Jak odnowić stół z okleiny?

Meble z okleiny są dziś bardzo powszechne. Cechuje je stosunkowo niska cena, praktyczność i miły dla oka wygląd. Jednak z czasem okleina wymagać może odświeżenia. Jak odnowić stół z okleiny?

Czym jest okleina?

Aby wiedzieć jak potraktować okleinę, którą trzeba odnowić, musimy najpierw wiedzieć, czym taka okleina w ogóle jest i jak powstaje. Mówiąc o okleinie, mamy zazwyczaj na myśli bardzo cienki płat tak zwanego forniru. Mierzy on zazwyczaj od 0,5 do 1 milimetra grubości.

Czym jest fornir?

Niektórym może się wydawać, że okleina powstaje z tworzywa sztucznego, nie jest to jednak prawdą. Powstaje ona bowiem z forniru, który w rzeczywistości jest po prostu bardzo cienką płachtą drewna. Płaty takie uzyskuje się poprzez skrawanie drewna. Poza okleiną, z forniru wykonywane są także sklejki oraz drewno prasowane.

Skąd się wzięła okleina?

Choć okleina znana była już w Starożytnym Egipcie i europejskim średniowieczu, to dopiero w XVII zaczęła być używana na prawdziwie szeroką skalę. Początkowo była stosowana jednak głównie jako motyw dekoracyjny. Miała też za zadanie podnosić status mebli. Efekt ten uzyskiwano w ten sposób, że na stoły wykonywane z tańszych gatunków drewna, naklejano okleinę z tych droższych. W ten sposób mebel udawał droższy niż był w rzeczywistości.

Okleina w Polsce

W Polsce okleina stosowana była już od wieków, nim stała się powszechna. Wcześniej jej wykonywanie było po prostu trudniejsze. Aż do XIX wieku uzyskiwano ją poprzez ręczne ścinanie płatów drewna za pomocą piły. Dopiero później do wytwarzania okleiny zaczęto wykorzystywać maszyny, które znacząco usprawniły prace, sprawiając że stała się ona bardziej dostępna.

Okleina dzisiaj

Dziś technologia umożliwia produkcję okleiny na masową skalę, stała się ona więc produktem powszechnie dostępnym i bardzo tanim. Wykorzystywana jest zazwyczaj do oklejania płyt wiórowych, dzięki czemu powstają meble ładnie się prezentujące, ale jednocześnie mające przystępną cenę.

Jak odnowić stół z okleiny?

Okleina jest bardzo wdzięcznym materiałem, ale niestety ze względu na jej cienką strukturę łatwo ulega uszkodzeniom. Zwłaszcza ta położona na powierzchnie często używane, takie jak blaty stołów, z czasem wymagać będzie odnowienia.

Usunięcie starej okleiny

Dzięki temu, że okleina jest tak tania, kiedy przyjdzie taka potrzeba, możemy pozwolić sobie na to, żeby po prostu zdjąć ze stołu stary, zniszczony fornir i zastąpić go zupełnie nową warstwą. W tym celu jednak w pierwszej kolejności musimy usunąć starą, zniszczoną lub uszkodzoną okleinę. W przeciwnym wypadku położenie nowej warstwy może stanowić problem i nie będzie się ona dobrze trzymała.

Usunąć starą okleinę na szczęście można bardzo łatwo. Zwykle wystarczy podważyć jej brzegi, a potem następnie zedrzeć. Jeśli przytwierdzona jest wyjątkowo mocno i zdzieranie nastręcza nam trudności, możemy ją także po prostu zeszlifować. W każdym wypadku naszym celem jest odsłonięcie płyty wiórowej znajdującej się pod powierzchnią okleiny.

Wyrównanie blatu

Jeśli po zdzieraniu zauważymy, że na płycie pozostały resztki forniru, lub postały jakieś nierówności, należy je usunąć. Powierzchnia, na którą będziemy kłaść nową okleinę, musi być czysta i gładka. Nierówności i resztki poprzedniego materiału bez problemu usuniemy przy pomocy papieru ściernego. Pamiętajmy, by po tym roku całą powierzchnię blatu dokładnie oczyścić ze wszelkich pozostałości pyłu.

Impregnat

Na tak przygotowany blat nałożyć musimy warstwę specjalistycznego impregnatu. Nie tylko zabezpieczy on wiórową płytę, ale także sprawi, że nową warstwę okleiny nałożymy na blat bez większych problemów.

Istotne jest jednak to, by do nakładania impregnatu nie używać pędzla. Pędzle malarskie bardzo często gubią fragmenty włosia, mogą wiec zanieczyścić nakładany na blat impregnat. Co więcej niemożliwe jest uzyskanie równomiernej warstwy, ponieważ pędzel zazwyczaj pozostawia smugi i niewielkie koleiny. Dużo lepiej do nakładania impregnatu nadają się gąbki oraz miękkie wałki.

Przyklejanie okleiny

Proces przyklejania okleiny uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju produkt wybierzemy. Na rynku dostępne są bowiem obecnie zarówno warstwy samodzielnej okleiny, jak i takie, na które został już położony klej niezbędny do ich zamocowania.

Jeśli zdecydujemy się na zakup okleiny bez kleju, to klej z oczywistych względów musimy dokupić osobno. Warto nabyć taki, który będzie dobrze wiązał okleinę, odporny na zmiany wilgotności powietrza i temperatury. Klej taki musimy nałożyć na całą powierzchnię stołu. Następnie starannie nakładamy na stół nową warstwę okleiny.

Jeśli nabędziemy okleinę już powleczoną warstwą kleju, sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy wyciąć odpowiednie kawałki okleiny, usunąć zabezpieczenie z warstwy pokrytej klejem i nałożyć fornir na blat naszego stołu. Warto przeczytać instrukcję, z której dowiemy się, z jakim rodzajem kleju pracujemy. Taka okleina często wyposażona jest w klej, który wiąże się z powierzchnią dopiero pod wpływem ciepła. Wówczas może być potrzebne na przykład uważne przeprasowanie stołu żelazkiem ustawionym na wskazaną w instrukcji temperaturę. Pamiętajmy, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby nie zniszczyć nowej okleiny zanim jeszcze ją położymy.