Efektywny system ogrzewania z pompą ciepła

Efektywny system ogrzewania z pompą ciepła: Źródło ogrzewania determinuje wiele kwestii naszego życia w danym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Po pierwsze jest to związane z samym kosztem inwestycji.

Szczególnie zaraz po wybudowaniu domu pieniądze nieraz są na wyczerpaniu i tym samym trudno podejmować kolejne inwestycje. Po drugie niezwykle istotne jest to, ile będziemy płacić wraz z każdym miesiącem grzewczym. Po trzecie ważne jest, żeby wykorzystanie danego źródła ciepła było wygodne. To właśnie ta kategoria (obok ekologii) sprawia, że kotły węglowe zwykle nie będą najlepszym rozwiązaniem. Po czwarte warto również rozważyć takie kwestie organizacyjne jak wykorzystanie przestrzeni (zarówno przez sam kocioł, jak i samo paliwo). Po piąte trzeba również uwzględnić takie kwestie jak ekologia, pewność dostarczania ciepła czy bezwładność cieplna.

Uwzględniając wszystkie czynniki, okazuje się, że instalacja pompy ciepła, to jedna z najciekawszych możliwości, jakie obecnie występują na rynku. W tym przypadku jednym z najważniejszych składników efektywności jest dobór odpowiedniego systemu grzewczego. Z tego powodu instalacja pomp ciepła często słusznie kojarzy się z wykorzystaniem podłogówki.

Niższa temperatura i wyższa efektywność

Kluczem do zrozumienia, jaki system grzewczy będzie najlepszy w połączeniu z pompą ciepła, trzeba wziąć pod uwagę, że im niższa będzie temperatura zasilania i powrotu, tym wyższa będzie sprawność. W przypadku tradycyjnych systemów grzewczych (przez które rozumiemy wykorzystanie kotła zasypowego lub gazowego jako źródło ciepła) temperatura zasilania wynosi najczęściej od 65 °C nawet do 80 °C. Temperatura powrotu jest najczęściej o 10 °C niższa. Ostatecznie właśnie ta różnica to ciepło, które zostaje przekazane do pomieszczenia.

Czy pompa ciepła może pracować w takim systemie? Technicznie nie ma żadnego czynnika, który uniemożliwiałby takie połączenie. Nie jest to jednak rozwiązanie efektywne, a to automatycznie prowadzi do podniesienia kosztów. W przypadku ekologicznych źródeł energii właśnie koszty eksploatacyjne w stosunku do inwestycyjnych są jednym z głównych zagadnień. Jak w takiej sytuacji wykorzystać ogromny potencjał powietrznych pomp ciepła (głównie tych ze względu na ich największą popularność).

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe najlepiej realizuje stawiane warunki. Wykorzystanie większej powierzchni prowadzi do tego, że możliwe jest przekazanie tej samej ilości ciepła, ale jednocześnie przy niższej temperaturze zasilania i powrotu. Możliwe jest wykonanie ogrzewania płaszczyznowego ściennego lub sufitowego. To ciekawe rozwiązania, które świetnie współpracują z pompą ciepła. Nie zmienia to faktu, że największą popularnością cieszy się wykorzystanie podłogówki. To połączenie, które po pierwsze maksymalizuje efektywność całego systemu, a po drugie prowadzi do uzyskania korzystnego mikroklimatu dla człowieka.

Tradycyjne grzejniki dzięki konwekcji zapewniają dość nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. W przypadku podłogówki jest to bardziej ustabilizowane, a w dodatku wyższa temperatura w okolicach stóp to podwyższenie komfortu cieplnego mieszkańców.

Tradycyjne (lub wydłużone) grzejniki

Alternatywą jest stosowanie grzejników zbliżonych do tradycyjnych, ale jednak wydłużonych. Ideą jest tutaj powiększenie powierzchni, która będzie oddawać ciepło. Czasem jest to połączone z obniżoną temperaturą zasilania i powrotu. Trudno nazwać to rozwiązanie najlepszym z możliwych, ale również stanowi ono ciekawą alternatywę.

Czy jednak tradycyjne grzejniki w każdym przypadku są złym rozwiązaniem? Okazuje się, że nie zawsze. Przede wszystkim, gdy mamy już gotowy tradycyjny system grzewczy. Wtedy nie zawsze opłaci się przekształcać go na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego. To trochę inna sytuacja niż ta, która pojawia się, gdy dopiero będziemy budować jakikolwiek wariant systemu grzewczego. Obydwa przypadki są znaczącą odległe od siebie w kwestii występujących kosztów.

Klimakonwektory

Klimakonwektory pozwalają sięgnąć po ważną zaletę pomp ciepła. Jest to możliwość odwrócenia obiegu termodynamicznego, co pozwoli wykorzystać to ogrzewanie do chłodzenia budynku. Jednocześnie jest to nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się niezłą sprawnością i jest jednym z polecanych wariantów w połączeniu z pompą ciepła. Zwykle nie będzie ono jednak skuteczniejsze od ogrzewania podłogowego.

Pozostałe elementy systemu grzewczego

System grzewczy jest wymagającym konstruktem, który wymaga zadbania o wiele elementów. Przykładowo ważnym elementem jest zadbanie o jak najniższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że powietrze będzie wstępnie nagrzane i łatwiej będzie uzupełnić to do optymalnej temperatury poprzez wykorzystanie pompy ciepła. Ponadto koszty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są konkurencyjne w stosunku do tego, co ta technologia oferuje.

Ponadto możliwe jest połączenie omawianej technologii z fotowoltaiką. Wynika to z tego, że pompa ciepła wymaga prądu elektrycznego do napędu wentylatorów i tym samym do funkcjonowania obiegów termodynamicznych. Zapotrzebowanie cieplne to jednak przede wszystkim odpowiednie warstwy izolacji czy nieskomplikowana bryła budynku.