Domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

Domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii: Srebro od lat jest niezwykle lubianym wśród ludzi materiałem, głównie ze względu na jego wytrzymałość i doskonały wygląd. Największą jego wadą jednak jest to, iż wymaga właściwej pielęgnacji. Srebro wraz z biegiem lat przez działanie powietrza ulega czernieniu, konieczne jest więc dbanie o srebrną biżuterię w sposób regularny, gdyż gromadząca się coraz grubsza warstwa rdzy może być trudna do usunięcia. Przed zastosowaniem środków chemicznych, warto spróbować domowych metod czyszczenia srebrnej biżuterii.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria powinna być czyszczona z uwzględnieniem zasad szczególnej ostrożności. Do jego pielęgnacji idealnie nadaje się miękka ściereczka z mikrofibry, jaką na co dzień używany do czyszczenia ekranu telewizora czy telefonu komórkowego. Ściereczka usunie wszelkie zalegające na biżuterii zanieczyszczenia, przy tym nie rysując jej powierzchni. Należy nią czyścić zwłaszcza delikatną srebrną biżuterię posrebrzaną, mającą na sobie warstwę oksydowaną.

Sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

1. Soda

Do czyszczenia biżuterii srebrnej doskonale nadaje się zwykła soda, jaką przeważnie mamy w kuchni. Wystarczy zmieszać ją z wodą, w takiej proporcji, aby wytworzyła się gęsta pasta. Po czym taką pastę nakładamy na srebrną biżuterię, a następnie pocieramy ją miękką ściereczką z mikrofibry. Biżuteria oczyszcza się z osadu już po chwili i staje widocznie bardziej lśniąca. Soda świetnie zbiera powstały na biżuterii nalot i przedostaje się nawet w trudno dostępne miejsca.

2. Mydło

Najprostszym sposobem czyszczenia takiej biżuterii jest bez wątpienia zastosowanie zwykłego mydła bez amoniaku i fosforanów z wodą. Nawet jeśli ten sposób nie okaże się zbyt efektowny, z pewnością dzięki niemu pozbędziemy się największych zanieczyszczeń i będziemy mogli przystąpić do innej metody czyszczenia biżuterii, jeśli ta zawiedzie.

3. Pasta do zębów

Nie trzeba inwestować w drogie i specjalistyczne środki czystości do biżuterii srebrnej, wystarczy zwykła pasta do zębów. To bardzo popularna metoda, do której potrzebujemy jedynie pasty do zębów i szczoteczki. Przy stosowaniu tej metody należy szczególnie ostrożnie czyścić biżuterię, aby nie powstały na niej rysy. Dobrze jest wybrać do tego celu delikatną pastę, która nie powinna zawierać drobinek ścierających, które mogłyby uszkodzić biżuterię. Jeśli boimy się, iż może dojść do powstania rys, zrezygnujmy ze szczoteczki, nałóżmy jedynie pastę na naszą biżuterię na kwadrans, po czym oczyśćmy ją przy pomocy wody. Kiedy biżuteria srebra całkowicie wyschnie, będziemy mogli przystąpić do polerowania powierzchni. Po takiej czynności biżuteria powinna pięknie lśnić.

4. Sok z cytryny z popiołem

Rzadziej wybierana technika. W celu wyczyszczenia biżuterii srebrnej przy użyciu soku z cytryny z popiołem mieszamy te składniki ze sobą, dopóki nie powstanie tam gęsta papka. Następnie nakładamy ją na paręnaście minut na biżuterię, po tym czasie dokładnie ją płuczemy. Minusem tej techniki, jest to, że powstały środek nie przedostanie się do wszelkich szczelin w biżuterii, nie będzie ona więc skutecznie oczyszczona.

5. Wódka albo czysty spirytus

Wlewamy do pojemnika wódkę lub spirytus, po czym zanurzamy naszą biżuterię srebrną i zostawiamy najlepiej na całą noc. Rana nasza biżuteria powinna wyglądać prawie jak nowa. Proces kończymy oczywiście polerowaniem.

6. Kwaśne mleko

Wkładamy do plastikowej miski biżuterię, po czym zalewamy ją kwaśnym mlekiem. Zostawiamy na pół godziny, a następnie spłukujemy biżuterię, zostawiamy do wyschnięcia, a na sam koniec polerujemy.

7. Oliwa z oliwek oraz sok z cytryny

Do pół szklanki soku z cytryny dodajemy łyżeczkę oliwy, następnie zanurzamy w tak powstałej mieszance ściereczkę. Po czym polerujemy naszą biżuterię i zostawiamy do wyschnięcia.

Czego należy unikać podczas czyszczenia srebrnej biżuterii?

Przede wszystkim należy unikać korzystania w trakcie czyszczenia z chropowatych i szorstkich ściereczek, które mogłyby porysować naszą biżuterię. Warto również wziąć pod uwagę to, czy do wykończenia naszych kolczyków, czy pierścionka, użyto również innych materiałów. Mogą mieć one bowiem inne właściwości, aniżeli srebro. W takiej sytuacji, zanurzenie biżuterii w danej mieszance może być nieodpowiednie, a nawet może przyczynić się do zniszczenia biżuterii. Przed przystąpieniem do pielęgnacji należy więc zapoznać się z rodzajem wykonania danej rzeczy. W niektórych przypadkach trzeba zrezygnować z całościowego mycia biżuterii, a wymyć jedynie pewne jej elementy.

Kamień szlachetny może bowiem wymagać odmiennej pielęgnacji. Dobrze jest także pamiętać o zasadach przechowywania biżuterii, a także o momentach, w jakich trzeba ją na chwilę zdjąć i odłożyć w bezpieczne miejsce. Biżuteria srebrna nie powinna być narażona na kontakt z wodą czy jakimiś środkami chemicznymi. Mogą one bowiem doprowadzić do jej matowienia. Biżuteria srebrna powinna być przechowywana w workach, z dala od światła oraz ciepła słonecznego. Idealne do tego celu są woreczki strunowe, produkowane z polietylenu. Nie należy jednak korzystać z torebek poliwinylowych, które mają w składzie siarkę, powodującą czernienie srebra.