Gładź gipsowa

Gładź gipsowa – co powinniśmy o niej wiedzieć? Wykończenie własnego mieszkania to jedna z tych czynności, która przysparza stosunkowo wiele problemów. W sposób szczególny zależy nam na ciekawie prezentujących się ścianach. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się gładź gipsowa, która ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na swoje fantastyczne właściwości.

Czym jest gładź szpachlowa? Które powierzchnie mogą być pokryte za pośrednictwem gładzi gipsowej? Jakie zastosowanie mogą mieć gładzie gipsowe? Jakie narzędzia mogą okazać się pomocne podczas nakładania gładzi gipsowej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest gładź szpachlowa?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat gładzi gipsowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym dokładnie jest gładź szpachlowa. Otóż jest to z reguły przedostatnia powłoka wykończeniowa każdej ściany, którą w zdecydowanej większości przypadków stosuje się wewnątrz budynku. Za jej pośrednictwem możliwe jest nadanie ścianom gładkiej powierzchni, która w dalszej kolejności może być pokrywana tapetą lub malowana, w zależności od indywidualnych preferencji. Warto mieć świadomość tego, że zwykła farba nie jest w stanie pokryć zadrapań, piasku bądź dziurek, które są nieestetyczne. Jeśli powierzchnie ścian nie zostaną wygładzone, wówczas powszechnie uznawane są nie tylko za nieestetyczne, ale również niewykończone. Wysokiej jakości gładzie są natomiast wyznacznikiem wykończenia wnętrz, co warto mieć na uwadze. Gładziami nazywamy wszelkie wyroby budowlane, które przeznaczone są właśnie do wygładzania ścian. Można je zdefiniować jako masy szpachlowe, które w sklepach dostępne są w formie sypkiej bądź gotowej. 

Które powierzchnie mogą być pokryte za pośrednictwem gładzi gipsowej?

Najpowszechniejszym podłożem pod gładziami gipsowymi są tynki – ich najważniejszą funkcją jest przede wszystkim ochrona całej konstrukcji. Dodatkowo mogą jednak wyrównać ścianę do płaskiej powierzchni. Jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, dobrze nałożone tynki mogą wyrównać kształt ściany, dzięki czemu jest ona pionowa, jednakże ich faktura jest szorstka, ziarnista i po prostu nieestetyczna. Okazuje się, że nawet tynki jednowarstwowe, które są zacierane na mokro i wykończone gipsowym mleczkiem nie są wystarczająco satysfakcjonujące. Gładź gipsowa sprawdzi się na właściwie wszystkich rodzajach wewnętrznych tynków, wśród których wyróżniamy te wapienne, polimerowe, cementowe i gipsowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je na bloczki budowlane, płyty gipsowo-kartonowe, beton bądź gazobeton. Do pozostałych podłoży zaliczyć można stare powłoki malarskie i powierzchnie po zdjęciu tapet ozdobnych.

Jakie zastosowanie mogą mieć gładzie gipsowe?

Gładź gipsowa
Gładź gipsowa

Wiemy już czym jest gładź gipsowa, a także na jakie powierzchnie możemy ją układać. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, do czego mogą tak właściwie być wykorzystywane. Otóż materiał ten często przeznaczony jest do tego, aby wykonać najcieńszą warstwę wykończeniową – to właśnie ona decyduje o tym, jak gładka będzie powierzchnia, a także jak będzie prezentowała się pod względem wizualnym. Z reguły warstwa ta nie przekracza 3-4 cm, bowiem ich głównym zadaniem jest tak naprawdę wygładzenie jedynie niewielkich nierówności. Gładzie gipsowe stosowane są wewnątrz pomieszczeń zarówno podczas prac remontowych, jak i tych wykończeniowych. Charakteryzują się niewielkim uziarnieniem, co umożliwia uzyskanie jeszcze gładszej powierzchni, a także korzystniejszego efektu estetycznego. Gładź gipsowa z reguły sprzedawana jest jako sucha mieszanka – należy ją rozdrobnić z odpowiednią ilością wody. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać plastyczną masę. Jest ona nanoszona na ściany za pomocą pracy. Jakość tego materiału określana jest często na podstawie twardości. W sprzedaży stacjonują również gładzie polimerowe, które są stosowane do bezpośredniego użycia. Nie trzeba ich rozdrabniać, jednocześnie posiadają odpowiednią konsystencję nadającą się bezpośrednio do nakładania.

Jakie narzędzia mogą okazać się pomocne podczas nakładania gładzi gipsowej?

Gładź gipsowa to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością. Do jej nakładania niezbędne są jednak różnorodne narzędzia, które ułatwią nam wykonywanie podstawowych czynności. Jednym z takowych jest chociażby szpachelka- służy do zdrapywania wszelkich zanieczyszczeń bądź starej farby. Do gruntowania niezbędne okażą się wałki i pędzle. Do nanoszenia gładzi zalecana jest paca stalowa (do rozprowadzania), kielnia (do nabierania masy), wałek (do nanoszenia masy z wiaderka). Alternatywnym rozwiązaniem jest agregat szpachlarski, czyli narzędzie służące do natrysku masy, które może okazać się dużym ułatwieniem w przypadku większych powierzchni. Do zaciągania powierzchni gładzi gipsowej niezbędna jest paca stalowa, szpachelka typu pióro, szpachla powierzchniowa (powszechnie nazywana nożem). Pamiętajmy o akcesoriach niezbędnych do szlifowania.