Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o systemie ochrony polegającym na zastosowaniu barier mikrofalowych. Być może zastanawiasz się na czym polegają takie systemy i gdzie znajdują one swoje zastosowanie? Z poniższego artykułu dowiesz się do czego służą bariery mikrofalowe, gdzie się je stosuje i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością.

Specyfika działania

zabezpieczeniaDziałanie bariery mikrofalowej jest możliwe dzięki wytworzeniu się wiązki elektromagnetycznej. Odbiornik otrzymuje sygnał wysyłany przez nadajnik i dokonuje jego weryfikacji, gdy zauważy jakąś nieprawidłowość zaczyna ją dogłębnie analizować. System jest w stanie odróżnić masę człowieka od masy małych zwierząt, takich jak np.: lisy, kuny, psy, koty czy szczury, dzięki czemu nie uruchomi alarmu bez wyraźnego powodu. Dodatkowo urządzenie rozpoznaje czy zmiany w sygnale nie zostały wywołane przypadkowo, np. z powodu zmiennych warunków atmosferycznych. Po wykluczeniu wszelkich możliwości i stwierdzeniu, że ktoś próbuje dostać się na teren budynku, uruchomiony zostaje alarm. System jest w stanie odróżnić od siebie te zakłócenia dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnałów. Ponadto umie także odróżnić sygnał alarmowy od innych wytwarzanych sygnałów, dzięki możliwości regulacji czułości i czasu pobudzania detektorów mikrofalowych. To co wyróżnia bariery mikrofalowe pośród innych systemów zabezpieczeń to fakt, że są one kompletnie niewidoczne dla intruzów. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że działają z bardzo dużą szybkością i precyzją. Nic więc dziwnego, że zyskują coraz to większą popularność, a wachlarz ich zastosowań nieustannie się poszerza.

Bariery mikrofalowe – zastosowanie

Bariery mikrofalowe mogą być stosowane w różnych sytuacjach. Wszystko zależy od tego jaki model zostanie wybrany. Do ochrony wielkopowierzchniowych obiektów publicznych stosowane są modele bardziej zaawansowane technicznie, jednak na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które można wybierać zgodnie z istniejącymi potrzebami. Bariery mikrofalowe wykorzystuje są najczęściej w celu ochrony obiektów wojskowych, zakładów karnych, rafinerii czy też lotnisk. Takie zabezpieczenia potrafią osiągać bardzo wysoki zasięg ochronny – sięgający nawet 200m. Z tego powodu wykorzystywane są w wielkopowierzchniowych obiektach o wysokim stopniu zagrożenia.

  • Więzienie – zakładane tam bariery mikrofalowe pomagają przede wszystkim udaremnić podejmowane próby ucieczki, a także zapobiegają dostawaniu się na teren obiektu nieproszonych gości. Systemy w więzieniach montowane są zazwyczaj na budynkach lub na obszarach pomiędzy murem zewnętrznym a wewnętrznym ogrodzeniem, tak aby możliwie jak najbardziej ogrodzić teren obiektu.
  • Fabryki i rafinerie – inne miejsca, które chronione są tego typu urządzeniami to fabryki i rafinerie. Ich ochrona jest ważna przede wszystkim ze względu na możliwe kradzieże i akty wandalizmu.
  • Elektrownie – obiekty te są chronione nie tylko przed niszczeniem i włamaniem, ale także przed wtargnięciem na teren posesji przypadkowych osób, które mogłyby wyrządzić sobie krzywdę.
  • Lotniska – bariery mikrofalowe są także często wykorzystywane w takim miejscu jak lotnisko. Wielu z was pewnie niejednokrotnie odwiedziło ten obiekt i nawet nie zdawało sobie z tego sprawy. Nie służą one tu jednak do ochrony. Na lotniskach ten rodzaj barier używany jest do wykrywania ruchów samolotów oraz do nadzoru i pozyskiwania informacji na temat ruchu na terenie obiektu, w sytuacji gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Działania takie pomagają w uniknięciu niepotrzebnych kolizji.

Bariery mikrofalowe mogą także bardzo dobrze chronić takie miejsca jak: rusztowania, tunele oraz korytarze. Bez względu na to, gdzie zostaną zastosowane są w stanie zapewnić ochronę i bezpieczeństwo na możliwie najwyższym poziomie. Często stosowane są także do ochrony prywatnych posesji, jednak modele wybierane do tego typu działań są mniej rozbudowane technicznie – co nie oznacza, że słabiej wykrywają potencjalnych włamywaczy. Ponadto układ barier mikrofalowych posiada obwód ładowania baterii, przez co jest w stanie sprawnie działać nawet w sytuacji chwilowego braku podłączenia do prądu.

Podsumowanie działania barier mikrofalowych

Bariery mikrofalowe są w stanie objąć swoim zasięgiem naprawdę bardzo duże powierzchnie. Wszystko uzależnione jest od takich czynników jak rodzaj i zasięg anteny i odległość między urządzeniami oraz od czułości systemu. Ponadto system ten jest bardzo wrażliwy na wszelkie próby oszustwa i manipulacji. Od razu wykrywa każdą próbę zaślepienia lub przekręcenia czujki, zniszczenia urządzenia, przestawienia oraz otwarcia jego obudowy. Urządzenie nie zostaje także bez odpowiedzi w przypadku, gdy nadajnik lub odbiornik zostają niszczone przez intruza. W czasie korzystania z zabezpieczeń tego typu może dojść do zjawiska zwanego interferencją. Jest ona spowodowana nachodzeniem na siebie różnych stref ochronnych, a uniknięcie tego incydentu wiąże się z ustawieniem jednocześnie kilku kanałów pracy.