Poszukiwanie złóż surowców naturalnych oraz wydobywanie między innymi węgla kamiennego i brunatnego, kamieni szlachetnych, siarki rodzimej, soli kamiennej, czy rudy metali wymaga posiadania koncesji Ministra Klimatu. Dzieje się tak, ponieważ złoża naturalne należą do kategorii surowców strategicznych, stanowiących własność górniczą (własność Skarbu Państwa) i znajdują się pod jego ścisłą kontrolą. Co więcej, poszukiwanie złóż surowców naturalnych, a następnie ich wydobycie wymaga stworzenia tzw. użytkowania górniczego, czyli prawa do korzystania z terenu, na którym będzie wykonywana eksploatacja złoża. Spełnienie wymogów formalnych pozwala znaleźć firmę wykonującą badania geologiczne i geotechniczne.
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych – kto się tym zajmuje?
Dziedziną nauki, która zajmuje się poszukiwaniem złóż surowców naturalnych jest geologia złożowa. W jej zakresie znajdują się także badanie, identyfikowanie oraz tworzenie dokumentacji i jej udostępnianie. Geolodzy pracujący w tym obszarze zajmują się między innymi:
– weryfikacją i badaniem złóż kopalin i surowców,
– tworzeniem projektów badawczych i niezbędnej dokumentacji geologicznej,
– tworzeniem projektów zagospodarowania złóż kopalin,
– administrowaniem dokumentacji wierceń geologicznych,
– kontrolą robót geologicznych,
– wystawianiem opinii jakości kruszyw mineralnych.
Współpraca z profesjonalną firmą zapewnia niezbędne wsparcie merytoryczne, przygotowanie dokumentacji technicznej, jak i pełne wykonawstwo prowadzące do pozyskania koncesji nie tylko na poszukiwanie, ale również rozpoznawanie oraz wydobywanie kopaliny ze złóż.
Zobacz więcej:
- dokumentacja złóż śląskie http://geomain.pl/dokumentacja-geologiczna/
- złoża poszukiwanie śląskie http://geomain.pl/projekt-zagospodarowania-zloza/
- geologia górnicza śląskie http://geomain.pl/projekt-robot-geologicznych/
- poszukiwanie złóż surowców mineralnych wielkopolskie http://geomain.pl/#czym-sie-zajmujemy
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych – podstawowe informacje
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych leży w po stronie inżynierów i geologów, którzy wykonują w tym celu profesjonalne badania geofizyczne odgrywające decydującą rolę podczas weryfikowania i dokumentowania złóż. W kręgu poszukiwań znajdują się następujące złoża: metale szlachetne, rudy metali, surowce chemiczne oraz kruszywa naturalne. Przeprowadzenie wstępnych badań jest kluczowe dla uzyskania danych o budowie geologicznej czy rozłożeniu właściwości fizycznych w ośrodku geologicznym.
Poszukiwanie złóż surowców naturalnych – oferta firm
Istniejące na rynku usług geologicznych firmy oferujące poszukiwanie złóż surowców naturalnych proponują szereg kompleksowych działań, w tym: eksplorację głęboko położnych stref tektonicznych, weryfikację warunków złożowych złóż rudnych oraz weryfikację powierzchni, gdzie znajdują się złoża kruszyw naturalnych. Aby przeprowadzić wszystkie te działania, konieczne jest podjęcie pewnych czynności. Przede wszystkim firma wykonuje pomiary terenowe, a na ich podstawie przeprowadza analizę danych geofizycznych. Dzięki temu może stworzyć opracowania wizualne dla dalszych prac, a także objaśnienia dla podmiotów, z którymi współpracuje.
Na czym polega poszukiwanie złóż surowców naturalnych?
W trakcie poszukiwań złóż surowców naturalnych ma miejsce ich rozpoznawanie, które polega na badaniu, a później obliczaniu zgromadzonych danych, które służą do oceny jakości złóż. Geolodzy zatrudnieni w firmach przeprowadzających tego typu pracę organizują działania poszukiwawcze, oferują doradztwo techniczne, jak i zajmują się tworzeniem dokumentacji: terenowej, poszukiwawczej, laboratoryjnej. Współpraca z profesjonalną firmą przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zleceniodawca może liczyć na techniczne wsparcie na każdym etapie prac. Po drugie plan prac jest dokładnie zaprojektowany, co pozwala uniknąć ryzyka. Wszystkie działania są całkowicie legalne i opierają się na danych naukowych. Specjaliści geolodzy mają ogromną wiedzę i doświadczenie, które pozwala im przewidywać trudności, planować i efektywnie działać.
Podsumowując, poprawna ocena warunków wydobycia złóż powinna zawierać zarówno kryteria ekonomiczne, jak i techniczne, a także uwzględniać międzynarodowe standardy jakości. Przeprowadzane badania, dokumentacja, jak i pozostałe czynności mają na celu stwierdzenie jakości kopaliny. W zakres usług geologicznych wchodzą także projekty zagospodarowania złoża oraz plany ruch zakładu górniczego. Przeprowadzona ocena złoża pozwala stworzyć jego wycenę, jak i sprawdzić rentowność dalszych poszukiwań. Aby cała procedura była bezpieczna, konieczne jest wsparcie profesjonalistów. Na podstawie przygotowanych przez nich projektów wydobycia i pozyskiwania surowców, można przystąpić do ubiegania się o stosowne pozwolenia na wydobycie surowców. Po ich otrzymaniu można przystąpić do prac właściwych, które powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi planami i normami bezpieczeństwa. Podczas pozyskiwania konkretnych surowców naturalnych brany jest pod uwagę sposób zagospodarowania miejsca po wydobyciu. Konieczny w tej sytuacji jest gruntowny projekt restrukturyzacji przygotowany indywidualnie dla każdego klienta. W niektórych przypadkach konieczna jest również wycena szkód górniczych, które określają ryzyko poszukiwań i wydobycia na terenie zabytkowych kopalń.