Dom z kontenerów morskich – jak go postawić i co trzeba o nim wiedzieć?

Kontenery morskie nie bez powodu kojarzą się z logistyką – takie jest właśnie jest ich pierwotne rozwiązanie. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie co do transportowania dużych ilości produktów z odległych państw zamorskich, dziś pełnią nieco inną funkcją. Jak się bowiem okazuje, kontenery morskie i dom mogą być ze sobą tożsame. Coraz więcej ludzi decyduje się w nich… zamieszkać. Brzmi interesująco? W tym artykule skupimy się, jak uczynić z kontenerów morskich dom i w jaki sposób zaadaptować je, by spełniał jego absolutnie podstawowe funkcje.

Jak uczynić z kontenerów morskich dom? – krok po kroku

  1. Zakup kontenera – możemy postawić zarówno na kontenery nowe, jak i używane, przy czym najczęściej używa się właśnie kontenerów morskich, a znacznie rzadziej – tych blaszanych.
  2. Adaptacja kontenera – kupno kontenera, który wcześniej był przeznaczony do transportu wiąże się z koniecznością jego zaadaptowania do potrzeb mieszkalnych – konieczne może okazać się piaskowanie ścian czy też dodatkowe wzmocnienie całej konstrukcji.
  3. Umiejscowienie go na ziemi – właściwe umiejscowienie kontenera na ziemi to absolutna podstawa, która nie jest jednak nader wymagająca, bo wymaga jedynie wyrównanie, zagęszczenie i ustabilizowanie terenu, na którym kontener będzie stał. Musimy jednak uważać, gdyż bardziej grząski teren się do tego nie nada. 
  4. Instalacja przyłączy, izolacja i ogrzewanie – jako że dom będzie miał przeznaczenie mieszkalne, konieczne jest zaopatrzenie go w dostęp do mediów i instalacji. Dokładnie tak, jak “zwykłego” domu. Lepiej powierzyć to firmie profesjonalnie się tym zajmującej – zwłaszcza, że instalacja (choć w tym przypadku prosta) jest czymś wymagającym najlepszego podejścia, gwarantującego bezpieczeństwo i komfort korzystania.
  5. Spełnienie formalności – choć słowo “formalność” najczęściej kojarzone jest z czymś, co trzeba odbębnić, a czego wypełnienie jest tylko kwestią czasu, sytuacja w przypadku kontenerów morskich, dom z których chcemy stworzyć jest zgoła odmienna. Polskie prawo nie dorosło bowiem jeszcze do tego typu nowoczesnego pomysłu, zmuszając nas do traktowania go jako tymczasowy obiekt budowlany (taki, który nie posiada fundamentów umiejscawiających go na stałe w jednym miejscu).

Kontenery morskie – dom i jego zalety

Choć domy z kontenerów w Polsce nie są zbyt szanowane (kojarzą się z biedą i “życiem w kamperze”), ze zdecydowania się właśnie na nie płynie sporo pozytywów. Do tych najważniejszych zaliczają się:

  • niska cena, do której mieszkaniom i domom naprawdę bardzo daleko – wystarczy kupić działkę i kontener, którego urządzenie jest bardzo łatwe (ze względu na prostą budowę oraz stosunkowo niewielką powierzchnię);
  • duża mobilność – dom z kontenerów nie jest takim, którego nie dałoby się przenieść – jeżeli więc okaże się, że okolica, w której zamieszkamy tak naprawdę nam się nie spodoba, cały swój dobytek będziemy mogli szybko przenieść w dowolne inne miejsce, nawet takie znajdujące się w zgoła odmiennym mieście; takiej opcji próżno szukać w innych rozwiązaniach, nawet tych bardziej nowoczesnych;
  • przytulność – dom w kontenerze potrafi być znacznie bardziej komfortowy, aniżeli mieszkanie w wielu starych kamienicach (zwłaszcza takich zawierających w sobie mieszkania socjalne i komunalne); cechuje go spora estetyka i duża dowolność aranżacyjna;
  • szybki montaż – dom z kontenera możemy “postawić” w zaledwie dzień (jeżeli wcześniej odpowiednio go przygotujemy, na przykład dokonując izolacji oraz utwardzenia gruntu); nie musimy podejmować się większych i wielomiesięcznych inwestycji.

Kontenery morskie jako dom – wady

Jedną z głównych wad związanych z kontenerami morskimi pełniącymi funkcję domu jest ta, o której wcześniej mówiliśmy, a ściśle związana z wypełnianiem formalności. Polskie prawo praktycznie uniemożliwia traktowanie kontenera jako dom, w związku z czym można mieć trudności z doprowadzeniem do niego mediów (prądu, wody czy Internetu). Problemem może też okazać się transport i montaż kontenera w miejscu docelowym – jedynym narzędziem, z którego możemy w tym celu skorzystać jest dźwig. Ten z kolei potrafi być dość kosztowny. Podobnie sytuacja przedstawia się z ogrzewaniem kontenera, dość ciężkim w szczególności w zimę.

Kontenery morskie narzucają również pewne schematy, jeżeli chodzi o wygląd. Nie możemy tu sobie pozwolić na fanaberie i jesteśmy zmuszeni przystać na prostopadłościenne, wyglądające dość surowo bryły.

Podsumowanie

Choć nie jest to główne przeznaczenie kontenerów morskich, dom stworzony za ich pośrednictwem jest w stanie być nie tylko pełnowartościowym, ale i bardzo ekonomicznym i pro-ekologicznym rozwiązaniem – pod warunkiem, że jesteśmy gotowi walczyć z wciąż niedopracowanym polskim prawem, które nie zakłada możliwości mieszkania w tego typu “tworze”. Jeżeli uda nam się wywalczyć stosowne pozwolenie, a przede wszystkim zadbać o podłączenie mediów do niego, kontener morski jako dom sprawdzi się znakomicie. Zwłaszcza, jeśli zaoszczędzone na nim pieniądze zainwestujemy w usługi profesjonalnego projektanta wnętrz, który ze stosunkowo niewielkiej przestrzeni stworzy gniazdko, w którym każdy chciałby zamieszkać.