Jak prawidłowo wykonać ozonowanie

Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji, która jest coraz bardziej popularna. Popularność tej metody wynika przede wszystkim z wykazanej skuteczności w walce z wirusami oraz bakteriami, a przy odpowiednimi zastosowaniu, także z grzybami oraz faktu, że jeżeli chcemy ozonować mieszkanie lub jeżeli chcemy dezynfekować biuro, wówczas przeprowadzenie takiej dezynfekcji mieszkania lub biura, jest niezwykle proste. Warto jest tutaj jednak wspomnieć, że „niezwykle proste” odnosi się w porównaniu do innych metod, które są dla ozonowania metodami konkurencyjnymi. W rzeczywistości, jeżeli chcemy samodzielnie ozonować biuro, dom lub mieszkanie, powinniśmy wiedzieć jak to zrobić, aby było to bezpieczne dla nas i dla naszej rodziny lub współpracowników, oraz aby ozonowanie pomieszczenia było skuteczne.

Zakupienie ozonatora

Nie będziemy w stanie ozonować, jeżeli nie będziemy posiadali ozonatora. Ozonator jest to urządzenie, które wytwarza ozon. Ozon jest wytwarzany poprzez przepuszczanie tlenu przez łuk elektryczny. Tlen, który przechodzi przez łuk elektryczny, nabiera dodatkowej energii, dzięki czemu tworzy zjonizowaną cząsteczkę trójatomową. Ta trójatomowa cząsteczka jest to właśnie ozon.

Kiedy kupujemy ozonator i chcemy za jego pomocą dezynfekować biura lub na przykład własne mieszkanie, czy dowolną inną przestrzeń, to musimy pamiętać, że poszczególne modele ozonatorów, są dopasowane do określonej kubatury pomieszczenia. Jeżeli więc chcemy ozonować mieszkanie, wówczas ozonator powinien być dopasowany do kubatury pomieszczenia największego. Podobnie jest z biurami lub innymi pomieszczeniami. Jeżeli mamy kilka biur w jednym budynku, to ozonator powinien być dopasowany do największego biura. Jeżeli ozonator, który chcemy kupić, nie ma wystarczającej mocy, czyli jest przeznaczony do kubatury dużo mniejszej, niż ta, którą chcemy ozonować, a na rynku nie ma tak wydajnych ozonatorów, wówczas możemy zastosować na przykłady dwa ozonatory, których suma wydajności, równa się minimum kubaturze największego pomieszczenia. Ważne jest bardzo, aby pamiętać, że ozonator musi być dopasowany do kubatury. W przeciwnym wypadku nie będzie on w stu procentach funkcjonalny.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Kiedy ozonujemy, nie wystarczy po prostu włączyć ozonator. Musimy pamiętać o tym, że ozon jest gazem cięższym od powietrza. Jeśli więc nie zapewnimy w pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, ozon będzie zbierał się przy podłodze, a w pozostałej objętości, jego działanie będzie znikome. Dlatego, jeśli ozonujemy, powinniśmy zadbać o dwie rzeczy. Pierwsza jest to możliwe jak najwyższe ustawienie ozonatora względem podłogi, to spowoduje, że nastąpi wymuszona cyrkulacja grawitacyjna w pomieszczeniu, a dodatkowo w pomieszczeniu powinniśmy ustawić przynajmniej jeden, dość wydajny wentylator, który będzie ozon rozprowadzał po całej objętości pomieszczenia.

Uszczelnienie pokoju

Ozonowane pomieszczeń powinno być szczelne. Spowodowane jest to dwoma faktami. Pierwszy mówi o tym, że ozon jest to gaz silnie utleniający i może on wchodzić w reakcję na przykład z komórkami naszych dróg oddechowych. Dlatego dobrze jest, aby nie wydostał się poza ozonowane pomieszczenie. Dodatkowo ważne jest uszczelnianie pomieszczenia, ponieważ ozon musi osiągnąć odpowiednie stężenie w pomieszczeniu, aby skutecznie działał dezynfekcyjnie. Musimy zatem uszczelnić wszelkiego rodzaju kratki wentylacyjne, drzwi oraz okna.

Osiągnięcie odpowiedniego stężenia

Ozonowanie uznajemy za zakończone wówczas, kiedy ozon osiąga takie stężenie, które na podstawie doświadczalnych danych laboratoryjnych obliczono, że w takim stężeniu, dezynfekcja wynosi około 99%. Kiedy ozonujemy, szybkie osiągnięcie wymaganego stężenia uzyskujemy za pomocą dwóch działań. Pierwszym jest uszczelnienie pomieszczenia, o czym mówiliśmy wcześniej. Drugą sprawą jest dopasowanie ozonatora do kubatury, o czym również wspominaliśmy wcześniej. Trzecia rzecz, o której jeszcze nie wspominaliśmy, to pomiar stężenia ozonu w pomieszczeniu.
Najlepiej jest sprawdzać stężenie ozonu w pomieszczeniu za pomocą detektora ozonu. Do każdego detektora lub ozonatora będzie załączona instrukcja, w której będzie napisane, przy jakim stężeniu możemy zakończyć ozonowanie, aby osiągnęło ono określoną i zamierzoną przez nas skuteczność. Jeżeli nie posiadamy detektora ozonu, możemy opierać się na różnego rodzaju tabelach, które zestawiają skuteczność ozonowania z wydajnością ozonatora oraz kubaturą ozonowane go pomieszczenia.

Jak często ozonować?

To jak często powinniśmy ozonować, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób dane pomieszczenie jest wykorzystywane. Jeżeli na przykład ozonujemy pomieszczenie mieszkalne, to zazwyczaj możemy wykonać ozonowanie na przykład raz w tygodniu. Jeżeli natomiast rozumiemy biuro, w którym przebywa wiele osób, a dodatkowo osoby te często wymieniają się, to najlepiej byłoby ozonować minimum raz na dobę. Jeżeli dla przykładu ozonujemy gabinet lekarski, do którego przychodzą ludzie, którzy są przeważnie chorzy, wówczas najlepiej byłoby ozonować przynajmniej dwa razy dziennie.