Na co zwracać uwagę przed zakupem laptopa dla graczy

Na co zwracać uwagę przed zakupem laptopa dla graczy. Zasady dobory laptopa dla graczy są bardzo proste. istnieje kilka kryteriów na które należy szczególnie zwrócić uwagę.  Laptop dla graczy nie musi być wcale tym najdroższym modelem, w cenie około 3 tysięcy złotych, można znaleźć także dobry sprzęt klasy Premium, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających. Czym się kierować, aby nie żałować swojego zakupu? Piszemy o tym niżej.

Ilość RAM, dysk i procesor – jakie podzespoły?

Wydajność laptopa dla graczy to najważniejszy aspekt, który przeważa o decyzji zakupu danego sprzętu. Całość działania laptopa jest ściśle uzależniona od trzech parametrów, którymi są, ilość pamięci RAM, pojemność dysku oraz rodzaj i generacja procesora wykorzystanego w danym laptopie dla graczy.

komputer gamingowy
Komputer gamingowy

– RAM – Najbardziej optymalna ilością pamieci RAM, jest obecnie 4 GB, jednakl osony chcące osiągać m,maksymalne parametry, a także korzystać dłużej niż rok z laptopa powinny zwrócić uwagę na najnowsze modele z pamięcią RAM o parametrach 8 GB. Ważna kwestia jest także to, czy dany laptop dla gracza ma możliwość rozbudowania pamięci o dodatkowy RAM.

– Dysk – Jeśli chodzi o dysk do laptopa dla graczy warto wydac jest wieksza kwote na wzmacniane ,modele SSD, które są odporne na wstrząsy i przegrzania. Dzięki czemu dane zawarte na laptopie są bardziej bezpieczne. Pojemność dysku zależna jest od potrzeb użytkownika, każdy powinien dobierać ją sobie indywidualnie, jednak, zawsze należy pamiętać, że w razie potrzeby można skorzystać z dysku zewnętrznego, który pozwala archiwizować niektóre pliki.

– procesor – przy wyborze procesora w laptopie dla graczy, nie warto żałować pieniędzy, najlepiej zainwestować w jeden z modeli od Intela, i5 lub i7 to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni stabilna prace laptopa, nawet przy dużym obciążeniu. Tańsze zamienniki, mogą okazać się niewystarczająco szybkie, i w efekcie i tak trzeba będzie je zamienić na coś bardziej żwawego.

Czas pracy na baterii to także jeden z ważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę. W końcu laptop dla gracz ma umożliwiać mobilne korzystanie z niego, bez konieczności posiadania zasilania w pobliżu. Większość typowych laptopów dla graczy posiada wysokopojemnościowe baterie, które pozwalają na pracę laptopa w zakresie do 6 godzin przy dużym obciążeniu. Należy jednak pamiętać, że bateria w trakcie użytkowania traci na swojej pojemności, co niestety rzutuje na jej wydajność i czas pracy na laptopie. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu są akumulatory zewnętrzne, które można podpiąć zewnętrznie do laptopa gracza, zwiększając tym samym żywotność baterii i wydłużając czas zasilania bezkolcowego.

Wytrzymała obudowa

Laptopy dla graczy powinny być także wytrzymałe, dlatego najlepiej jest zwracać uwagę na modele o obudowie wykonanej z aluminium szczotkowanego lub karbonu, który jest wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy zarysowania. Dodatkowo jakość zawiasów matrycy, nie pozostaje bez znaczenia. Laptop dla graczy to urządzenie, które na celu ma wysoka eksploatację, dlatego też powinien on być odporny na wzmożone użytkowanie.  Nowością dostępną na rynku laptopów dla graczy jest specjalnie wyprofilowana klawiatura, która w razie rozlania się jakiegokolwiek napoju w jej pobliżu, uniemożliwia jej zalanie,co jest równoznaczne ze zniesieniem sprzętu. takie udogodnienia sprawiają, że korzystanie z laptopa w trakcie grania staje się bardziej przyjemne.

Ekran

Jeśli chodzi o ekran w laptopach dla graczy najlepszym wyborem będzie taki, który jest wyposażony w matowa matryce, która ogranicza odbijanie się od niej światła, oraz nie tworzy refleksów, jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jakiekolwiek załamania światła na ekranie wpływają znacząco na odbiór wizualny ekranu. Duży kąt widzenia to także ważny aspekt, mimo, że zazwyczaj gracze siedzą na wprost ekranu, daje on możliwość oglądania obrazu z kąta nawet 180 stopni, przez co wzrok nie męczy się tak bardzo jak przy standardowych matrycach. Jeśli chodzi o wymiary dobrze jest wybierać ekranu o rozmiarze od 15” do 17” większe egzemplarze, tracą na mobilności, a przecież nie chodzi o to w laptopach dla graczy. Kwestia rozdzielczości obrazu to krótki temat, najbardziej polecana jest rozdzielczość Full HD, która wyświetla już płynny obraz o dobrej jakości i z dużą ilością szczegółów, jednak nie obciąża tak bardzo procesora jak rozdzielczość 4K, która już także można znaleźć w laptopach dla graczy.

Przed zakupem laptopa dla graczy dobrze jest  porównać ofertę na sorbet elektroniczny w kilku sklepach, jakie ceny oferują one za dane parametry, nierzadko zdarza się tak, że ten sam laptop dla gracza w dwóch innych sklepach różni się cena nawet o 400 złotych co jest już spora różnicą, którą można z powodzeniem wykorzystać na przedłużoną gwarancję na sprzęt. Taki pakiet rozszerzonej gwarancji daje szeroki zakres jeśli chodzi o ochronę ekranu, procesora czy nawet baterii, nieodpłatna naprawa w dłuższym okresie niż gwarantuje to producent.