Meble biurowe

Meble biurowe: otoczenie biura odgrywa ważną rolę w całościowym postrzeganiu firmy. Klient lub przyszły pracownik, który odwiedza biuro po raz pierwszy, zawsze porównuje zasłyszaną opinię z obrazem, który widzi. A jeśli pojawiają się sprzeczności (na przykład solidne rekomendacje nie są poparte wnętrzem), gość ma wątpliwości, gra na zwłokę, waha się z podjęciem współpracy. Doświadczeni biznesmeni wiedzą, że nie można zaniedbać projektu biura, bo to jest twarz firmy. Dlatego tak ważne jest prawidłowe wybranie mebli biurowych, aby uzyskać estetyczną atmosferę.

Charakterystyka i rodzaje mebli biurowych

Meble biurowe to specjalna kategoria produktów stworzona zgodnie z kanonami ergonomii i nastawiona na intensywne użytkowanie. Ma dojrzały styl, charakteryzujący się prostymi kształtami, prostymi liniami, umiarkowanie surowym designem. Konstrukcja takich produktów sprawia, że są one łatwe do rozpoznania, co często wyklucza zastosowanie poza środowiskiem pracy.

Tak więc np. sofa biurowa różni się od domowej w następujący sposób:

  • Forma (prosta, bez ozdobników i strukturalnych dzwonków i gwizdków).
  • Wygląd (produkt ma ścisły kontur, z przewagą linii prostych, brak ozdób, dodatkowych elementów).
  • Funkcjonalność (biurowe meble tapicerowane są przeważnie stacjonarne, skoncentrowane na jedynej i głównej funkcji tzn. wygodnym siedzisku, niezbędnym podczas oczekiwania lub w momencie negocjacji).
  • Tapicerka (głównie skóra, ale równie popularna jest również eko-skóra, materiały te są bardzo odporne na zużycie, trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, co spełnia wymagania środowiska pracy).

Oprócz sofy kategoria mebli biurowych obejmuje: pufy, fotele, produkty szafkowe (stoły, regały, szafki), witryny. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ ostatnio zaczęły zakorzeniać się w surowej atmosferze pracy, ale udało im się zostać wizytówką nowoczesnych instytucji biznesowych.

Wyposażenie powierzchni firmowej w meble biurowe

Meble biurowe obejmują fotele, pufy, które nie mają sztywnej podstawy, a zwykły wypełniacz zastępuje się sypkimi kulkami styropianowymi. Format takich mebli nie do końca odpowiada sztywnym zasadom projektowania biura, ale kompromis osiąga się dzięki odpowiednio dobranym materiałom obiciowym. Pokrycie zewnętrzne krzesła biurowego wykonane jest z ekoskóry w klasycznych odcieniach, dzięki czemu harmonijnie wpasowuje się w biznesowe wnętrze. Zmienność formy dodaje wnętrzu luzu, utrzymuje pracowników w dobrej kondycji. Sofa bezramowa jest również popularna w środowiskach pracy. Oczywiście wybierana nie do klasycznie zaprojektowanych biur, ale do nowoczesnych, w których w czasie rutynowej pracy pojawiają się elementy kreatywne.

Ważne niuanse przy wyborze mebli biurowych

Decydując się na zmianę atmosfery biura lub otwierając własny biznes, właściciel nie zawsze wie, od czego zacząć. Asortyment mebli jest ogromny, bez doświadczenia w łączeniu mebli, badania potrzeb pracowników trudno się poruszać. Aby nie popełnić błędów w procesie selekcji, proponujemy zapoznać się z zaleceniami projektantów specjalizujących się we wnętrzach biurowych.

Meble biurowe
Meble biurowe

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli biurowych, jest stosunek wolnej przestrzeni do liczby miejsc siedzących. Od obciążenia lokalu przez pracowników zależeć będzie jego format i wyposażenie. A więc biuro typu open space, czyli otwarty plan, potrzebuje innego zestawu mebli. To samo dotyczy liczby pracowników. Jeśli w małym biurze przeznaczonym dla 5-7 osób można eksperymentować, łącząc różne style, to przy projektowaniu miejsca pracy dla większej grupy (10 lub więcej pracowników) jest to niemożliwe. Każda firma potrzebuje do wyposażenia biura takich mebli jak: biurka, krzesła tapicerowane obrotowe, szafy na dokumenty, regały drewniane lub metalowe, szafy na ubrania pracowników, sofy dla gości. Warto również pamiętać, że wyposażenie gabinetu szefa powinno różnić się od umeblowania pomieszczeń biurowych dla personelu. Do tego dobierane są meble skórzane, w zestawie: sofa, fotel, stół, biurko niezbędne produkty gabinetowe, wykonane w tym samym stylu. 

Nieprawidłowe decyzje podczas wyboru mebli biurowych

Biuro jest tak samo dynamiczną i znaczącą przestrzenią, jak własne mieszkanie, a jeśli goście, pracownicy poczują się w nim nieswojo, wydajność znacznie się zmniejszy. Sugerujemy zapoznanie się z typowymi błędami w doborze mebli biurowych, aby uchronić się przed ich powtórzeniem.

Korzystanie z różnych mebli biurowych

Młodzi przedsiębiorcy rzadko wyposażają biura w stylu klasycznym. To drogie i nie zawsze odpowiednie. Większość preferuje układy otwarte, z  podziałem na strefy, ale muszą być w stanie wykorzystać odpowiednie meble. W przypadku braku doświadczenia lepiej skorzystać z gotowych zestawów składających się z szafek, biurek i mebli tapicerowanych, wykonanych w tym samym stylu.

Wybór produktów, które nie odpowiadają wymiarom pomieszczenia

Powszechny błąd wśród dobrze funkcjonujących i nowych biur. Jego rozdzielczość polega na odpowiednim porównaniu pożądanego i możliwego. Duże biurko nie ozdobi małego biura, a szafa pod sufit nie doda solidności wąskiej recepcji. Indywidualne planowanie uwzględniające specyfikę przestrzeni to właściwe podejście, niezależnie od dostępnej przestrzeni.

Biuro to przede wszystkim przestrzeń biznesowa, a przemeblowanie zaburza jej dynamikę. Jeśli potrzebnych jest wiele elementów, należy je modernizować zgodnie z zasadami ergonomii, a nie układać w sposób chaotyczny, zakłócający atmosferę biznesową. Nowoczesna produkcja mebli biurowych z łatwością radzi sobie z takimi zadaniami, zastępując nieporęczne konstrukcje przedmiotami pojemnymi i kompaktowymi. Teraz wiesz, czym są meble biurowe, jakie są ich cechy jakościowe i możesz wybrać idealny zestaw do swojego miejsca pracy.