Tradycyjne bramy wjazdowe z desek. Brama jest wizytówką posesji. Jedną z zasad tworzenia ogrodzenia jest wymóg zgrania płotu z klimatem okolicy. Teren otaczający dom stanowi jedność z budynkiem. Duża i mała architektura muszą ładnie komponować się na terenie posesji. Wybór ogrodzenia i bramy wjazdowej powinno dostosować się do okolicy. Jeżeli dom graniczy z ruchliwą drogą lub osiedlem, to dobrym pomysłem będzie ogrodzenie zasłaniające posesję. W sytuacji, kiedy dom jest zlokalizowany w pięknej okolicy, warto postawić płot ażurowy, który pozwala na obserwowanie okolicy. Tradycyjne bramy z desek sprawdzą się zarówno przy ogrodzeniach mocnych i stabilnych, jak i przy ogrodzeniach dekoracyjnych.
Brama wyjazdowa z desek
Tradycyjne bramy wjazdowe desek ciągle mają swoich zwolenników. Biją rekordy popularności działkach wiejskich, leśnych, podmiejskich i w gospodarstwach agroturystycznych. Nadają posesji swojski charakter i podkreślają urok drewnianych elementów architektonicznych – ganków, okiennic, altanek ogrodowych. Bramy wjazdowe z desek wykonuje się z bali, sztachet, żerdzi montowanych pionowo, poziomo, skośnie. Wykonywane z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, które wcześniej poddaje się impregnacji. Należy unikać drzewa brzozowego, jaworowego, lipowego i wierzbowego , ponieważ niszczy się najszybciej. Przęsła stalowe lub aluminiowe przygotowuje się z prętów, rurek, kątowników. W sprzedaży dostępne są gotowe wybory, czyli deski i akcesoria o różnych wymiarach i wzorach.
Jak dbać o bramy i ogrodzenia drewniane
Ogrodzenia i bramy drewniane są piękne i rzeczywiście elegancko prezentują się bez względu na lokalizację domu. Aby zachować ich piękno, trzeba pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, ponieważ po pewnym czasie ulegają korozji biologicznej. Jest to naturalne zjawisko w przypadku elementów drewnianych. Powinny być zabezpieczane przed wilgocią i grzybami. Impregnacja chroni przed wnikaniem wody i zabrudzeniem. Możemy kupić zabezpieczone gotowe przęsła i panele, a także deski czy bale do budowy ogrodzeń. Dzięki temu wydłuża okres użytkowania przedmiotów drewnianych w warunkach narażenia ich na kaprysy pogodowe. Bramy wjazdowe z desek warto pokryć farbą kryjącą lub transparentną i odnawiać co kilka lat. Przed zastosowaniem impregnatu trzeba pamiętać o usunięciu łuszczącej się farby, odpadających fragmentów oraz o przeszlifowaniu całości. Impregnacja to pierwszy etap w procesie konserwacji drewna. W celu jeszcze lepszej ochrony bramy wjazdowej z desek, warto ją polakierować lub użyć lakierobejcy – specjalnego lakieru do drzewa, który powoduje, że drzewo staje się ciemniejsze i niepalne. Dodatkowo uzyskuje się efekt pomalowanego drzewa.
Modele bram z drewna
Większość producentów bram wjazdowych z desek ma w swojej ofercie kilkadziesiąt modeli całych i wzorzystych. Surowe deski mają wiele ciekawych i naturalnych wzorów. Takie bramy znakomicie sprawdzą się w gospodarstwach agroturystycznych, ogrodach, na terenach górskich, w posesjach zlokalizowanych blisko naturalnych atrakcji turystycznych. Bramy wjazdowe z desek to odwołanie do tradycji i pokazanie, że dla właściciela bardzo ważna jest harmonia z przyrodą. Bramy drewniane ładnie harmonizują z otoczeniem. Ciekawym pomysłem jest brama w stylu rustykalnym, która jest prosta, a jej jedyną ozdobną jest niewielkie okienko, w którym widnieje jakaś drewniana dekoracja, np.: wianek, kwiatek, ptaszek. Z kolei styl romantyczny charakteryzuje wykończeniem w kształcie koła, które może stanowić podporę na pnącej się róży.
Najważniejsze zasady montowania bramy
Każda brama niezależnie od rodzaju materiału, z którego jest wykonana powinna być wygodna w użytkowaniu. Wymogiem bezpieczeństwa jest to, aby brama otwierała się do wewnątrz posesji lub ogrodu, a nie na ulicę. Otwieranie bramy w stronę ulicy mogłoby utrudniać ruch i byłoby niebezpieczne dla użytkowników. Szerokość bramy wjazdowej nie może mniejsza niż 2,5 metra, optymalna szerokość to 4 metry. Wysokość bramy wjazdowej z desek powinna być taka sama jak wysokość reszty ogrodzenia. Ogrodzenie docelowe powinno być wykonane po zakończeniu prac budowlanych, ponieważ zmniejsza się ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu sprzętu budowlanego i materiałów niezbędnych na budowie. Ze względów bezpieczeństwa bramę warto wyposażyć też w fotokomórki – nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych, które umieszczane są po przeciwległych stronach wjazdu. W razie, gdyby w trakcie wyjazdu na zamykającym się skrzydle pojawiło się dziecko lub zwierzę to zamykanie zostanie wstrzymane. Deski na bramę mogą być położone poziomo, pionowo czy po skosie .
Zaletami bramy wjazdowej z desek jest łatwość w montażu i w odnowieniu. Brama wjazdowa z desek pasuje do większości posesji i znakomicie komponuje się wyglądem elewacji budynku i roślinnością. Brama i ogrodzenie drewniane również potrzebują podmurówki, bo dzięki temu są stabilniejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników. Bramy z desek są tańsze w montażu niż ogrodzenie murowane i znacznie mniej czasu potrzeba, żeby zbudować drewniane ogrodzenie.