Opatrunki ze srebrem – jak zakładać, dlaczego warto je stosować?

Opatrunki ze srebrem – jak zakładać, dlaczego warto je stosować? Już w starożytności stosowano dość często srebro w celach leczniczych. Dodawano je do wody, aby zabić żyjące tam bakterie. W ten sposób wiele lat temu zastosowano pierwsze opatrunki ze srebrem. Już w tamtych czasach medycyny doceniali szereg niezwykle pozytywnych właściwości srebra. Warto wiedzieć, że srebro posiada szereg właściwości antybakteryjnych, dzięki czemu pacjent ma szansę na szybkie pozbycie się infekcji. Obecnie oferta opatrunków ze srebrem jest naprawdę bardzo szeroka. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy szereg najważniejszych informacji na temat opatrunków ze srebrem.

Opatrunki ze srebrem – co warto wiedzieć? 

W tej chwili producenci preparatów medycznych i sprzedawcy, jak hurtownia podologiczna Kerpro, wręcz prześcigają się w proponowaniu swoim klientom jeszcze lepszych opatrunków ze srebrem. Stosuje się je przede wszystkim na źle gojące się rany oraz rozmaite schorzenia skóry. Dzięki zastosowaniu takich preparatów schorzenia skórne mogą w krótkim czasie stać się tylko i wyłącznie przykrym wspomnieniem.
Oczywiście, istnieje także sporo innych rozwiązań, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to opatrunek ze srebrem jest najlepszym sposobem na leczenie zmian skórnych z oznakami zakażenia bakteryjnego. Taki opatrunek przepuszcza wydzielinę, gwarantuje prawidłową wentylację oraz właściwe utlenienie rany. Wszystkie te procesy sprawiają, że możliwe jest lepsze zregenerowanie uszkodzonej tkanki. Dodatkowo, ryzyko powikłań wynikających z przedłużającego się zakażenia zostaje ograniczone praktycznie do zero. 

Każdy z nas w swoim życiu minimum raz doznał otarcia, oparzenia lub owrzodzenia. Niestety, wygojenie takich ran może czasami zająć naprawdę mnóstwo czasu. Istnieje także spore ryzyko zastosowania niewłaściwej terapii. Jeżeli nie zaufamy specjaliście tylko będziemy próbować leczyć się na własną rękę, szybko może okazać się, że ognisko zapalne zamiast się zmniejszać, będzie ulegać znacznemu powiększeniu. Ogromny ból wiąże się także ze zmianą opatrunku. Warto jednak wiedzieć o tym, że częsta zmiana opatrunków dotyczy wyłącznie opatrunków tradycyjnych. W przypadku opatrunków ze srebrem wymiana opatrunku może następować zdecydowanie rzadziej. 

 

Opatrunek ze srebrem jako sposób na trudno gojące się rany 

Opatrunki ze srebrem - jak zakładać, dlaczego warto je stosować?
Opatrunki ze srebrem – jak zakładać, dlaczego warto je stosować?

Sporo osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wyleczyć trudno gojące się rany. Niektórzy działają na własną rękę i kupują opatrunki, które trzeba często zmieniać, a dodatkowo nie zapewniają ranie odpowiedniej wentylacji. To ogromny błąd. Zdecydowanie zalecamy, aby sięgać tylko po takie opatrunki, które zapewnią wentylację rany oraz zahamują rozwój bakterii. Ponadto, opatrunki powinny być także łatwe w zakładaniu oraz było możliwe ich bezbolesne zdjęcie. Przy zdejmowaniu opatrunku nie powinno także dochodzić do uszkodzenia tkanek. Specjalistyczne opatrunki ze srebrem spełniają wszystkie powyżej opisane warunki. Specjaliści podkreślają, że do najlepszych opatrunków zalicza się właśnie opatrunki ze srebrem. Jak zakładać takie opatrunki, aby osiągnąć jak najlepsze efekty zastosowanej terapii? Poniżej bardzo dokładnie odpowiadamy. 

Polecamy również:

 

Jak zakładać opatrunki ze srebrem? Najważniejsze porady i wskazówki 

Gdy rozpoczynamy terapię i podejmujemy decyzję o nałożeniu opatrunków, powinniśmy pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach. Cały proces należy rozpocząć od oczyszczenia rany ze wszystkich toksyn, bakterii, wysięku, tkanek martwiczych oraz enzymów. W tym celu należy właśnie sięgnąć po jak najlepszy opatrunek, czyli właśnie opatrunek ze srebrem. Czy nałożenie opatrunku ze srebrem jest trudne? Wręcz przeciwnie. Nie powinno to sprawić nikomu jakiegokolwiek problemu. Opatrunek z maścią i srebrem nakładamy w sposób bezpośredni na miejsce, które uległo zmianom chorobowym. To oczywiście nie wszystko. Musimy go jeszcze zabezpieczyć specjalną warstwą chłonną. Będzie ona odpowiadała za wchłanianie wydzieliny z rany. W przypadku, gdy wysięk jest zbyt duży, może być konieczne zakupienie kilku warstw ochronnych. Niektórzy podejmują również decyzję o zastosowaniu bandaża, dzięki czemu cały opatrunek jeszcze lepiej się trzyma. Oprócz wszystkich właściwości mechanicznych, które opisaliśmy szczegółowo powyżej, należy także wiedzieć o tym, że sama siatka opatrunku zawiera srebro. Czy jest to ważne? Jest to bardzo ważne, ponieważ budowa opatrunku sprawia, że proces gojenia się naszej rany od momentu zastosowania opatrunku ze srebrem ulegnie znacznemu przyspieszeniu. 

 

 

Co oprócz opatrunków na rany ze srebrem? 

Oprócz specjalistycznych opatrunków ze srebrem w formie plastrów można również zaopatrzyć się w inne preparaty medyczne zawierające ten metal szlachetny. Sporo osób sięga na przykład po krem ze srebrem, dzięki któremu można zachować odpowiednią wilgotność w ranie. Jego zastosowanie powoduje również, że powoduje on usunięcie nadmiaru wysięku i toksyn z rany. Jest także barierą dla bakterii. Taki krem doskonale przepuszcza tlen, który jak wiadomo, jest niezbędny do tego, aby rana goiła się w sposób szybki i efektowny. Na rynku dostępne są także spraye ze srebrem, które przyczyniają się do nawodnienia tkanek, regeneracji oraz usunięcia nadmiaru toksyn.