Fryzjer – co mówić?

Podczas pierwszej wizyty u fryzjera możemy nie wiedzieć, jakie informacje będą potrzebne aby wykonać wybraną fryzurę. Co należy mówić u fryzjera, aby uzyskać na głowie zaplanowany efekt?

Jak wyjaśnić o jaką fryzurę chodzi?

Kiedy idziemy do salonu fryzjerskiego aby ściąć włosy lub ułożyć je w preferowany przez nas sposób, musimy jakoś wyjaśnić profesjonaliście o co dokładnie nam chodzi. W przeciwnym wypadku efekt może być daleki od wymarzonego.

Precyzyjne informacje

Fryzjer - co mówić?Opowiadając o swoich oczekiwaniach musimy formułować je konkretnie i bezpośrednio. Poinformujemy osobę, która będzie wykonywała fryzurę o jaką długość nam chodzi. Nie bójmy się rozmawiać otwarcie o kolorze, na który chcemy zafarbować włosy czy kształcie grzywki, nad jakim się zastanawiamy. Pamiętajmy, by udzielać maksymalnie precyzyjnych informacji. Jeśli mamy jasne preferencje co do tego, jak bardzo chcemy podciąć włosy, unikajmy sformułowań typu „trochę” lub „tylko końcówki”, które można zinterpretować naprawdę różnie. Lepiej powiedzmy o ile centymetrów lub palców chcemy skrócić włosy. Ewentualnie możemy wyjaśnić, by chcemy by podcięte włosy sięgały nam do ramion lub ucha.

Pomoce wizualne

Nawet jeśli znamy profesjonalne nazewnictwo, to niestety niekoniecznie oznacza to, że będziemy używać go prawidłowo. Zdarza się więc, że dochodzi na tym polu do pewnych nieporozumień. Wydawać by się mogło, że moda to rzecz uniwersalna i nie zna grabić, ale zwłaszcza gdy wybieramy się do profesjonalisty w innym rejonie kraju czy wręcz za granicą, może zdarzyć się tak, że pewne słowa będą opacznie zrozumiane.

Dobrym rozwiązaniem jest więc znalezienie odpowiadającej nam fryzury w Internecie. Możemy zrobić to poprzez wyszukiwarkę obrazów Google lub katalogi fryzur. Co ważne, nie może to być fryzura widziana z daleka, z jednego tylko ujęcia. Dobrze jest znaleźć kilka ujęć tej samej fryzury – z przodu, z boku i z tyłu. Zdjęcia należy wydrukować w dobrej rozdzielczości i zabrać ze sobą do salonu, by przy jego pomocy wyjaśnić fryzjerowi, o jakie strzyżenie lub uczesanie nam chodzi. Jeśli nie dysponujemy drukarką, to ewentualnie możemy zapisać takie zdjęcia na telefonie z dużym ekranem.

Jak poprosić o pomoc w wyborze?

Nie musimy krępować się, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Zadaniem zarówno fryzjera, jak i stylistki jest pomóc nam w doborze najbardziej korzystnej dla nas fryzury.

Styl życia i przyzwyczajenia

Jeśli prowadzimy nietypowy styl życia, również o tym warto wspomnieć. Jeśli należymy do osób zabieganych, które są niezwykle zabiegane i mają niewiele czasu na układanie fryzury, lepiej będzie wybrać taką, przy której nie ma dużo pracy. Jeśli uprawiamy sport, fryzjerka lub fryzjer pomogą nam dobrać uczesanie, które nie będzie przeszkadzało w danej aktywności fizycznej. Jeśli natomiast pracujemy w miejscu gdzie wymagane jest eleganckie uczesanie, tu również styliści potrafią doskonale doradzić. Aby pomóc w doborze fryzury warto również ubrać się w strój, który zazwyczaj nosimy. Jeśli używamy okularów, je też należy ze sobą zabrać, podobnie jeśli chodzi o makijaż.

Umiejętności i kosmetyki

Wiele zależy również od tego, na ile sprawnie posługujemy się różnymi sprzętami i kosmetykami do stylizacji włosów. Fryzura oparta na falach lub lokach nie nada się dla osoby, która niezbyt dobrze radzi sobie z lokówką czy papilotami. Niektóre fryzury potrzebują także umiejętnego manewrowania okrągłą szczotką lub używania konkretnych produktów do stylizacji włosów, na przykład żelu lub pianki. Jeśli nie stać nas na nie lub nie potrafimy używać takich rzeczy, musimy poinformować o tym fryzjera.

Wskazówki co do pielęgnacji

Poza udzielaniem informacji warto zadawać też pytania. Jednymi z najważniejszych są te dotyczące tego, jak pielęgnować włosy po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Jeśli jesteśmy po farbowaniu lub ondulacji, jest to szczególnie ważne, aby zadbać odpowiednio o nasze włosy. Nie zaszkodzi też zapytać jak dbać o każdą inną fryzurę i jak układać włosy w domu, by ją odtworzyć. Nie zapomnijmy upewnić się, kiedy należy pojawić się w salonie by odświeżyć cięcie.

Fryzury na specjalne okazje

Specjalne okazje wymagają podania specjalnych informacji. Jeśli wybieramy się na ślub i wesele, a w salonie fryzjerskim pojawimy się by ułożyć elegancką fryzurę na tę uroczystość to niezwykle ważne będą choćby informacje czy jest to nasz ślub, czy taki na którym jesteśmy gościem. Należy oczywiście powiedzieć również, czy oczekujemy raczej koka, czy swobodnie opadających loków, czy czegoś jeszcze innego.
Inne ważne dla fryzjerów informacje dotyczą tego jak wiele czasu pozostało do uroczystości i jak długo zamierzamy na niej zabawić. Jeśli do salonu fryzjerskiego wybieramy się rano, ślub lub odbywa się wieczorem, a my zamierzamy tańczyć na weselu do białego rana – jest to niezwykle istotna informacja. Oznacza to bowiem, że fryzura wymagać będzie nadzwyczaj mocnego utrwalenia.

Jeśli do salonu fryzjerskiego wybiera się panna młoda lub druhna, również wtedy warto podać informację na temat zaplanowanego na ten ważny dzień stroju. Często we fryzurę można wkomponować kwiaty korespondujące z bukietem, lub ozdoby współgrające z wybranym strojem.