Pompy ciepła Kraków

Pompy ciepła Kraków: wiele osób się decyduje na zakup pompy ciepła, rezygnując z dotychczasowego kotła. Jest to naprawdę bardzo opłacalne rozwiązanie. Koszt inwestycji szybko się zwróci. Dochodzi do tego wszystkiego jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Niezależnie od samej opłacalności, należy się troszczyć o otaczające nas środowisko. Każdy z nas chyba chciałby żyć z daleka od osiedli, które są spowite kłębami dymu, prawda? Jakimi zaletami mogą się pochwalić pompy ciepła? Dlaczego warto w nie inwestować?

Jakie są konkretne zalety pomp ciepła?

Pompy ciepła Kraków powinny być przede wszystkim dopasowane odpowiednio do powierzchni, jak i kubatury obiektu. Wówczas będą one bezobsługowe całkowicie. Bardzo dużym udogodnieniem jest brak potrzeby ładowania opału, rozpalania pieca oraz czyszczenia. Pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami. Nie powstają spaliny w miejscach eksploatacji, nie zanieczyszczamy także środowiska naturalnego. Pompę ciepła możemy w zasadzie zamontować w każdym obiekcie. Nawet się sprawdzi w mieszkalnych blokach. Pompy ciepła powietrze-powietrze wymagają zamontowania wyłącznie dwóch jednostek.

Jeśli mamy w planach montaż pompy ciepła w jednorodzinnym domu, to możemy ją, chociażby ustawić, przykładowo w pralni. W przypadku grzewczego kotła nie mamy takiej możliwości. Wśród zalet możemy także wymienić brak potrzeby budowania zbiornika na paliwo. Nie ma także konieczności sprawdzenia jego stanu. Chcąc sobie zapewnić bezpieczeństwo, powinniśmy postawić na pompy ciepła Kraków, gdyż nie ma ryzyka zaczadzenia czy też wybuchu.

Mity na temat pomp ciepła

Niektóre osoby wśród wad pomp ciepła wymienia ich koszty. Przyznajemy, że chociaż wydatek jednorazowo może się wydawać spory, to inwestycja się szybko zwraca. Istnieje również wiele programów, które oferują dofinansowanie. Wbrew wszelkim opiniom, nie musimy się także decydować na ogrzewanie podłogowe bez dywanów oraz parkietów. Chociaż sama instalacja podłogowego ogrzewania jest możliwie najlepszym górnym źródłem z uwagi na bardzo niską temperaturę pracy, nie jest wcale koniecznością. Można spokojnie zastosować grzejniki, które pracują przy niskiej względnie temperaturze. Bardzo dobrą alternatywą jest także parkiet, który przeznaczony jest dla podłóg z instalacją podłogowego ogrzewania lub też specjalne wykładziny.

Kto zajmuje się montażem pompy ciepła?

Jeśli chodzi o sam montaż pomp ciepła, wymogi regulowane są w naszym kraju przez wiele ustaw. Czasami montaż pompy ciepła wiązać się może z formalnościami dodatkowymi. Warto tę kwestię mieć na uwadze, decydują się na alternatywie samego źródła energii. Kto zajmuje się montażem pompy ciepła? Wyjaśnijmy.
Jak już ostało wspomniane, wymogi dotyczące samego montowania pomp ciepła, reguluje w naszym kraju kilka ustaw. Do nich między innymi należy prawo ochrony środowiska, prawo budowlane, a także przepisy, które mają związek z ochroną zabytków. Warto dodatkowo wspomnieć o wymogach, które związane są z rodzaje samego źródła energii, które to wykorzystuje urządzenie – powietrze, grunt lub woda.

Bardzo dużo osób się zastanawia nad tym, czy montaż pompy ciepła wymaga na budowę pozwolenia. Jak wskazuje, prawo budowlane obowiązuje, montowanie pompy ciepła nie wymaga od nas pozwolenia na budowę. Jednak nie ma mowy o gruntownym wymienniku. Co to w praktyce oznacza? Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione są oczyszczalnie indywidualne ścieków oraz także przyłącza mediów, które to wymagają wykonania podobnych zmiennych prac, jak w przypadku budowy poziomego gruntownego wymiennika, również pozwolenie na jego budowę może jednak nie być wymagane. Jednak należy zapytać o wszelkie szczegóły w konkretnym wydziale urzędu. Zgłasza się sam zamiar budowy, a następnie czeka się trzydzieści dni na tak zwaną zgodę milczącą.

Kto zajmuje się montażem wszelkich pomp ciepła? Od razu pragniemy zaznaczyć, że najlepszym wyborem jest zakup pompy razem z jej montażem. Wtedy uzyskujemy stuprocentową pewność, że specjaliści wykonają kompleksowo usługę. Pompy ciepła, które to zawierają F-gazy, podlegają wymaganiom odpowiednim. Osoby, które przy pompie pracują, muszą mieć uprawnienia określone, które potwierdzone będą certyfikatem.

Do czynności, które to wymagają posiadania certyfikatu, należy odzysk czynnika chłodniczego z układu pompy ciepła. Do tego dochodzi także kontrola szczelności urządzeń hermetycznie zamkniętych, które to zawierają przynajmniej 10 ton ekwiwalentu CO2. Jest to także: likwidacja pomp ciepła, serwisowanie, naprawa, konserwacja pompy ciepła, jak i kontrola szczelności urządzeń.

Gdy zamówimy pompę ciepła z montażem, to nie trzeba się o nic martwić. Jednak, gdy usługi montażowej w danej ofercie nie było, to warto poszukać firmy specjalizującej się w montażu pompy ciepła w Internecie. Zanim zdecydujemy się zamówić usługę, to sprawdźmy daną firmę. Ważnym wyznacznikiem są opinie o konkretnej firmie, jej doświadczenie oraz wiele, wiele innych ważnych aspektów. Po dokonaniu researchu pora na zlecenie usługi w danej firmie.