalista traumatolog ortopeda przyjmuje pacjentów w klinice ortopedycznej, gdzie trzeba zawsze się udać, gdy nastąpi jeden z opisanych wyżej przypadków. Najczęściej zgłaszają się osoby z naderwaniem łąkotki a każdy wypadek prowadzący do bolesnego zwichnięcia lub złamania stawu kolanowego może spowodować uszkodzenie tej struktury chrzęstnej.

Często takie urazy wymagają artroskopii kolana, łąkotka jest szyta i zostaje zachowana jej funkcja ochronna. Im większy ciężar spada na kolano w momencie urazu, tym większe jest prawdopodobieństwo zranienia łąkotki. Im bardziej kolano zgina się do wewnątrz i im większa staje się krzywa X, tym większe jest ryzyko pęknięcia.

Każdy staw kolanowy ma łąkotkę wewnętrzną i zewnętrzną. Ostry uraz od razu wywołuje silny ból, obrzęk i znacznie ogranicza ruchomość kolana przy zginaniu lub prostowaniu nogi. Czasami pacjenci kliniki ortopedycznej doświadczają tak zwanej blokady kolana. Zużyta łąkotka daje o sobie znać poprzez stopniowe dolegliwości.

Zakres pomocy medycznej lekarza ortopedy traumatologa obejmuje zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne stawu kolanowego. Jeżeli po uszkodzeniu warstw chrzęstnych kolana rana się nie goi traumatolog wykonuje artroskopię łąkotki to znaczy zakłada specjalny szew w celu przywrócenia funkcji amortyzacji. Dla wielu pacjentów ważna przy artroskopii jest cena, ponieważ prywatne zabiegi nie są refundowane.

Co może powodować uszkodzenia łąkotki?

Pęknięcie łąkotki jest najczęstszą chorobą kolana, która może wystąpić, gdy kolano jest rozciągnięte lub złamane.Takie uszkodzenie charakteryzuje się obrzękiem i ostrym bólem. Ponadto może przyspieszyć proces niszczenia chrząstki stawowej. Dlatego artroskopia lub częściowe usunięcie jest jedną z najczęściej stosowanych przez lekarza ortopedę traumatologa operacji kolana. Do tego dochodzi cała gama obrażeń. Niektóre drobne urazy ustępują samoistnie i nie mają żadnych konsekwencji. Istnieją jednak urazy, które wymagają natychmiastowej operacji, aby ustabilizować kolano i zapobiec zużyciu chrząstki i artrozie.

Artroskopia łąkotki – zabieg ratujący

Lekarz ortopeda w Szczecinie
Lekarz ortopeda w Szczecinie

Jeśli pęknięcie łąkotki powoduje silny ból w kolanie i ogranicza jego ruchomość, artroskopię łąkotki należy wykonać natychmiast. Zabiegi chirurgiczne na łąkotkach są najczęściej wykonywane artroskopowo, czyli techniką małoinwazyjną. Podczas tej operacji chirurg wykonuje niewielkie nacięcia po obu stronach stawu kolanowego rzepki, przez które wprowadza aparat za pomocą wąskich rurek.

Chirurgia laparoskopowa przyspiesza proces gojenia się ran, a także zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych. Zasadniczo lekarz ortopeda pacjentom oferuje dwie opcje leczenia pęknięcia łąkotki: artroskopię (szew) lub częściowe usunięcie.

Czasami dolegliwości związane z pęknięciem łąkotki mogą ustąpić samoistnie dzięki unieruchomieniu, odpoczynkowi fizycznemu i towarzyszącej fizjoterapii. Podczas konsultacji lekarskiej, wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych zapada decyzja czy konieczna będzie artroskopia łąkotki. Jeśli ból stał się przewlekły, a staw jest nieruchomy, pęknięcie łąkotki będzie leczone operacyjnie.

W przypadku takiego zabiegu operacyjnego jak artroskopia cena będzie uzależniona od cennika danej kliniki ortopedycznej. Dla przykładu można podać, że zabieg artroskopii kolana – łąkotka wiążący się z szyciem uszkodzonej łąkotki bez użycia implantów to koszt około 4300 złotych. Jeżeli będzie wykorzystywany implant cena będzie o 1000 złotych wyższa.