Kursy księgowe – jakie wybrać?

Zawód księgowego charakteryzuje się tym, że wymaga ciągłego aktualizowania swojej wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Prawo podatkowe jest bowiem zmienne, a tempo tych zmian nierzadko daje się we znaki księgowym. Większość z nich zdaje sobie sprawę z konieczności uczestnictwa w kursach, które dedykowane są zarówno początkującym księgowym, jak i takim, którzy pracują w zawodzie od lat. Jakie kursy księgowe powinni wybierać adepci zawodu i doświadczeni księgowi?

 

Kursy dla początkujących

Każdy, kto chce spróbować swoich sił w księgowości, może skorzystać z oferty kursów dla początkujących. Generalnie rzecz ujmując ubiegając się o stanowisko w dziale księgowości nie trzeba mieć wykształcenia wyższego w obszarze finansów https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/statut/. Kurs jest zatem doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą poświęcać minimum trzech lat na zdobycie tytułu licencjata lub dalej, magistra. Kursy dla początkujących księgowych charakteryzują się tym, że uczestniczy uczą się księgowości od podstaw. Zwykle skupiają się one na kwestiach typowo rachunkowych, rzadziej zaś podatkowych. Podstawą jest bowiem sama nauka księgowania i tego, jak to w ogóle wygląda w praktyce. Problemy stricte podatkowe dochodzą na bardziej zaawansowanym etapie. Kurs dla początkujących to jednak za mało, aby pracować na samodzielnym stanowisku. W rzeczywistości może on jedynie stanowić bazę do dalszej nauki. Po kursie podstawowym możemy ubiegać się o staż w dziale księgowości bądź rozpocząć pracę na stanowisku młodszego księgowego. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, zatem kurs podstawowy jest jedynie początkiem trudnej drogi w dziedzinie księgowości.

Kursy dla zaawansowanych

Po kursie podstawowym młody księgowy może zgłębiać swoją wiedzę na wyższych poziomach. Na kursach zaawansowanych zwykle mamy jeszcze do czynienia, poza kwestiami księgowymi, ze sprawami o charakterze podatkowym. Uczestnicy nabywają umiejętność łączenia księgowań z odpowiednim wyliczaniem podatków. Kursy dla zaawansowanych to doskonała opcja dla tych, którzy mają już pewne podstawy po pierwszym stopniu kursu bądź chcą zgłębić tajniki księgowości na przykład po studiach kierunkowych. O ile wiedza zdobyta na kursie podstawowym zwykle jest łatwa do przyswojenia, o tyle w przypadkach bardziej zaawansowanych wymagane jest głębokie zaangażowanie kursantów. Niestety, skomplikowane sprawy podatkowe czy księgowania, które wymagają szerokiej wiedzy, nie są jednoznaczne i często wymagają wielu godzin analizowania i rozpatrywania problemu z różnych stron. Po kursie zaawansowanym z powodzeniem możemy rozpocząć pracę na samodzielnym stanowisku w dziale księgowości z zastrzeżeniem, że w parze z nauką musi iść także praktyka, która pozwoli nam dobrze prowadzić księgi rachunkowe.

Kursy online

Kursy księgowe online to stosunkowo nowy twór, który odpowiada na potrzeby osób, które ze względów prywatnych lub zawodowych nie mogą uczestniczyć w kursach stacjonarnych. Kursy księgowe online wymagają dużej samodyscypliny i umiejętności samodzielnej nauki, gdyż nie ma tam nauczyciela, który będzie sprawdzał nabytą przez nas wiedzę. Generalnie z kursów księgowym online korzystają głównie aktywni zawodowo księgowi, którzy chcą zgłębić wiedzę w danym temacie bądź potrzebują dodatkowego szkolenia, na przykład aby starać się o awans w pracy. Kursy księgowe online zwykle są bowiem ukierunkowane na jakiś temat – nie są to ogólne szkolenia dotyczące szeroko pojętej rachunkowości czy podatków. Kursy księgowe online zdobywają coraz większą popularność, głównie ze względu na fakt, że kursant może uczestniczyć w szkoleniu będąc w dowolnym miejscu na świecie. Kursy księgowe online to również częsty wybór biur rachunkowych, które udostępniają swoim pracownikom platformy do nauki, aby mogli oni być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie bilansowym i podatkowym. Niektóre firmy oferują kursy księgowe online także dla początkujących księgowych, jednak w tym przypadku istnieje ryzyko niezrozumienia przez kursantów realizowanych treści ze względu na to, że dla większości jest to nowy, trudny temat.

Kursy szczegółowe

Pracownicy działu księgowości, którzy mają wieloletnią praktykę w zawodzie, zwykle potrzebują jedynie kursów doszkalających, które koncentrują się głównie na potrzebach firm, w których pracują. Mogą być to kursy dotyczące zmian podatkowych, które bardzo często organizowane są na początku roku, kiedy to najwięcej zmian wprowadzanych jest w życie. Inne kursy księgowe, które cieszą się popularnością wśród praktyków dotyczą restrukturyzacji przedsiębiorstw, zmian w prawie składkowym czy też szkoleń z nowego oprogramowania księgowego. Na ogół takie kursy organizowane są przez specjalistyczne firmy, a ich oferta skierowana jest głównie do firm czy biur rachunkowych, a nie klientów detalicznych https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/cele/. Dodatkową przeszkodą dla klienta detalicznego może być cena, gdyż kursy tego rodzaju zwykle są stosunkowo drogie. Pracując w dziale księgowości warto jednak stale upominać się o szkolenia tak, aby zdobyć wiedzę od fachowców i nie musieć doszkalać się we własnym zakresie.