Jak działa ubezpieczenie OCP? Obecna oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo zróżnicowana. Proponują one również dodatkowe ubezpieczenie przewoźnikom, tak zwane OCP. Jest to polisa, która stanowi niejako zabezpieczenie przewożonego towaru. Jak dokładnie działa ubezpieczenie OCP i kto powinien się na nie zdecydować?
OCP – nieobowiązkowe, ale ważne
Na początku powinniśmy uświadomić sobie, że ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.mtc.org.pl/jak-wyliczyc-ocp/ jest tak naprawdę ubezpieczeniem dobrowolnym. Obowiązkowe dla kierowców jest ubezpieczenie OC, które dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Niemniej jednak zawodowi przewoźnicy nie mają obowiązku ubezpieczać dodatkowo towarów. Tak właśnie działa ubezpieczenie OCP – chroni towar, który dany przewoźnik transportuje. Oczywiście zakres ochrony jest tutaj ustalany indywidualnie. W najprostszych polisach ochrona obejmuje jedynie takie zdarzenia jak pożar, zniszczenie czy kradzież. Są to sytuacje niezależne od przewoźnika, które zdarzają się, niestety, stosunkowo często. Możemy jednak zdecydować się na wykupienie polisy z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową. Wtedy ubezpieczenie OCP może chronić na przykład przed awarią systemu chłodniczego. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które przewożą towary w niskiej temperaturze.
Czasami polisa OCP może również pokryć szkody, które powstały z winy kierowcy. Jeśli zniszczy on ładunek, ponieważ prowadzi samochód pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. To samo stanie się, jeśli pojazd nie przeszedł ważnego badania technicznego i zostanie zatrzymany, a towar nie dotrze do kontrahenta na czas. Z powyższego jasno wynika, że ubezpieczenie OCP jest niesamowicie istotne dla kierowców. Nie jest co prawda obowiązkowe, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego wykupienie. Daje ono ochronę, nawet w wersji podstawowej. Czasami jednak za niewielką dopłatą możemy znacznie rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową i czuć się jeszcze pewniej na drodze.
Sprawdź koniecznie:
- ubezpieczenie oc przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- najtańsze oc na ciągnik siodłowy forum https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/
Jak działa OCP?
Zastanówmy się, jak dokładnie działa OCP. Wiemy już, w jakich sytuacjach może nas ochronić, jednak warto jeszcze wiedzieć, w jaki sposób dokładnie nas chroni. Otóż jako ubezpieczeni musimy zapłacić składkę – jednorazowo lub w ratach. Jeśli nastąpi zdarzenie, które obejmuje polisa ubezpieczeniowa, to musimy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Następnie ten, po sprawdzeniu odpowiednich dokumentów, wypłaci odszkodowanie firmie, która miała otrzymać towar. Zatem pieniądze otrzymamy nie my, a nasz kontrahent. Wynika z tego, że czas od momentu powstania szkody do momentu wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego ulega skróceniu. Polisa OCP nie chroni bowiem nas, jako kierowców. Pozwala ona raczej zabezpieczyć interesy drugiej strony, z którą przeprowadzamy transakcję. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą jednak, że w praktyce polisa OCP jest bardzo korzystna także dla nich. W razie jakiegokolwiek wypadku pozwala bowiem nie stracić w oczach kontrahenta. Owszem, nie otrzyma on towaru, jednak dostanie odpowiednią rekompensatę. Pamiętajmy jednak, że nie każdy towar będzie ubezpieczenie OCP obejmowało.
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bowiem różnego rodzaju wyłączenia. Wśród nich znajdują się: zwierzęta, materiały niebezpieczne, dzieła sztuki. Sposób ustalania odszkodowania powinien być zapisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętajmy, aby dobrze przeczytać je przed podpisaniem umowy. Ubezpieczenie OCP nie zadziała zwykle również wówczas, gdy kierowca samochodu poruszał się po drodze niezgodnie z przepisami prawa. Jeśli towar był nieprawidłowo załadowany, kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem czy zaparkował na niestrzeżonym parkingu, to towarzystwo ubezpieczeniowe również ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Czy warto?
Jeśli wiemy już, jak działa OCP, zastanówmy się, czy warto jest wykupić? W praktyce coraz więcej firm transportowych decyduje się właśnie na takie dodatkowe zabezpieczenie. Pełni ono rolę nie tylko ochronną, ale również reprezentacyjną. Chodzi bowiem o to, że kontrahenci poważniej traktują oferty firm, które posiadają ubezpieczenie OCP. Co ciekawe, niektóre firmy wręcz wymagają od przewoźników posiadania tego rodzaju polisy. Czy jest to zgodne z prawem? Tak, choć samo ubezpieczenie OCP nie jest przecież obowiązkowe. Niemniej jednak kontrahent ma prawo stawiać własne warunki, na jakich ma zostać podpisana umowa. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OCP pozwala zabezpieczyć także nasze interesy. Co prawda składka ubezpieczeniowa nie jest niska, niemniej jednak wydatek na to ubezpieczenie może stanowić koszt uzyskania przychodu. Obniży zatem podatek dochodowy do zapłaty.
Gdzie kupić OCP?
Ubezpieczenie OCP oferuje bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre proponują klientom jedynie podstawowe wersje, inne pozwalają nieco rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Cena ubezpieczenia zależy głównie od zakresu ochrony oraz sumy gwarancyjnej. Pamiętajmy, że jedna polisa obejmuje tylko jeden pojazd, zatem jeśli mamy ich więcej w firmie, musimy ubezpieczyć każdy z osobna. Możemy jednak wybrać różną ochronę ubezpieczeniową dla każdej polisy.