Czy dom dla seniorów jest najlepszą formą opieki nad osobami starszymi?

Czy dom dla seniorów jest najlepszą formą opieki nad osobami starszymi? Domy starców od lat wzbudzają szczególne kontrowersje w społeczeństwie. Jedni są ich zagorzałymi przeciwnikami, drudzy niezmiennie wydają o nich pochlebne opinie. Tak jak przy wielu podobnych tematach, prawda leży gdzieś pośrodku, a każda opcja ma swoje mocne i słabe strony. Warto zastanowić się, czy w naszej indywidualnej sytuacji konieczny jest wybór domu dla seniorów. Poniżej kilka ważnych kwestii, nad którymi należy się pochylić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy wybór domu dla seniorów jest rzeczywiście konieczny?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się potencjalny mieszkaniec domu opieki. Chodzi tutaj szczególnie o kwestie zdrowotne, a także o stan psychiczny danej osoby. Jeśli senior nie wymaga stałej opieki lekarza i może bez przeszkód zostawać na jakiś czas sam, nie ma potrzeby szukania dla niego miejsca w ośrodku. Wystarczy raz dziennie skontrolować czy wszystko jest w porządku, czy nie trzeba zaoferować pomocy.

Jeśli sami nie możemy dotrzeć na miejsce, warto pomyśleć o zatrudnieniu opiekuna osoby starszej. Najczęściej są to specjaliści z kompetencjami pielęgniarskimi, dzięki czemu będą w stanie stwierdzić czy pacjent jest w dobrej kondycji zdrowotnej lub pomóc w przyjmowaniu leków. To dobra opcja dla tych rodzin, które mieszkają w innym mieście niż seniorzy lub które nie są w stanie wygospodarować wystarczająco wiele czasu na niezbędną opiekę.

Dom dla seniorów – całodobowa opieka

Zupełnie innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Niestety niewiele jest takich rodzin, w których znajdzie się osoba mogąca całkowicie poświęcić się opiece nad seniorem. Takiej osobie często brakuje również odpowiednich kompetencji medycznych.

Są one niezwykle przydatne w opiece nad pacjentem, którego zdrowie szwankuje. Trudności może przysporzyć również znalezienie całodobowego opiekuna. W takim wypadku dom dla seniorów wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dzięki takiemu posunięciu możemy być pewni, że bliska nam osoba będzie miała zapewnioną najlepszą możliwą opiekę.

Jak wybrać odpowiedniego opiekuna lub dom dla seniorów?

Zarówno wybór odpowiedniej osoby, jak i miejsca, może przysporzyć nam kłopotu. Czym warto się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Jeśli chodzi o wybór osoby, na pewno należy zwrócić uwagę na jej kwalifikacje oraz dotychczasowe doświadczenie. Dobrze jest porozmawiać z seniorami, którymi opiekowała się lub opiekuje dana osoba, a także skontaktować z ich rodzinami. Jeżeli faktycznie podopieczni i ich najbliżsi są zadowoleni ze współpracy, jest to jasny sygnał, że należy rozważyć tę kandydaturę. W dobie internetu możemy pokusić się o wyszukanie informacji na portalach społecznościowych i forach. Wiele stron zrzesza specjalistów poszczególnych dziedzin, także opiekunów osób starszych. Na takich serwisach łatwo znajdziemy rekomendowane osoby, które mieszkają w okolicy. Musimy jednak pamiętać, że warto zweryfikować uzyskane w podobny sposób informacje, ponieważ mogą okazać się one nieprzystające do stanu faktycznego.

W podobny sposób możemy rozpocząć poszukiwanie najlepszego domu dla seniorów. Powinniśmy sami odwiedzić poszczególne placówki albo zabrać tam osobę starszą. Dzięki takiemu rozwiązaniu obydwie strony będą miały szansę się poznać. Specjaliści odpowiedzą na szczegółowe pytania rodziny i seniora, a mieszkańcy zrelacjonują jak przebiega ich codzienne życie. Wtedy wybór jest kwestią ustalenia wspólnego stanowiska i postawienia na opcję zadowalającą wszystkich zainteresowanych.

Szczególnie istotna będzie oferta danego ośrodka, co proponuje on swoim mieszkańcom. Dobrze zainteresować się jakie zajęcia są organizowane w poszczególnych placówkach, jakie zabiegi oferują. Oczywiście można sięgnąć do opinii znajdujących się w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one posłużyć jako przeważający szalę argument. Taką opinię może wystawić każdy, więc ostateczna ocena internautów nie musi dawać pełnego i szczerego obrazu rzeczywistości.

Ośrodek opieki miejscem małych, codziennych radości

Dom dla seniorów jest miejscem zrzeszającym starszych, nierzadko schorowanych ludzi, którzy na co dzień potrzebują pomocy i opieki. To, że nie są osamotnieni w trudnościach, bardzo podnosi ich na duchu. Czerpią radość z życzliwości, której doznają wokoło, z obecności innych osób, które dzielą ich problemy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że znajdują się w swoim rówieśniczym gronie. Dzięki temu mają wspólne tematy oraz całe dnie, żeby o nich dyskutować.

Właśnie przez atmosferę panującą w ośrodkach, dom dla seniorów wydaje się być rozsądniejszą opcją niż dorywcza opieka rodziny czy też opiekuna. Mnogość zajęć, osób i tematów skutecznie odciągają myśli starszych od pesymistycznych aspektów, dzięki czemu przez dłuższy czas pozostają oni w lepszej kondycji psychicznej, niż ich samotni rówieśnicy.

Jeśli problem opieki nad seniorem nie jest Wam obcy, warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw i zastanowić się, czy któraś z wymienionych wyżej opcji, nie wydaje się być szczególnie interesująca.