Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, pozwalająca na odzyskanie ciepła. Stanowi ona alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Zastosowanie rekuperacji pozwala na osiągnięcie wielu korzyści, takich jak zaoszczędzenie sporej ilości energii oraz cyrkulacja powietrza wewnątrz pomieszczeń bez konieczności wietrzenia domu. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym czym dokładnie jest rekuperacja, na czym polega oraz jakie korzyści zapewnia. Zapraszamy do zapoznania się z treścią opracowania.
Czym jest rekuperacja mechaniczna?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, którą zalicza się do systemów wentylacji. Jej centralnym elementem jest rekuperator zawierający wymienniki, które służą do odzyskiwania ciepła. Rekuperator montuje się w systemie wentylacyjnym po to, by mógł on przechwytywać ciepło, które jest wywiewane na zewnątrz przez wentylację. To centralne urządzenie rekuperacji mechanicznej ma za zadanie rozprowadzenie ciepłego powietrza z powrotem po pomieszczeniach. Cały proces rekuperacji mechanicznej jest bardziej skomplikowany i angażuje takie elementy jak rekuperator, wentylatory nawiewne i wywiewne, filtr powietrza oraz wymiennik ciepła.
Jak dokładnie działa rekuperacja mechaniczna?
Rekuperator ma za zadanie wyciągać powietrze w dwóch kierunkach w tym samym czasie. Pierwszym strumieniem jest zimne i czyste powietrze zaciągane z zewnątrz budynku do wewnątrz. Drugi strumień to ciepłe, ale brudne i zużyte powietrze z wewnątrz pomieszczeń, które jest odprowadzane na zewnątrz. Te dwa strumienie powietrza spotykają się w rekuperatorze, jednak nie mieszają się ze sobą. Oba strumienie płyną swoimi kanalikami i poddane zostają odpowiednim zmianom. Ciepłe powietrze z pomieszczeń zostawia w rekuperatorze swoje ciepło, które zostaje przekierowane do zimnego powietrza płynącego z zewnątrz budynku. Działanie rekuperacji mechanicznej w krakowie opiera się o zastosowanie kanałów wentylacyjnych, które rozprowadzają świeże powietrze po wszystkich pomieszczeniach oraz ściągają brudne do wyprowadzenia na zewnątrz.
Jakie korzyści pozwala osiągnąć rekuperacja?
Rekuperacja przede wszystkim jest energooszczędna, ponieważ powietrze ogrzewane jest za darmo. Dzięki temu koszty ogrzewania zmniejszają się, tak samo jak obowiązki z tym związane. W takim zestawieniu należy dodać jednak koszty instalacji i użytkowania urządzenia. Inną korzyścią rekuperacji mechanicznej jest dostosowanie poziomu wietrzenia do konkretnych pomieszczeń. Oznacza to, że jedno pomieszczenie może być mocniej wietrzone, natomiast w innym poziom wietrzenia może być znacznie zmniejszony. Rekuperacja pozwala także na całkowite pozbycie się wilgoci. Dzięki temu w pomieszczeniach nie będą pojawiały się pleśnie oraz grzyby. Kolejną zaletą rekuperacji jest filtrowanie powietrza. Otwierając okno w domu w celu przewietrzenia pomieszczeń, wpuszczamy świeże ale zanieczyszczone powietrze. Powietrze z zewnątrz zawiera przynajmniej jeden z tych elementów: spaliny, smog, alergeny, pyłki, wirusy, bakterie i grzyby. Zamontowanie rekuperacji sprawia, że nie musimy otwierać okien, aby przewietrzyć dom. Tą funkcję spełnia właśnie mechaniczna rekuperacja, która dodatkowo filtruje powietrze z zewnątrz i oczyszcza je z wymienionych wyżej szkodzących elementów. Takie działanie rekuperacji powinno być szczególnie przydatne dla osób chorujących na alergie oraz astmę. Rekuperacja nie przepuszcza do pomieszczeń żadnych, nawet mikroskopijnych ciał obcych. Ponadto z pomieszczeń wyprowadzane jest brudne powietrze, zawierające pyłki, kurz i roztocza. Pozbycie się tych czynników, często będących alergenami, poprawi komfort oddychania osoby uczulonej, ale także pozwoli na złagodzenie objawów choroby. Brak konieczności otwierania okien do przewietrzenia pomieszczeń to także korzyści w postaci wyeliminowania hałasów, płynących z otoczenia. Po otwarciu okien przedostają się one do pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna pozwala na wyeliminowanie tego problemu. Zamontowanie rekuperacji jest szczególnie przydatne w budynkach leżących blisko ruchliwych ulic oraz miejsc o wysokim natężeniu dźwięku.
Pozostałe zalety rekuperacji to między innymi:
- możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń,
- możliwe podłączenie instalacji do inteligentnego budynku,
- szybkie usuwanie zapachów np. z kuchni i toalety,
- rekuperacja jest niesłyszalna dla domowników,
- możliwość w pełni automatycznej rekuperacji przy wykorzystaniu czujników CO2 i czujników wilgoci,
- do pomieszczeń nie wlatują owady np. muchy i komary,
- szybsze schnięcie prania i podłóg po myciu.
Kiedy należy zdecydować się na rekuperację?
Rekuperację można zamontować w każdym momencie, również w domu już wybudowanym. W takiej sytuacji zwiększone zostaną jednak koszty oraz czas wykonania usługi. Najkorzystniejszą opcją wydaje się być wpisanie rekuperacji w plan budowy domu. Dzięki temu możliwe jest zrezygnowanie z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej, co oznacza kolejną oszczędność. Dobrze zamontowana rekuperacja powinna być cicha, skuteczna, wydajna, energooszczędna, estetyczna oraz trwała.