Kontenery morskie – nie każdy decyduje się na zakup nowych. Część osób preferuje używane egzemplarze, które są w stosunkowo dobrym stanie, jednocześnie ich cena jest w pełni satysfakcjonująca. Przed nabyciem należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które z praktycznego punktu widzenia mają szczególne znaczenie.
Jak rozpoznać kontener morski, który będzie nam służył przez długi okres czasu? Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie aspekty mają szczególne znaczenie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i na wiele innych pytań w tym zakresie, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Stan poszycia zewnętrznego
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na ogólnym stanie poszycia zewnętrznego. O ile data produkcji może mieć znaczenie, to jednak w praktyce okazuje się, że młodsze egzemplarze mogą być bardziej wyeksploatowane, niż wydaje nam się na pierwszy rzut oka. Kontenery morskie, jak można wywnioskować po nazwie, są często użytkowane przez osoby o małym doświadczeniu, które są zainteresowane transportem za pośrednictwem statku, samochodu lub kolei. Na kondycję kontenera wpływ mają warunki, w jakich towar był przewożony. W praktyce zatem wiek kontenera to tylko część wiedzy, jaką możemy uzyskać. Zdecydowanie ważniejsza jest inspekcja osobista- na jej podstawie jesteśmy bowiem w stanie wywnioskować czy wybrany przez nas model rzeczywiście jest godny uwagi. Na początku zajmijmy się obejrzeniem ścian i ram kontenera. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że drobne wgniecenia w ścianach są stosunkowo powszechne, jednocześnie nie powinny wzbudzać w nas niepokoju. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ramy kontenera. Jakiekolwiek wgniecenia i pęknięcia często świadczą o tym, że kontener jest poważnie uszkodzony, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeśli kontener ma więcej niż 10 lat, wówczas musimy liczyć się z tym, że powłoka farby może być uszkodzona. Konsekwencją tego jest widoczna rdza. Należy jej się skrupulatnie przyjrzeć. W sytuacji, kiedy stal jest wysoce uszkodzona, jednocześnie rozwarstwia się, wówczas korozja jest na zaawansowanym etapie. O ile uzyskamy na to zgodę, możemy uderzyć młotkiem w wybrane miejsce. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić czy oczyszczenie z rdzy i poprawki malarskie to czynności, które okażą się wystarczające. Jeśli w wyniku delikatnego uderzenia zauważymy, że kawałki rdzy odpadają lub co gorsza powstają otwory, wówczas niezbędna będzie profesjonalna naprawa. Będzie ona polegać na oczyszczeniu rdzy i wspawaniu nakładek z blachy w uszkodzone lokalizacje.
Sprawność drzwi
Kontenery morskie powinny mieć sprawne drzwi kontenerowe – na ten aspekt powinniśmy w sposób szczególny zwrócić uwagę, kiedy jesteśmy zainteresowani starszymi modelami. Regularnie dochodzi do sytuacji, w której niezbędne okaże się użycie dużej siły w celu otworzenia. Powodem takiego zjawiska najczęściej jest korozja zawiasów lub ich uszkodzenia pod względem mechanicznym. W celu prawidłowego zamknięcia wrót kluczowe są proste drążki, obejmy i rączki- mechaniczne uszkodzenia są niewskazane. Nie bez znaczenia jest również zamknięcie celne, które umożliwia założenie kłódki i zabezpieczenie kontenera przed otworzeniem przez osoby niepożądane.
Stan podłogi
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że kontenery morskie posiadają podłogę wykonaną z grubej sklejki kontenerowej. W modelach używanych musimy liczyć się z tym, że będzie ona zabrudzona, do czego dochodzi w wyniku załadunku kontenera morskiego i przewożenia towarów, które mogą zabrudzić podłogę w przypadku uszkodzenia opakowania. Niestety niekiedy widoczne są poważne uszkodzenia mechaniczne, a takowe są kłopotliwe do naprawy.
Sprawność otworów wentylacyjnych
Kontenery morskie posiadają otwory wentylacyjne. Powinniśmy każdorazowo sprawdzić czy plastikowe osłony otworów, które znaleźć można w górnych narożnikach ścian, są w praktyce szczelne i całe. Dodatkowo prawidłowa, jednocześnie sprawna wentylacja to możliwość zminimalizowania zjawiska kondensacji pary wodnej. Dodatkowo unikniemy zawilgocenia wnętrza.
Szczelność kontenera
Kluczowe jest, aby kontenery morskie były szczelne. W jaki sposób możemy jednak to sprawdzić? Przede wszystkim możemy wejść do środka za dnia. Poprośmy drugą osobę o zamknięcie drzwi. Wówczas powinno zrobić się ciemno. Ewentualne otwory w ścianach lub w dachy zaczną świecić, w konsekwencji staną się widoczne. Zwróćmy uwagę również na uszczelki drzwiowe, które muszą być pozbawione uszkodzeń. Po zamknięciu drzwi powinny przylegać do ramy.
Zapach wewnątrz kontenera
Kontenery morskie przewożą różnorodne towary, również te, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mowa chociażby o chemikaliach lub innych substancjach, które wydzielają intensywny zapach. Zdarzają się również modele, w których pomimo wietrzenia nie jesteśmy w stanie pozbyć się zapachu. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotny aspekt.