Rozwody Warszawa

Rozwody Warszawa to bardzo stresujący okres, który kosztuje nas nie tylko wiele nerwów, ale także pieniędzy. Nie ma w tym zatem niczego dziwnego, że szukamy sposobów na oszczędzenie pieniędzy, w konsekwencji zastanawiamy się nad tym czy prawnik jest nam potrzebny. Jakie czynności będziemy musieli wykonać w związku ze sprawą rozwodową? Kiedy obejdzie się bez pomocy profesjonalnego adwokata? W jakich sytuacjach powinniśmy zastanowić się nad wynajęciem prawnika? Ile może kosztować adwokat w sprawie o rozwód? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Jakie czynności będziemy musieli wykonać w związku ze sprawą rozwodową?

Sprawa rozwodowa nie należy do najłatwiejszych – z reguły jest skomplikowana, bowiem występuje w niej wiele dowodów i świadków. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które będziemy musieli wykonać. Przede wszystkim kluczowe jest przygotowanie pozwu o rozwód, który musi być poprawny pod względem formalnym. Do przygotowanych wcześniej pism należy dodać odpowiednie załączniki. Rozwody Warszawa to również konieczność przygotowania wniosku o zabezpieczenie powództwa w zakresie kontaktów z dziećmi, a także alimentów. Małżonkowie muszą pojawić się przed sądem. Na rozprawie zostaniemy poproszeni o ustne przedstawienie własnego stanowiska w tej sprawie. Dodatkowo niezbędne jest ustosunkowanie się do stwierdzeń czy też żądań drugiej strony. Warto zapoznać się z orzeczeniami sądu w podobnych sprawach – dzięki temu mamy większy pogląd na to czy możliwe jest wygranie sporu. Niezbędne jest również prawidłowe sformułowanie żądania w przedmiocie sposobu rozwiązania małżeństwa, jak również wysokości alimentów i zasad sprawowania opieki rodzicielskiej. Każdy z nas musi w odpowiednich terminach odpowiadać na pisma sądowe. Na życzenie sądu przedstawiamy wszystkie dokumenty, które mogą mieć znaczenie w sprawie. Do zrobienia jest stosunkowo wiele rzeczy, bowiem rozwody Warszawa są dość skomplikowane. Dlatego też warto zastanowić się nad usługami prawnika.

Kiedy obejdzie się bez pomocy profesjonalnego adwokata?

Rozwody Warszawa
Rozwody Warszawa

Nie zawsze rozwody Warszawa wymagają prawnika. Istnieją pewne przesłanki, które mogą zadecydować o tym, że poradzimy sobie na własną rękę. Adwokata nie potrzebujemy, jeśli jesteśmy dobrze zorganizowani, jednocześnie nie mamy problemów z porządkiem w papierach. Przesłanką jest także to, że mamy lekkie pióro i wykonujemy zawody, które są związane z pisaniem. W sądzie poradzimy sobie samodzielnie, jeśli nie mamy żadnych problemów z tym, aby zrozumieć język urzędowy. Prawnik może okazać się zbędny, gdy jesteśmy w stanie na własną rękę uzyskać niezbędną dokumentację, nie mamy problemów z wystąpieniami publicznymi, potrafimy łatwo nawiązywać kontakty z innymi osobami, mamy doświadczenie bezpośrednio związane z negocjowaniem, mamy pewność do tego, że strach nas zmobilizuje, a nie sparaliżuje, a także wtedy, gdy mamy stosunkowo wiele wolnego czasu, w konsekwencji niemalże każdego dnia jesteśmy w stanie przygotować odpowiedzi na pisma sądowe. Pamiętajmy o tym, że samodzielne rozwody Warszawa są rozsądne, o ile mamy chłodną głowę i nie dajemy się wyprowadzać z równowagi. Warto również rozumieć podstawowe przepisy, które są związane z przyznawaniem alimentów i opieką nad dzieckiem.

W jakich sytuacjach powinniśmy zastanowić się nad wynajęciem prawnika?

Część osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że rozwody Warszawa są bardzo trudne. W takich przypadkach warto zdecydować się na pomoc prawnika. W jakich sytuacjach okaże się on strzałem w dziesiątkę? Przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy trafnej oceny sytuacji prawnej, mamy wrażenie, iż nie rozumiemy w pełni języka urzędowego i pouczeń zawartych na dokumentach, gdy druga strona posiada adwokata. Niekiedy możemy przypuszczać, że małżonek będzie uciekał do manipulacji lub mamy pewność co do tego, że będzie on utrudniał kontakt z dzieckiem – wówczas adwokat również jest jak najbardziej uzasadniony. Prawnik zalecany jest także w następujących sytuacjach: zajmowanie wspólnego mieszkania, powód rozwodu to zaburzenia zdrowotne i psychiczne, podczas małżeństwa zgromadzono duży majątek lub został zaciągnięty kredyt, jedna ze stron zarabiała więcej niż druga.

Ile może kosztować adwokat w sprawie o rozwód?

Rozwody Warszawa to niestety często dość kosztowne rozprawy. Dodatkowo musimy liczyć się niekiedy z koniecznością poproszenia o pomoc prawnika. Ile jednak kosztuje adwokat? Niestety trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem każda z kancelarii posiada własne stawki. Dodatkowo końcowe wynagrodzenie zależne jest od takich czynników, jak chociażby stopień skomplikowania sprawy. Za prowadzenie sprawy o rozwód zapłacimy około 2000 zł, jeśli sprawa nie należy do najbardziej skomplikowanych lub większe kwoty, jeśli stany faktyczne są znacznie bardziej problematyczne. Są to jednak wartości szacowane, które w rzeczywistości mogą znacznie się różnić.