Witamina D dla dzieci jaką najlepsza

Wiek dziecięcy wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na określone składniki odżywcze. Jednym z najważniejszych w rozwoju dziecka jest witamina d. Co decyduje o jej niepośledniej roli w kształtowaniu się młodego organizmu? Czy występuje w formie naturalnej? Na co wpływ ma ten prohormon? Jakie suplementy zawierające tę witaminę można podawać dziecku i od czego to zależy? Wszystkim czytelnikom spragnionym wiedzy na temat właściwych sposobów aplikowania dziecku witamin dedykujemy ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

Istotne funkcje prohormonu w kształtowaniu się młodego organizmu

Na wstępie warto wspomnieć o unikatowości związków chemicznych, takich jak ergokalcyferol i cholekalcyferol. Dopiero w wątrobie przekształcają się one w składniki odżywcze zwane potocznie wit d2 i wit d3. Dostarczane są wraz z pokarmem, jak i promieniami słonecznymi. To dość charakterystyczne w przypadku tych prohormonów. Dlaczego są tak istotne z punktu widzenia kształtowania się organizmów dzieci? Przede wszystkim oddziałują na zdrowe kości. Dzięki ich regularnej aplikacji zmniejsza się ryzyko kruchości tkanki kostnej i kruchością kości. Dziecko spożywające witaminę d3 znacznie rzadziej choruje na cukrzyce typu 1. Opisywane przez nas prohormony zapobiegają zmianom nowotworowym i wpływają na system immunologiczny. Biorąc to wszystko pod uwagę, ważne jest, by podawać naszemu milusińskiemu witaminy z grupy D już w okresie niemowlęcym. Opiszemy problemy, które często pojawiają się w przypadku niemowląt.

Niemowlęta a przyswajalność prohormonów

Prohormony zawierają się w mleku matki. Niestety tu pojawiają się problemy wynikające z ilości wymaganego składnika. Matki karmiące piersią powinny uprzednio złożyć wizytę u specjalisty i wykonać test na ilość vit d3 w organizmie. Niedobór tego składnika wpłynie na jego dostarczanie dziecku, w przypadku karmienia piersią. Kolejnym problemem jest przyswajalność prohormonu. Malutkie niemowlę nie jest w stanie pobrać wystarczającej ilości pokarmu, który wpłynie na dostarczenie tej grupy witamin do organizmu. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, który na podstawie wieku i masy ciała dziecka przypisze określone dawki suplementu. Preferowanym dla niemowląt sposobem suplementacji jest, podawanie kropli z witaminą d. Jest to nieinwazyjna metoda dostarczenia dziecku wymaganej ilości prohormonów.

Dieta i słoneczko

Omawiana grupa witamin znajduje się w pożywieniu. Witamina d2 powstaje dzięki związkom chemicznym zawartych w produktach pochodzenia roślinnego. Natomiast prohormony, które przekształcają się w witaminę d3, znajdziemy w takich artykułach spożywczych jak tłuste ryby, olej rybi (np. popularny i powszechnie stosowany tran), jaja, mięso i przetwory mleczne. W tym miejscu trzeba uczulić czytelników przez nadmiernym zachwytem. Wszelkie produkty spożywcze, w których znajdziemy omawiane związki chemiczne, nie mają ich w wystarczających ilościach. Synteza skórna uruchamia proces, w wyniku którego powstaje witamina d. Niestety w przypadku niemowląt często stosujemy filtry, które chronią je przed poparzeniami skórnymi. Natomiast klimat panujący w naszym kraju nie pozwala na zadowalającą syntezę prohormonów w dziecięcym organizmie. W zależności od wieku dziecka i jego masy ciała należy posiłkować się suplementami. W przypadku nieco starszych dzieci możemy pokusić się o witaminę d3 w płynie. Podajemy ją zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania i w konsultacji z lekarzem bądź farmaceutą.

Rynek z suplementami diety

Organizm ludzki nie ma 100% zdolności przyswajania wszystkich dostarczanych mu składników odżywczych. Tyczy się to również, a może przede wszystkim dzieci. Ich organizmy dopiero się kształtują i dlatego ważna jest odpowiednia dieta wzbogacona o właściwą suplementację. Tu pojawia się pytanie o odpowiednie porcjowanie zakupionych suplementów. Jest to o tyle ważne, że także nadmiar składników odżywczych działa niekorzystnie na organizm. Przesada z aplikowaniem witamin z grupy D skutkuje poważnymi następstwami. Konsekwencją przedobrzenia z suplementacją witaminy d3 jest między innymi zaburzenie wzrostu, niewydolność narządów wewnętrznych i powstawanie złogów wapnia. Nadmiar tego składnika objawia się w formie biegunki, bólów głowy, zaniku apetytu, nadmiernego pocenia się i spadku masy ciała. Spytacie się pewnie jak bezpiecznie podawać suplementy diety, by osiągnąć skutek zamierzony. Należy umówić się z lekarzem pierwszego kontaktu i skierować dziecko na morfologię. Następnie, bazując na ilości stężenia witaminy d w krwi, masie ciała dziecka i jego wieku przypisuje się dawkę adekwatną. Wybór suplementów w aptekach jest spory. Rynek obfituje w tabletki powlekane dostarczające wymagane związki chemiczne. Dzielą się one na dwie grupy. Są to preparaty pojedyncze uwzględniające tylko związki chemiczne przekształcające się w witaminę d2 i d3. Znajdziemy też preparaty złożone, w których cholekalcyferol jest jednym ze składników. Prócz tabletek znajdziemy również płyn z witaminą d3 oraz kropelki, które dawkujemy zgodnie z wytycznymi lekarza. Niemowlętom dedykuje się prohormony w formie kropelek. Natomiast starsze dzieci, w zależności od ustaleń lekarza bez kozery mogą wspomagać swą dietę suplementami w formie tabletek bądź płynu.