Ile kosztują magazyny energii? Każdego roku liczba instalacji fotowoltaicznych dynamicznie wzrasta. Dzięki nim możliwe jest bowiem uniezależnienie się od dystrybutorów energii elektrycznej. Jednym z ważniejszych elementów całego systemu jest magazyn energii. Które magazyny energii są najbardziej popularne? Dlaczego warto zdecydować się na magazynowanie energii? Ile kosztują magazyny energii? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Które magazyny energii są najbardziej popularne?
Kiedy magazyny energii pojawiały się na rynku, wówczas używane były jedynie żelowe lub kwasowo-ołowiowe akumulatory- doskonale współpracowały one z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Niestety nie były one idealne, bowiem konieczna była ich częsta wymiana. Dodatkowo tańsze stały się lepsze zamienniki litowo-jonowe, w konsekwencji to one zyskały na swojej popularności. Dla inwestorów jest to doskonałe rozwiązanie, które gwarantuje bardziej satysfakcjonujące parametry techniczne, a także niższe koszty inwestycji na kilkanaście lat do przodu. Akumulatory litowo-jonowe w systemach fotowoltaicznych charakteryzowały się atrakcyjnymi właściwościami, w sposób szczególny w zakresie żywotności, gęstości energetycznej, jak i energii właściwej. Dlaczego jednak rozwiązanie to tak szybko zyskało na swojej popularności? Otóż kluczowa była kwestia dynamicznego spadku cen, któremu nie dorównały ceny zasobników kwasowo-ołowiowych. W konsekwencji stanowią one jedynie margines w tym segmencie rynku.
Dlaczego warto zdecydować się na magazynowanie energii?
Nie da się ukryć, że sektor fotowoltaiki w naszym kraju rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ministerstwo Klimatu zwraca uwagę na to, że jeśli skupimy się na elektrowniach słonecznych w naszym kraju, to co prawda produkują one coraz większą ilość energii, niestety nie jest ona w pełni wykorzystywana. Duży przyrost paneli może spowodować, że operatorzy będą mieć problem z odbiorem nadwyżek. Kluczowa jest zatem kwestia inwestycji, które sprawią, że wyprodukowaną energię będzie można magazynować, a oddawanie jej do sieci nie będzie koniecznością. Jest to szczególnie ważne, kiedy warunki atmosferyczne są korzystne, w konsekwencji prąd elektryczny jest wytwarzany w większych ilościach. Aby zbilansować popyt i podaż, strzałem w dziesiątkę może okazać się popularyzowanie i rozpowszechnianie domowych magazynów energii. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że przechowywanie energii w takowych urządzeniach jest świetną okazją do uzyskania dodatkowych źródeł dochodów dla prosumentów. Dlaczego jednak liczba magazynów energii powinna się zwiększać? Otóż przesłanką jest chociażby zwiększająca się liczba elektrycznych samochodów, a także konieczność budowy infrastruktury, która służy ich ładowaniu. Wcześniej wspomniane rozwiązanie jest niemalże idealne, jeśli jest uzupełnieniem instalacji wytwórczej OZE. Może się także sprawdzić, jeśli w okolicach trudno znaleźć wystarczającą moc przyłączeniową lub inwestor szuka sposobów na to, aby zminimalizować koszty związane ze zwiększeniem się mocy przyłączeniowej.
Stosowanie magazynu energii – zalety
Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, magazyny energii są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego, jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wszelkie zalety. Przede wszystkim maksymalizowane jest wykorzystywanie produkowanej energii- wszelkie zasoby pozostają z nami i są gotowe do użycia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Godna uwagi jest niezależność energetyczna- zużywanie prądu możliwe jest w innym czasie, niż jest on wytwarzany. Nie musimy obawiać się potencjalnych przerw w dostawie prądu, jeśli doszłoby do chwilowych problemów technicznych. Magazyny energii są ekologiczne- energia jest bowiem wytwarzana za pośrednictwem fotowoltaiki, następnie przechowuje się ją w magazynach, przy czym nie są emitowane zanieczyszczenia. Urządzenie może występować niemalże w każdej lokalizacji, nawet tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony. Warto wspomnieć o skutecznej likwidacji potencjalnych zakłóceń, które mogłyby obniżyć jakość energii. Mamy pewność co do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w najbardziej szczytowych momentach, co ma szczególne znaczenie.
Jaki jest koszt magazynu energii?
Dla wielu osób zastanawiająca jest kwestia tego, ile może kosztować magazyn energii. Nie da się ukryć, że jest to bardzo satysfakcjonujące rozwiązanie dla osób, które nie zużywają dużej ilości prądu, jednakże nie są zainteresowane oddawaniem jej do sieci. Ciągła redukcja kosztów sprawia, że magazynowanie energii to coraz popularniejsze zjawisko. Nie zmienia to jednak faktu, że cena magazynu często może wykraczać poza możliwości niewielkich gospodarstw domowych. Magazyny o pojemności od 3 do 10 kWh to około 10 000 zł. Ich żywotność wynosi od 5 do 20 lat, co z pewnością jest bardzo satysfakcjonujące. Przydomowy magazyn, którego pojemność wynosi 5 kWh, to koszt około 30 000-35 000 zł.