Dom drewniany – czy warto w nim zamieszkać?

Dom drewniany – czy warto w nim zamieszkać? Drewno jako materiał konstrukcyjny znany jest ludzkości od pokoleń. Przez wiele tysiącleci był najpopularniejszym budulcem domów i mieszkań, obecnie ponownie zapanował “boom” na domy z drewna. Nowoczesne technologie budowy domów drewnianych znane są na Świecie od dawna, do Polski dotarły one pod koniec lat 90 poprzedniego wieku. Wśród osób, które decydują się na budowanie własnego domu ciągle dominują domy murowane. Warto jednak poznać zalety domów drewnianych, a jest ich naprawdę sporo. Poznajmy, więc nie tylko plusy budowy takich domów, lecz także koszty związane z ich powstawaniem.

Zalety drewnianego domu

Drewno posiada świetne właściwości samoregulacji wilgotności, dzięki czemu zapewnia przyjazny mikroklimat w domu. Uczucie to doskonale znają wszyscy Ci którzy byli chociaż raz na wakacjach w górach i mieszkali w hotelu czy też domku z drewna. Eksperci zgodnie twierdzą, że zamieszkiwanie takich domów ma pozytywny wpływ na Nasze zdrowie.

Domy budowa
Budowa domu z drewna Szczecin 

W odróżnieniu domów murowanych, domy drewniane wyróżniają się szybkością budowy. W przypadku tradycyjnych domów budowanych z użyciem cegieł i betonu budowa może trwać nawet 2 lata. Domy budowane z drewna powstają w około 3-4 miesiące. Co wpływa na tak krótki czas budowy? Przede wszystkim prosta konstrukcja. Drewniane szkielety mogą być wykonane dużo wcześniej w specjalnych halach i jedynie zmontowane na placu budowy. Znacznie obniża to czas, który ekipa budowlana spędza przy budowie. Dodatkowo jedyną “mokrą” pracą jest wylewka fundamentów, pozostałe prace robione są na sucho. Dzięki temu budować domy drewniane można również zimą. To właśnie brak sezonowości wykonywanych prac w dużej mierze korzystnie wpływa na czas budowy. Jednym z czynników, dzięki którym domy drewniane w szybkim tempie zyskują popularność w Polsce jest ich wysoka energooszczędność. Domy szkieletowe posiadają doskonałą ochronę cieplną, ponieważ cała konstrukcja dachu i ścian zewnętrznych jest wypełniona izolacją cieplną składającą się z wełny mineralnej i specjalnej folii. Dzięki temu, ogrzewane jest tylko powietrze w pomieszczeniach domu, powoduje to oszczędność energii.

Szkieletowa konstrukcja

Szkieletowa konstrukcja domu drewnianego jest dużo lżejsza niż konstrukcja domów murowanych. Ogranicza to wielkość fundamentów, a tym samym ich koszt, co pozwala znacznie obniżać koszty całej inwestycji. Zapewnia to również łatwiejsze budowanie domów w trudnych warunkach gruntowych i hydrologicznych np. na terenach podmokłych, górskich czy też po szkodach górniczych. Domy wykonane z drewna przyciągają uwagę, dzięki posiadanemu przez siebie klimatowi. Postawienie takiego domu na łonie natury, pełnej pięknych krajobrazów może powodować zachwyt i zazdrość wśród znajomych. Dodatkowymi zaletami mogą być między innymi wysoka akustyczność ścian czy też łatwa modernizacja czy też przebudowa takiego domu. Dzięki lekkiej konstrukcji łatwiej wykonać takie prace.

Koszty budowy domu kanadyjskiego

Wiele można mówić o zaletach budowy i zamieszkiwania drewnianych domów. Warto jednak sprawdzić ile kosztuje budowa takiego, dla wielu potencjalnych inwestorów może to być kluczowa kwestia. Rozbieżności cenowe są dosyć duże i zależą przede wszystkim od wyboru materiału oraz rodzaje drewnianego domu. Sprawdźmy zatem jak kształtują się ceny:

  • Dom tradycyjny drewniany

Szkielet takiego domu produkowany jest w hali produkcyjnej, a następnie przewożony na plac budowy. Koszt za m2 takiego domu w stanie surowym to ok. 700 – 800 zł za m2 . Technika ta wykorzystywana jest głównie do budowy domków letniskowych.

  • Dom drewniany szkieletowy i prefabrykowany

To najpopularniejsza technologia wśród osób decydujących się na budowę domu z drewna. Sama konstrukcja osadzona jest na drewnianych belach a ściany wypełniane są drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Całość jest oczywiście droższa i koszt za m2 waha się między 1200 a 1400 zł

  • Dom z bali drewnianych

To najdroższy typ budowy drewnianych domów. Średnia cena za budowę m2 to ok. 1800 zł a niekiedy może osiągać kwotę nawet 2000 zł za stan surowy. Domy z bali charakteryzuje duża widowiskowość i atrakcyjny wygląd.

Do tego należy doliczyć jeszcze koszty zakupu działki, wyposażenia mieszkania czy też wykończenie mieszkania. Finalnie według ekspertów koszt budowy domu drewnianego jest o około 15% tańszy niż budowa murowanego domu – przy identycznych rozmiarach i gabarytach. Zważywszy na duże koszty budowy domów, pozwala to na znaczne oszczędności, które można przeznaczyć na lepsze wyposażenie. Na co należy zwrócić uwagę przy budowie domu z drewna? Przede wszystkim na samo drewno. Wielu inwestorów chcąc obniżyć koszty budowy wybiera słabej jakości drewno, może to mieć bardzo poważne konsekwencje wynikające z drogich i trudnych do zrealizowania napraw. Podobnie sytuacja ma się w przypadku wyboru odpowiedniej ekipy budowlanej. Warto postawić na doświadczone firmy, które mają w swoim portfolio wiele podobnych budów. Źle wykonane konstrukcje mogą mieć negatywny wpływ na energooszczędność budowli. Warto, więc zaufać specjalistom z doświadczeniem w branży.