Frezarka do paznokci – jak o nią dbać, by służyła na długie lata

Frezarka do paznokci – jak o nią dbać, by służyła na długie lata: Frezarka jest narzędziem, które spotkamy praktycznie w każdym salonie kosmetycznym, coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Zależnie od jej przeznaczenia może służyć do wykonywania manicure lub pedicure. Znacznie skraca czas pracy i obróbki paznokcia. Dzięki niej zamiast mozolnego spiłowywania pilnikiem utwardzonej masy na paznokciu, możemy ściągnąć ją w kilka minut. Przy umiejętnym stosowaniu ryzyko uszkodzenia paznokcia lub skórek jest praktycznie zerowe. Jednak jak każde urządzenie, frezarka również wymaga konserwacji i dbania, by zachować jej prawidłowy stan. Poniżej dowiecie się jak dbać o frezarkę, by służyła na długie lata.

Zalecenia producenta

Do każdego urządzenia, które kupujemy, dołączona jest instrukcja użytkowania. Producent określa w niej jak dbać o sprzęt, w jaki sposób go konserwować, a także w jaki sposób nie postępować z urządzeniem. Przeczytanie instrukcji jest ważne, nie tylko ze względu na użytkowanie, ale również ze względu na gwarancję. Złe użytkowanie lub niezgodne z przeznaczeniem może spowodować wyłączenie gwarancji, przez co możemy utracić swoją frezarkę beż możliwości zwrotu pieniędzy lub naprawy sprzętu. 

Ważne jest również, aby w okresie gwarancyjnym nie naprawiać samodzielnie swojego urządzenia. Po pierwsze może to spowodować, tak jak wyżej, wyłączenie gwarancji, jak również uszkodzenie sprzętu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak naprawić naszą frezarkę, lepiej będzie ją oddać do autoryzowanego serwisu. Pozwoli to nie tylko przedłużyć żywotność urządzenia, ale również może zapobiec jego dalszym awariom.

Pamiętajmy również, że nie wszystkie frezarki mogą służyć nam zarówno do pedicure jak i manicure. Frezarki przeznaczone do pedicure mają większą moc, a frezarki do manicure mają mniejszą. Już sam ten fakt powinien nam podpowiedzieć, że ich przeznaczenie nie bierze się znikąd. Modele do manicure nie mogą być stosowane do pracy na stopach, ponieważ szybko ulegną uszkodzeniu.

Dobranie odpowiednich frezów

Kupując frezarkę, należy  zastanowić się, jakich frezów będziemy potrzebować do pracy.  

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie, do czego potrzebne nam są frezy, a następnie kupno zgodnie z ich zastosowaniem. Wiele sklepów internetowych, tak jak np. sklep Kerpro, posiada oznaczenia frezów. Każdy egzemplarz posiada opis oraz jego przeznaczenie. Frezy możemy filtrować według gradacji, a także ich zastosowania.

Drugim krokiem jest oczywiście zakup. Zawsze należy wybierać frezy dobrej jakości. Nie warto inwestować w tanie zamienniki, ponieważ może okazać się, że nie tylko nie spełnią swojej roli, ale dodatkowo mogą uszkodzić naszą frezarkę, ponieważ frezy słabszej jakości mogą zacząć się wykrzywiać.

Koniecznie musimy sprawdzić, jakiej wielkości trzpień freza będzie odpowiedni dla naszej frezarki. Ich wymiary podane są w milimetrach. Powinniśmy używać tylko tych frezów, których wielkość trzpienia odpowiada naszej frezarce. Zbyt szeroki lub zbyt luźny trzpień spowoduje szybsze zużycie uchwytu, a nawet jego uszkodzenie. Najczęściej średnica trzpienia wynosi 2,35 mm. Absolutnie nie możemy samodzielnie dokonywać przeróbek! Frezarka osiąga bardzo wysokie obroty, a stosowanie samodzielnie przerobionych frezów stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia nie tylko sprzętu, jak również opracowywanej powierzchni.

Również gdy zauważymy, że frez, którego chcemy użyć, jest uszkodzony, w żadnym wypadku nie możemy go zastosować. Wygięty trzpień, uszkodzona główka freza, powodują jego złe wyważenie, co może doprowadzić do uszkodzenia uchwytu frezarki.

Frezy powinny być również systematycznie czyszczone oraz dezynfekowane. Zawsze należy pamiętać, aby frezy były suche. Wilgoć sprzyja utlenianiu się metalu, co spowoduje korozję, czyli pojawienie się rdzy. Taki frez również może zaszkodzić naszej frezarce. Istnieje możliwość jego „ślizgania się” oraz wypadnięcia z uchwytu podczas pracy.

Regularne czyszczenie

Frezarka wymaga systematycznego czyszczenia. Oprócz czyszczenia jej na zewnątrz, musimy również zadbać o jej wnętrze.

Szczególnie narażona jest rączka frezarki, zwana również piórem. Podczas pracy dostaje się do niej pył, który może powodować przegrzanie, jak również dodatkowe drgania. Należy zatem pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu. Pozwoli to nie tylko na zachowanie higieny i bezpieczeństwa, jak również wydłuży żywotność naszej frezarki.

Wiele frezarek wyposażonych jest również w pochłaniacz. Należy pamiętać o jego systematycznym opróżnianiu, ponieważ zapchany worek również może powodować przegrzanie się sprzętu. Pęknięcie worka może również spowodować dostanie się pyłu do silnika i jego trwałe uszkodzenie.

Frezarki również wyposażone są w filtry, które także należy regularnie wymieniać, tak aby zapewnić dostęp powietrza 

Obroty

Jak już wiemy, każdy frez ma oznaczoną skalę obrotów, która powinna być ustawiona podczas ich użytkowania. Ustawianie zbyt małej lub zbyt wysokiej ilości obrotów spowoduje nie tylko uszkodzenie samego frezu, jak również może spowodować uszkodzenie uchwytu frezarki. Włączenie frezarki i ustawienie jej obrotów powinno nastąpić przed przystąpieniem do opracowywania powierzchni.

Polecamy uwadze:

Nacisk

Wiele początkujących osób mocno dociska frez na opracowywaną przez nie powierzchnię. Wbrew przekonaniom większa siła nacisku nie oznacza przyśpieszenia czasu pracy. W ten sposób możemy uszkodzić powierzchnię paznokcia, jak również uszkodzić samą frezarkę. Podczas wywierania dużego nacisku istnieje ryzyko uszkodzenia frezarki poprzez pęknięcie główki, jej wygięcie oraz uszkodzenie uchwytu.

Zwiększenie nacisku może również spowodować większe wydzielania ciepła. Zaszkodzi to nie tylko opracowywanej powierzchni, jak również może spowodować przegrzewanie się urządzenia.

Po zakończeniu pracy

Gdy kończymy pracę frezarką, nie wystarczy, że spakujemy ją do pudełka i odstawimy na miejsce. Istotne jest kilka zasad, o których zawsze musimy pamiętać:

  • wyczyszczenie pędzelkiem uchwytu frezarki – pomaga zapobiegać odkładaniu się pyłu, a więc i ryzyku przegrzania się silniczka;
  • dezynfekcja urządzenia (nawet, gdy wykorzystywane jest przez jedną osobę);
  • ustawienie obrotów na wartość „0” lub „min”;
  • ustawienie włącznika na wartość „off”.

Powyższe czynności zabezpieczą naszą frezarkę przed przegrzaniem się. Istnieje ryzyko, że silniczek nadal będzie działać, przez to nasza frezarka będzie się przegrzewać, a jej silniczek ulegnie spaleniu.

Przechowywanie frezarki również ma znaczenie. Nie należy nadmiernie wyginać przewodów oraz ustawiać jej „do góry nogami”. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu narzędzia przed dziećmi. Musimy wybrać miejsce, do którego nie będą mieć one dostępu. Ważne jest też wybranie miejsca, z którego nie będzie możliwości upadku frezarki na ziemię. Części frezarki są bardzo delikatne, a przy upadku mogą ulec uszkodzeniu.

Szkolenia

Narzędzia takie jak frezarka potrafią znacznie przyśpieszyć i uprzyjemnić naszą pracę. Jednak stosowane przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, mogą wyrządzić wiele szkód.

Wiele zakładów kosmetycznych oferuje podstawowe oraz bardziej rozszerzone szkolenia z zakresu obsługi frezarek. Zatem jeśli nie jesteśmy pewni, jak używać frezarki, powinniśmy wybrać się na takie szkolenie, dzięki czemu zapewnimy bezpieczeństwo sobie, swoim klientkom, jak również samemu urządzeniu. Na takim szkoleniu profesjonalista pokaże nam, jak zadbać o frezarkę, jakie obroty dobrać do odpowiednich frezów, jak dobrać frezy, jaką siłę nacisku stosować i jak poprawnie eksploatować nasze urządzenie.

Wiedza ta może okazać się nam bezcenna, ponieważ dzięki niej możemy prawidłowo używać i dbać o naszą frezarkę, dzięki czemu będzie służyć nam długi czas.