Systemy fotowoltaiczne- czysta energia

Ekologia zajmuje coraz wyższe miejsce w systemie wartości. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że bez radykalnych działań, które muszą rozpocząć od swojego domu, klimat będzie ulegał dalszym niekorzystnym zmianom. Społeczeństwo widzi, że korzystanie z kopalnych źródeł energii jest zabójcze dla środowiska, szkodliwe dla zdrowia i  finansów każdego obywatela. Odejście od paliw kopalnych do roku 2030 to główny postulat ekologów i instytucji unijnych. Tylko polskie władze , wbrew interesowi społecznemu, sprzeciwiają się ograniczeniom w używaniu paliw kopalnych. Jest alternatywa dla „brudnej energii” – fotowoltaika, czyli technologia pozyskiwania czystej energii na prywatnym dachu.

Słońce – źródło darmowego prądu

Władza centralna z powodów politycznych bez przerwy „ratuje kopalnie” przerzucając publiczne środki do kopalnianych spółek i marnotrawiąc pieniądze. Największym problemem polskiej energetyki jest sprowadzenie bardzo złej jakości węgla z Rosji, podczas gdy polski węgiel dużo lepszej jakości składowany jest na hałdach.  Pieniądze przepadają w dziurze kopalnianych spółek, a produkowany z węgla o obniżonej wartości energetycznej, prąd jest bardzo drogi, co odczuwa ludność płacą wysokie rachunki za prąd. Tymczasem fotowoltaika  http://www.gmstarbud.pl pozwala tanio produkować energię na potrzeby gospodarstwa domowego o nagle stała się wrogiem koncernów paliwowych. Na szczęście, właściciele domów jednorodzinnych, mniejszych firm i gospodarstw rolnych nie oglądają się na szkodliwe poczynania władzy centralnej i  coraz częściej montują systemy  fotowoltaiczne  i pozyskują darmowy prąd ze słońca.  Szkoda tylko, że tak małe jest wsparcie dla tej wspaniałej idei ze strony samorządów i władzy centralnej. Systemy fotowoltaiczne oparte są  o ogniwa wyłapujące ciepło ze słońca, które podłączone są do falownika, wytwarzającego prąd. Instalacje montuje się na dachach lub na wolnych częściach działki. Możliwy jest montaż instalacji na ścianie, pod warunkiem, że jest na niej odpowiednie nasłonecznienie i położona jest pod wymaganym kątem.

Sprawdź również:

Zostawieni sami sobie

Przepisy w Polsce dotyczące systemów fotowoltaicznych są korzystne dla nabywców. Problemem jest brak promowania ekologicznego systemu pozyskiwania energii na szczeblu lokalnym i w mediach. Na mikroinstalację do 50kW nie potrzeba pozwolenia na budowę. Jednorazowy wydatek jest duży. Wiele gmin wspiera ekologiczne inicjatywy odnośnie produkcji energii na potrzeby domostwa, gospodarstwa lub firmy i oferuje dofinansowania. W skali krajowej  promocja fotowoltaiki jest praktycznie zerowa. Brakuje kampanii medialnych informujących o korzyściach tego systemu, do tego nie ma dostatecznej informacji w urzędach gmin i miast. Nie zawsze ludzie wiedzą, jak znaleźć informację w internecie na temat systemów fotowoltaicznych i które z nich są prawdziwe, a które są fantazją autora artykułu. Dużym problemem w Polsce jest brak edukacji ekologicznej, co prowadzi do tego, że duża część społeczeństwa nic złego w paleniu węglem, a nawet plastikowymi butelkami, starymi ubraniami i wszystkimi innymi śmieciami, jakie wytwarzane są  w domu. Mikroelektrownie przydomowe oparte na pozyskiwaniu energii ze słońca, mogą stanowić dużą konkurencję dla wielkiego biznesu i interesów polityków skupionych wokół spółek węglowych i petrochemicznych. Stąd brak promocji zdrowych sposobów pozyskiwania energii. Ceny systemów fotowoltaicznych są  wysokie, przewyższają dwukrotnie średnią krajową, dlatego dla wielu gospodarstw domowych, koszt zakupu stanowi barierę nie do przekroczenia.

Własny prąd

Idea, że każdy może wytwarzać swój prąd i nie jest uzależniony od elektrowni, jest piękna i warta wprowadzania w życie. Niewiele trzeba, aby mieć własny prąd – wystarczy wykorzystać potencjał swojego dachu. Systemy fotowoltaiczne http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-kielce/ pozwalają na obniżenie rachunków za prąd o 90% i na produkowanie  energii przez 40 lat. Ceny energii rosną w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie obserwowali ekonomiści. Poważnie wpływają na sytuację finansową rodzin i firm. Osobom, które zdecydowały się rozstać z elektrownią, koszt systemu fotowoltaicznego zwrócił się po kilku latach. Dodatkowym plusem domowej elektrowni jest to, że opiera się na działaniu ekologicznym i estetycznie wygląda na dachu. Energia jest pozyskiwana bez zatruwania środowiska, czyli bez  – bez emisji szkodliwych związków chemicznych i gazów cieplarnianych.

Montaż systemu fotowoltaicznego

Instalację fotowoltaiczną mogą montować jedynie specjaliści. Samodzielny montaż jest zagrożony gwarancji. Najlepsi dostawcy świadczą usługi wsparcia dla klienta na różnych etapach inwestycji: konsultacji, projektu, transportu, montażu i co najważniejsze pomagają w zdobyciu  dofinansowania na inwestycję.
Korzyści z systemów fotowoltaicznych są nie do przecenienia. Tani własny prąd pozwala na zaoszczędzenie 3500 rocznie, które wcześniej trzeba było wydać na rachunki za energię.  Fotowoltaika to ekologiczna, czysta energia i spokojne sumienie inwestora, który wie, że nie przyczynia się do degradacji środowiska.