Jak pokonać alkoholizm? W polskim społeczeństwie panuje powszechna zgoda co do nadużywania alkoholu. Musisz mieć pewność siebie, aby nauczyć się bez niej żyć. Jest to jednak możliwe, a nawet konieczne – zwłaszcza jeśli czujesz, że masz z tym problem. Czy picie sprawia, że czujesz się winny? Czy sprawia ci to problemy finansowe? Masz długi lub kradniesz? Czy zauważyłeś, że picie alkoholu może poważnie wpłynąć na jakość Twoich relacji? Pokonanie alkoholizmu jest możliwe! Sprawdź, jak zrobić pierwszy krok w kierunku przyjemniejszej funkcjonalności.
Alkoholizm – co to jest?
Świetnym sposobem na wyjście z rozdroża jest znalezienie terapeuty. W wielu przypadkach skuteczna terapia alkoholowa nie wymaga pobytu w ośrodku leczenia alkoholizmu, a jedynie regularnej pracy z psychologiem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli alkohol nie miał jeszcze szansy zakłócić Twojego życia. Źle się czujesz po wypiciu? Budzisz się z moralnym kacem? Zaczynasz tracić kontrolę? To dobry czas na poszukiwanie wsparcia, które może zapobiec rozwojowi uzależnienia.
Pod okiem psychoterapeuty odkryjesz, jak zaczyna się nadmierne picie. Chociaż możesz mieć własne teorie na ten temat, dalekowzroczność eksperta może być pomocna. Wspólnie zidentyfikujecie wszystkie motywacje do picia, aby dostosować swój indywidualny grafik pracy. W ten sposób nauczysz się radzić sobie ze stresem i emocjami, wyrażać swoją osobowość, utrzymywać poczucie własnej wartości i nie tylko. Możesz być zaskoczony, jak poprawia to jakość Twojego życia. Nawet jeśli myślisz, że nie potrzebujesz leczenia alkoholizmu. Możesz także uczęszczać na grupy wsparcia w ramach leczenia.
Terapia grupowa może być komplementarną lub samodzielną formą działania. Preferowanym formatem sesji grupowych są sesje oparte na programie AA, który obejmuje 12 kroków do wyzdrowienia. Rady programu są realizowane przez Ciebie, ale będziesz wspierany przez mentorów i innych członków. Koniecznie skorzystaj ze wsparcia terapeutycznego, aby zmienić sposób myślenia o alkoholu i uczynić swoje trzeźwe życie bardziej efektywnym. Jednak, aby w pełni leczyć alkohol, może być konieczne wykonanie detoksu. Detoks usunie toksyny nagromadzone w organizmie podczas spożywania dużych ilości tej toksycznej substancji.
Poradnia Leczenia Alkoholizmu
Niektórzy eksperci uważają, że sama terapia alkoholowa nie będzie skuteczna bez wsparcia duchowego. W rzeczywistości farmakoterapia stosowana wraz z psychoterapią jest w wielu przypadkach skuteczną kombinacją. Towarzystwa naukowe wskazują na zalecane leki stosowane w leczeniu uzależnień od alkoholu i narkotyków. Odkrycia medyczne mogą przyspieszyć i ułatwić procesy często związane ze skutkami zdrowotnymi. Alkohol jest substancją, która może niszczyć organizm ludzki na wielu poziomach. Eksperci zalecają, aby leczenie odbywało się w ośrodkach dla alkoholików. Zwłaszcza jeśli czujesz, że pragnienie picia jest często silniejsze od ciebie.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wspomniany detoks może być dość nieprzyjemny. Nie powinieneś tego robić sam, ponieważ tworzy to inny rodzaj napięcia. Może pojawić się poczucie bezradności i chęć picia. Początkowe etapy odstawienia substancji są nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Objawy zespołu odstawienia obejmują: drgawki, dezorientację, utratę kontroli nad oddawaniem moczu i wypróżnieniami, pocenie się, ból mięśni i skurcze. Najlepiej więc udać się na odwyk alkoholowy w otoczeniu ludzi, którzy wiedzą, jak zareagować. Po pierwsze, zwiększa to poziom bezpieczeństwa, a po drugie, nie chcesz przerywać procesu. Specjaliści zadbają o Twoje ciało i umysł. To połączenie prowadzi do lepszych wyników.
Dlaczego warto szukać pomocy już teraz?
Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, zacznij od zwrócenia uwagi na skutki picia. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, warto się temu przyjrzeć. Bezpłatne i prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu mogą pomóc Ci odzyskać kontrolę nad piciem. Nie czekaj na dalszy rozwój choroby, który często ma nieprzyjemne konsekwencje.
Efekty fizyczne obejmują:
- choroby układu krążenia (nadciśnienie, choroby serca, niewydolność krążenia),
- nieodwracalne uszkodzenia układu pokarmowego (zapalenie trzustki, marskość wątroby, zapalenie przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka),
- zaburzenia układu nerwowego (otępienie, bóle mięśni, porażenia, zaburzenia pamięci),
obniżona sprawność seksualna (spadek libido, impotencja, zaburzenia miesiączkowania), - osłabiona odporność.
Jeśli nie zdecydujesz się na odwyk alkoholowy w odpowiednim czasie, możesz również odczuć skutki picia na swoim umyśle. Należą do nich psychoza alkoholowa, drażliwość, agresja, impulsywność, obojętność na obowiązujące wartości, lęk, depresja, myśli samobójcze. Oczywiście nie wpłynie to na twoich bliskich.