Zakup mieszkania od dewelopera: wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania od dewelopera: wszystko, co musisz wiedzieć: branża nieruchomości od kilku lat stale się rozwija. Nowe osiedla, centra handlowe, biurowce i wiele innych inwestycji sprawia, że coraz chętniej kupujemy mieszkania. Poza tym, gdy zestawimy sobie ilość pieniędzy, które rocznie przeznaczamy na wynajem swoich czterech kątów, to tworzy się naprawdę wysoka suma, którą bez problemu możemy przeznaczyć na comiesięczną spłatę raty kredytu hipotecznego.

Mieszkanie z rynku wtórnego coraz częściej schodzą na drugi plan, szczególnie w dużych miastach, dlatego coraz częściej kupujemy nieruchomości u deweloperów. O czym warto pamiętać przy tego typu transakcjach? Na co zwrócić uwagę? Kilka cennych wskazówek przedstawiamy w naszym dzisiejszym poradniku.

Zakup mieszkania od dewelopera: wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieje wiele obszarów, które warto wziąć pod uwagę, gdy chcemy kupić nowe mieszkanie. Bez względu na to, czy szukamy nieruchomości u dewelopera warszawskiego, wrocławskiego, czy płockiego. Poniżej opisaliśmy kilka ważnych wskazówek, które z pewnością pozwolą Wam na bezpieczny zakup.

Zakup mieszkania od dewelopera – wybierz odpowiednią lokalizację

Zakup mieszkania od dewelopera: wszystko, co musisz wiedzieć
Zakup mieszkania od dewelopera: wszystko, co musisz wiedzieć

Z pewnością cena i lokalizacja to dwa kluczowe parametry, którymi kierujemy się przy zakupie nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto określić swoje oczekiwania. Warto pamiętać o tym, że to pewnego rodzaju decyzja na całe życie, a przynajmniej na kilka lat do przodu, dlatego przy wyborze lokalizacji należy zwrócić uwagę na to, czy:

  • okolica jest bezpieczna,
  • w pobliżu znajduje się komunikacja miejsca (jeżeli chcemy w przyszłości wynająć komuś zakupione mieszkanie, może to być kluczowy parametr,
  • obok osiedla znajduje się: sklep, przedszkole, szkoła itp.
  • stan dróg pozwala na bezproblemowe i szybkie przemieszczanie się.

Istotne jest to, że każda profesjonalna firma deweloperska, zgodnie z ustawą, powinna przygotować prospekt informacyjny, który będzie zawierał szczegóły dotyczące planowanych inwestycji w promieniu kilometra. Sprawdzenie tego typu szczegółów sprawi, że będziemy mieli większą świadomość na temat danej inwestycji i nie zdziwi nas, gdy miesiąc po zamieszkaniu obok naszego bloku, powstanie nowy.

Zakup mieszkania od dewelopera – zweryfikuj u kogo planujesz kupić

W każdej dziedzinie życia możemy trafić na firmy, które będą chciały nas oszukać, czy po jakimś czasie staną się niewypłacalne, a inwestycja po prostu nie zostanie zrealizowana. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić dewelopera, od którego chcemy kupić nieruchomość. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup od firmy, która notowana jest na giełdzie. Chociaż nie każdy może sobie na to pozwolić.

Zakup mieszkania od dewelopera – jak sprawdzić dewelopera?

Istnieje kilka sposobów na to, aby sprawdzić, jaką historię posiada dana marka. Deweloper Warszawa , Wrocław, Kraków — najczęściej takie zagadnienia towarzyszą nam przy poszukiwaniach potencjalnych firm. Jeżeli już znajdziemy ofertę, która nam się podoba, warto zweryfikować, czy:

  • dana firma obecna jest w internecie (strona www, social media),
  • dostępny jest wpis w KRS (jeżeli jesteśmy ciekawi, kto figuruje w zarządzie),
  • inni kupujący byli zadowoleni (można poszukać opinii w internecie lub poprosić o wyrażanie swoich odczuć poprzez forum).

Warto również sprawdzić wykonane już inwestycje. Jak wygląda dane osiedla po kilku latach od budowy. Czy design sprawia, że mieszkanie nadal wygląda korzystnie? To z pewnością pozwoli nam uniknąć rozczarowań. Chociaż z każdej strony chroni nas prawo, warto oszczędzić sobie stresu i nerwów.

Zobacz również:

Zakup mieszkania od dewelopera – cena a jakość

Chociaż cena to często najważniejszy wyznacznik, warto pamiętać, że często to ona wpływa na to, w jakim stanie kupujemy nieruchomość: czy mamy już panele, kafelki, czy gołe podłogi. Warto stworzyć sobie listę rzeczy, na których nam zależy i podczas rozmowy z deweloperem jasno zaznaczyć, co chcemy mieć w standardzie wykończenia. Należy mieć jednak na uwadze również to, że nie wszystkie nasze oczekiwania uda się spełnić.

Kupując mieszkanie, powinniśmy zweryfikować również informacje na temat gruntu, na którym powstaje (lub powstało) osiedle. Wszelkie tego typu dane dostępne są w księdze wieczystej i bez problemu sprawdzimy je w internecie. Jeżeli planujemy kupić nieruchomość pod inwestycję, warto czasami zapłacić więcej, aby cieszyć się popularną lokalizacją i jakością wykończenia. 

Sprawdzony deweloper Warszawa zawsze będzie chciał, aby jego klienci byli zadowoleni, dlatego nie należy nastawiać się negatywnie. To, że mamy wątpliwości lub pytania, nie powinno nikogo dziwić. Wiele firm organizuje również tak zwane “Dni Otwarte” podczas których na długo przed podjęciem decyzji o zakupie, możemy zweryfikować powyższe informacje.

Zawsze warto porównać oferty różnych firm (deweloper Warszawa Południe, czy deweloper Warszawa Śródmieście). Bez względu na to, czy szukamy nieruchomości w centrum, czy na obrzeżach, możemy poszukać różnych firm, które planują wybudować tam osiedle lub zakończyli prace nad inwestycją. Da nam to ogólną wiedzę na temat cen w danym regionie oraz pozwoli określić, to na co możemy w tej kwocie liczyć. Jest to niezwykle ważne podczas zakupu mieszkania.