Sklep z tkaninami jako pomysł na biznes

Prowadzenie sklepu z tkaninami może być w dzisiejszych czasach wbrew pozorom dobrym pomysłem na biznes. Osoby niezorientowane w branży krawieckiej z pewnością stwierdzą, że obecnie nieliczni korzystają z usług szycia miarowego. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna. Na rynku nadal działa wiele małych pracowni krawieckich oraz punktów z przeróbkami. Oprócz tego w Polsce funkcjonują liczne szwalnie i pracownie projektowe. Ponadto po latach wraca moda na szycie, jako pomysł na ciekawe hobby. Jak widać nie brakuje grup osób, które mogą być zainteresowane zakupem tkanin.

 

Sklep stacjonarny czy internetowy

Podjęcie decyzji czy prowadzić stacjonarny sklep z tkaninami czy sklep internetowy nie jest łatwe. Wiele zależy od lokalizacji i specyfiki rynku. Sklepy stacjonarne bardzo dobrze sprawdzają się w małych miastach, gdzie jest najwięcej klientów o starych przyzwyczajeniach. Takie osoby, nie są skłonne nabywać tkaniny przez Internet tylko na podstawie fotografii. Klientki sklepów stacjonarnych lubią towar obejrzeć, dotknąć oraz porozmawiać ze sprzedawcą. Małe sklepy stacjonarne zazwyczaj mają asortyment zróżnicowany a więc wszystkiego po trochu: bawełny pościelowe, flanele, tkaniny na sukienki, żakardy, atłasy. Nieco inaczej funkcjonują większe sklepy w dużych miastach. Tam zwykle obowiązuje specjalizacja i tak, możemy na przykład spotkać sklep z włoskimi tkaninami, sklep z tkaninami ślubnymi czy garniturowymi.

Prowadzenie sklepu internetowego również ma swoje zalety, bo można dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców. Prowadząc internetowy sklep z tkaninami można sobie pozwolić na nieco więcej swobody, bo nie jest się ograniczonym godzinami otwarcia. Oczywiście tkaniny w każdym rodzaju handlu muszą być wysokiej jakości. W handlu internetowym sprzedają przede wszystkim zdjęcia, dlatego trzeba zadbać o to, by były one czytelne i profesjonalne. Przy handlu internetowym można nieco zaoszczędzić na kosztach, bo lokal potrzebny do magazynowania tkanin może być mniejszy i niekoniecznie w centrum miasta. Jednocześnie trzeba będzie zainwestować w dobry sklep internetowy i jego pozycjonowanie.

Zobacz:

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj handlu tkaninami jest lepszy. Ideałem jest oczywiście posiadanie zarówno sprzedaży w punkcie stacjonarnym jak i w Internecie, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.

 

Czego oczekują klienci sklepów internetowych?

sklep z tkaninami

Do internetowych sklepów z tkaninami trafiają bardzo różne osoby. Część z nich to osoby, które mają daleko do jakiegokolwiek sklepu stacjonarnego. Są i tacy, którzy nie lubią sklepów stacjonarnych i kupują tylko w sieci. W tej grupie są przede wszystkim osoby młode. Najwięcej jednak osób trafia do sieci w poszukiwaniu okazji. Panuje przekonanie, że internetowy sklep z tkaninami jest po prostu tańszy. Z tym jednak bywa bardzo różnie. Owszem w sieci znajdziemy wiele sklepów z tanimi tkaninami, dotyczy to przede wszystkim bawełny pościelowej, gdzie za jeden metr bieżący często zapłacimy mniej niż 10 zł. Łowcy okazji bardzo chętnie odwiedzają także sklepy z tkaninami typu outlet. Tam tkaniny i dzianiny faktycznie są bardzo tanie, ale coś za coś. Licząc na niską cenę trzeba być świadomym konieczności ponoszenia ryzyka. Sklepy typu outlet działają w ten sposób, że sprzedają końcówki kolekcji albo tkaniny w drugim gatunku. Naczelną zasadą jest, więc, że nie przyjmują zwrotów. Dzianiny mogą być jednak różne. Czasem trafiają się przetarcia, nierówny splot, uszkodzenia a innym razem mamy 10 mb pełnowartościowej tkaniny za niską cenę.

Klient trafiając do sklepu internetowego chciałby szybko znaleźć to, czego potrzebuje, skompletować koszyk i zrobić zakupy. Bardzo ważne jest, więc posiadanie dobrej wyszukiwarki i logiczne podzielenie asortymentu na kategorie. Dla klientów istotny jest także koszt wysyłki, jaki nalicza sobie sklep z tkaninami. Gdy koszt ten jest wysoki, klient czuje się zmuszony nabyć więcej metrów, aby cały zakup się opłacał i nie jest to dla niego komfortowa sytuacja. Dobre sklepy internetowe przy zakupach powyżej określonych sum oferują dostawę gratis.

Jakie jeszcze oczekiwania mają klienci sklepów z tkaninami?

Klienci zarówno sklepów stacjonarnych jak i internetowych oczekują nowości i regularnych zmian w asortymencie. Z uwagi na to, że duża część odbiorców to stali klienci warto dbać o wprowadzanie nowości, tak aby, te osoby miały po co przychodzić do sklepu. Zawsze mile widziane są także promocje i rabaty. Warto nagradzać dodatkowym towarem, osoby, które stale zaopatrują się w danym sklepie. Sprzedawcy powinni także być uczciwi. Wiele się słyszy o sklepach zwłaszcza tych internetowych, gdzie kroi się materiał o kilka centymetrów za krótki w stosunku do zamówienia. Praktyka powinna być odwrotna. Należy kroić nieco więcej materiału, bo każdy, kto sam szyje doskonale wie, że często wzór fabryczny jest nierówny i trzeba zrobić korekty. 

Dobrym pomysłem jest także połączenie sklepu z tkaninami z dodatkowym asortymentem lub usługami. Może to być pasmanteria, haft komputerowy, przeróbki krawieckie czy kawiarenka krawiecka.

ZOBACZ TAKŻE: