Praca na stanowisku ochroniarza- na czym polega, wymagania, czy warto?

Ochroniarz jest to zawód wykonywany przeważnie w agencji ochrony czy też w wewnętrznej służbie ochrony. W naszym kraju pracuje ok. 200 tysięcy osób na tym stanowisku, a większość z nich nie posiada żadnych licencji. Taki pracownik może konwojować gotówkę, pilnować bezpieczeństwa uczestników imprezy, czy ochraniać duży hipermarket.

Kim jest ochroniarz i jakie są jego zadania?

Osoba zatrudniona w agencji ochrony może mieć bardzo różne kwalifikacje. Niektórzy pracownicy nie posiadają żadnego przygotowania do zawodu, a inni są specjalnie wyszkoleni i są w stanie w profesjonalny sposób, zająć się ochroną większych obiektów albo ważnych osób. Obowiązki pracowników agencji ochrony mogą się od siebie różnić, w zależności od charakteru ochrony. Zadaniem pracownika może być ochrona obiektu przed zniszczeniem i kradzieżą, czy dbanie o bezpieczeństwo ludzi albo dbanie o to, aby na dany teren, nie wchodziły osoby niepożądane. Musi on reagować na jakiekolwiek zagrożenia i podejrzane zachowania pewnych osób. Niekiedy te obowiązki są formą stróżowania, a nie rzeczywistej ochrony.

Jakie predyspozycje powinna spełniać osoba, chcąca zatrudnić się w agencji ochrony?

Przede wszystkim taka osoba powinna potrafić logicznie myśleć, musi być odporna psychiczne i nie działać pod wpływem emocji. Ochroniarz musi umieć działać w stresie, liczy się również jego sprawność fizyczna. Agencja ochrony zatrudnia pracowników, którzy posiadają, chociażby podstawową wiedzę z zakresu prawa i procedur administracyjnych. Niezbędna jest odpowiedzialność, uczciwość, dyspozycyjność oraz rzetelność. Agencjom ochrony zależy na zdyscyplinowanych osobach z dobrą opinią, którzy posiadają pełnię praw publicznych. Ochroniarz nie może pod żadnym względem budzić wątpliwości prawnych, osoby z wyrokami nie mają co liczyć na zatrudnienie w agencji ochrony.

W jaki sposób można zostać ochroniarzem?

Firmy zatrudniające ochronę zawsze mają swoje własne wymagania, co do kwalifikacji swoich pracowników. Dużo zależy jednak od miejsca zatrudnienia, małe firmy nie mają zbyt wygórowanych wymagań, co wiąże się również z niskim oferowanym wynagrodzeniem. Osoba chcąca zostać profesjonalnym ochroniarzem z licencją, musi jednak spełnić pewne warunki, jak między innymi : sprawność fizyczna, umiejętność pracy w stresie, zachowanie spokoju nawet w trudnych sytuacjach oraz odpowiednie zdrowie. Musi także szybko podejmować trafne decyzje i sprawnie analizować całą sytuację. Dobrze również, jeśli osoba starająca się o pracę w agencji ochrony potrafi rozwiązywać konflikty. Praca ochroniarza wiąże się z nieregularnymi ramami czasu, często jest to praca 12/48 h, musi więc być to osoba w pełni dyspozycyjna. Ważne jest to, aby posiadała dużą kulturę osobistą i była odporna na zmęczenie. Oprócz tego należy spełnić pewne podstawowe wymagania, czyli przede wszystkim:

  • mieć ukończone 21 rok życia
  • być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
  • być niekaranym

Aktualnie, aby zostać ochroniarzem nie trzeba mieć licencji. Wystarczy spełnić podstawowe wymagania i posiadać pewne cechy charakteru, które ułatwią pracę w tym zawodzie.

Gdzie można pracować jako ochroniarz?

Ochroniarz może pracować w agencji ochrony i przez nią podejmować się zleceń. Może on również pracować bezpośrednio w miejscu, gdzie jest niezbędna ochrona. Tacy pracownicy są potrzebni w wielu różnych miejscach, jak na przykład: centra handlowe, osiedla, instytucje publiczne, firmy produkcyjne, i wiele więcej. Oprócz tego warto pamiętać, że osoba na tym stanowisku może ochraniać nie tylko miejsca. W Polsce pracuje również wiele osób, jako ochroniarze personalni. Na takim stanowisku jednak zazwyczaj zatrudnieni są byli wojskowi, a ich zadaniem jest bezpośrednia ochrona fizyczna osób. Muszą chronić życie i zdrowie swojego klienta. Innym rodzajem ochrony jest konwojówka, gdzie przyjmowani są bardziej doświadczeni ochroniarze (5-7 lat doświadczenia). To bardziej ryzykowna i stresująca praca, opierająca się na przewożeniu sporych sum pieniężnych czy też wartościowych przedmiotów, a czasami broni, amunicji i materiałów niebezpiecznych. Osoby pracujące w konwoju muszą co jakiś czas przechodzić specjalne testy sprawnościowe. Zwykli ochroniarze nie mają takich testów. Jak widać, ochrona jest dosyć sporym obszarem, a możliwości zatrudnienia jest wiele. Wszystko zależy od kwalifikacji i osobowości danej osoby.

Czy taki zawód jest w ogóle opłacalny?

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy opłaca się zatrudniać w agencji ochrony? Zawód ochroniarza ma swoje pozytywne, jak i te negatywne strony. Warto z pewnością docenić to, że daje spore możliwości rozwoju w tejże branży. Ochroniarz może podnosić swoje kwalifikacje, korzystać z kursów i w ten sposób awansować i wspinać się na szczeblach zawodowych. Jest to z pewnością praca dosyć ciekawa i pełna wyzwań, a przy tym niestety niebezpieczna i stresująca. W każdym dniu może zdarzyć się coś innego. Pracę ochroniarza przeważnie można dosyć łatwo dostać. Jest to praca dosyć stresująca, jedynie dla osób odpornych psychicznie. Wysokość wynagrodzenia zależy od kwalifikacji ochroniarza.