Nosidełko dla niemowlaka – od kiedy?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w której dzieci chcą, abyśmy wzięli je na ręce. Niestety po jakimś czasie może okazać się to uciążliwe i męczące, dlatego warto szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest nosidełko dla niemowlaka. Jakie zalety nosidełek możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko? Jakie rodzaje nosidełek występują? W jaki sposób bezpiecznie korzystać z nosidełka? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Nosidełka – jakie zalety możemy wyróżnić?

Nie bez przyczyny miękkie nosidełka dla niemowlaka są tak chętnie wybierane przez rodziców. Posiadają one szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim jest to bardzo wygodna alternatywa dla popularnych wózków. Sprawdzą się zarówno podczas długich spacerów, jak i w domu, kiedy malec regularnie domaga się tego, aby wziąć go na ręce. Warto wspomnieć o kilku innych plusach, które zachęcają do zakupu tego przedmiotu. Przede wszystkim konstrukcja jest lekka i wygodna. W praktyce oznacza to, że noszenie nosidełka dla dziecka nie sprawia najmniejszych problemów i nie jest męczące. Oprócz tego, ze względu na swoje gabaryty, przedmiot może być zabrany w dowolne miejsce- do samochodu, pociągu, do sklepu, w zależności od indywidualnych preferencji. Nosidełka nie zajmują dużo miejsca, możemy zabierać je podczas nieco dłuższych podróży. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że dziecko może być przytulone do rodzica. Wówczas maksymalizuje się bezpieczeństwo, a także pogłębia więź rodzica z pociechą. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że dziecko znajdujące się w nosidełku jest naturalnie kołysane, podobnie jak w brzuchu mamy. Pamiętajmy jednak o tym, że ogromne znaczenie ma wybór prawidłowego nosidełka. Nie może mieć negatywnego wpływu na zdrowie czy też rozwój dziecka, natomiast rodzic musi czuć komfort podczas noszenia malucha. 

Jakie rodzaje nosidełek występują?

W praktyce wyróżnić możemy dwie główne grupy nosidełek: nosidełka sztywne i nosidełka miękkie. Te pierwsze nie są zalecane dla niemowlaków. Dlaczego? Otóż nie pozwalają na naturalne wygięcie się kręgosłupa w kształcie litery C. Jest to jednak najlepsze nosidełko dla dzieci, które są już w stanie samodzielnie siedzieć bez podparcia- ma to miejsce w okolicach 7 miesiąca życia. Wśród sztywnych nosidełek warto wyróżnić tzw. “wisiadła”. W tym przypadku nóżki dziecka zwisają dość swobodnie i symetrycznie się rozkładają. Ogromną zaletą jest to, że ciężar malca utrzymywany jest na pasie, który znajduje się w kroczu. Powszechne są także nosidełka turystyczne. Posiadają stelaż, dlatego zalecane są dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. Jeśli chodzi o nosidełka https://nosidelka-dla-dzieci.waw.pl/ miękkie, to pozwalają one na noszenie bobasa w naturalnej pozycji. Jest to w pełni bezpieczne nosidełko dla niemowlaka, bowiem kręgosłup układa się w literę C. 

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?

Wybór nosidełka wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych i powinien być odpowiednio przemyślany. Przede wszystkim dobre nosidełko dla niemowlaka musi spełniać dwa wymogi. Po pierwsze, dziecko musi zachować poprawną pozycję żabki. Pod żadnym pozorem  nie powinno wisieć na kroczu. Dodatkowo panel na nóżki musi zostać poprowadzony od kolana do kolana. Drugim ważnym wymogiem jest umożliwienie zachowania fizjologicznej krzywizny kręgosłupa niemowlaka w kształcie litery C. Nie zapominajmy o tym, aby sprawdzić jakość wykonania materiałów, które wbrew pozorom mają ogromne znaczenie. Powinny być nie tylko wytrzymałe, ale także stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być sięgnięcie po modele z atestem- wówczas mamy pewność, że nosidełko jest wykonane z dobrej jakości włókien. Ergonomiczne nosidełko dla dziecka musi mieć szeroki, regulowany, jednocześnie miękki pasek biodrowy i szelki. Rozstaw wcięcia na nóżki powinien być regulowany, dzięki czemu nosidełko może być dostosowane w zależności od indywidualnych potrzeb naszego dziecka. 

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z nosidełka?

Skoro wiemy już, na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko, warto zainteresować się, jak bezpiecznie korzystać z tego rozwiązania. W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko należy umieścić przodem do klatki piersiowej rodzica, ewentualnie przodem do jego pleców. W przypadku niemowląt zdecydowanie zalecana jest ta pierwsza możliwość, natomiast ta druga przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci. Każdorazowo powinniśmy zapoznać się z instrukcją, która z pewnością dołączona jest do nosidełka. W przypadku, gdy wybieramy się na spacer zimową porą, wówczas nie ma konieczności ubierania pociechy tak ciepło, jak miałoby to miejsce w przypadku wózka. W końcu nosidełko to też poniekąd opcjonalna ochrona przed chłodem, a dodatkowo dziecko ogrzewane jest naszym ciepłem. Nóżki ubieramy w spodenki i ciepłe rajstopki, nie zapominamy o bucikach.