Jak się zachować w momencie odejścia kochanego zwierzaka?

Jak się zachować w momencie odejścia kochanego zwierzaka? Chyba w głowach nas wszystkich istnieje jedna myśl, którą niezwykle trudno do siebie dopuszczamy. Musimy mieć świadomość, że przyjdzie taki dzień, w którym musimy się pożegnać ze swoim ukochanym czworonożnym przyjacielem. Odciągamy jak możemy od siebie tę myśl, ale będzie taki dzień, gdy stanie się to rzeczywistością. Najczęściej nie jesteśmy na to przygotowani. Jest to błąd. Sprawdźmy jak pożegnać ukochanego zwierzaka.

Trudny moment dla każdego z nas

Zwierzaki są bardzo ważną częścią naszego życia. Jednak to my jesteśmy dla nich absolutnie całym życiem. Nasi czworonożni przyjaciele są z nami w lepszych, jak i w gorszych momentach. Okazują radość, gdy wracamy do domu i bardzo często są po prostu naszymi najlepszymi przyjaciółmi oraz powiernikami sekretów.
Nawet lekarze weterynarii nie ukrywają, że najcięższym elementem pracy dla nich jest właśnie odejście zwierzaka. Moment uśpienia psa, czy też kota to coś strasznego. Znaczna większość właścicieli zwierząt nie chce przy tym momencie być obecnym. Zawsze zwierzę spogląda dookoła szukając swojego właściciela. Dla weterynarzy jest to doświadczenie łamiące serce. Każdy lekarz weterynarii oraz każdy właściciel psa bądź kota powinien zrobić co w jego mocy, aby nawet w takiej sytuacji zwierzak czuł się komfortowo. Zwierzę nie powinno czuć tego, że wszyscy dookoła są smutni. Jest to dla wszystkich właścicieli bardzo trudne, a niekiedy nawet nie do osiągnięcia. Wiadomo, że moment ten jest przerażający dla wszystkich z nas.
To co zostało powiedziane powyżej powinno wszystkich z nas uświadomić, aby nie opuszczali swoich zwierzaków, w takich momencie, w którym ich potrzebują chyba najbardziej w życiu.

Co robić?

Gdy jesteśmy właścicielami zwierzaka, to musimy mieć świadomość, że najpewniej pies lub kot umrze przed nami. Jeśli przyjdzie ten moment, to będziemy musieli najpewniej odwieźć zwierzaka do kliniki, aby mu zapewnić odejście bez odczuwania bólu. Nie chcemy dla swojego kochanego milusińskiego niczego złego. Decyzja o uśpieniu pieska, czy też kota jest straszna. Czasami jednak musimy ją podjąć. Wszyscy z tego powodu cierpimy identycznie. Wiemy już, aby nie zostawiać swojego psa bądź kota w gabinecie. Niech nasz strach nie wygra z tym, że zwierzę spędzi ostatnie chwile w otoczeniu obcych mu ludzi oraz w miejscu, za którym raczej za życia nie przepadał. Pies w takich momentach poszukuje swoich bliskich. Patrzy dosłownie dookoła i nie rozumie kompletnie dlaczego został całkowicie sam. Jest po prostu zdany na to, co zrobi mu weterynarz. Wówczas lekarz musi próbować uspokoić nasze zwierzę, ale jest dla niego obcą osobą i efekty są różne.

Wsparcie

Jak się zachować w momencie odejścia kochanego zwierzaka?
Jak się zachować w momencie odejścia kochanego zwierzaka?

Najważniejsze jest ogromne wsparcie na każdym etapie życia z naszym zwierzęciem. Nie tylko mówimy tutaj o ostatnim pożegnaniu, ale także wcześniej podczas leczenia. Niestety czasami nasze zwierzaki chorują pół swojego życia. Konieczna jest w tym wypadku cierpliwość i wyrozumiałość. Musimy także mieć świadomość, że zgodnie z aktualnymi przepisami prawa nie możemy po śmierci naszego zwierzaka zakopać ciała w lesie, na łące, a nawet w naszym przydomowym ogródku. Jest to zakazane. Koniecznie musimy mieć tego świadomość.
Jakie mamy możliwości, gdy nasz czworonożny przyjaciel odejdzie? W takiej trudnej chwili warto zgłosić się do krematorium dla zwierząt. Jest to miejsce, które nie tylko zajmuje się paleniem ciał zwierząt, ale także pozwoli nam na ostatnie pożegnanie zwierzaka, w komfortowych warunkach, a nawet zaproponuje ceremonię pogrzebową. W naszym kraju znajdują się cmentarze dla zwierząt. Jeszcze kilka lat temu był to temat tabu, który był sceptycznie odbierany przez społeczeństwo w naszym kraju. Nie rozumiemy jednak co mogłoby być złego w godnym pożegnaniu naszego zwierzaka? Jest to jak najbardziej na miejscu. Nie mamy żadnych wątpliwości.

Gdy zdecydujemy się na usługi krematorium, to powinniśmy na pewno wiedzieć, że automatycznie nie jesteśmy w tych ciężkich chwilach sami. Możemy liczyć na wsparcie profesjonalistów, którzy wiedzą jak się zachować, jakie mamy możliwości, jak i także załatwią niemal za nas wszystkie formalności. Jest to bardzo pomocne. Opowiedzą nam także, że możemy się postarać o specjalną pamiątkę po swoim zwierzaku. Może to być kamień ozdobny z odbitą łapką, pamiątkowy obraz, czy też jeszcze inne możliwości. Jest to już bezpośrednio zależne od konkretnego krematorium.
Wiele osób zadaje sobie pytanie ile to będzie kosztowało? Pamiętajmy, że nasze zwierzaki są warte każdych pieniędzy, a już na pewno ich ostatnie i należyte pożegnanie. Doceńmy, że jest taka możliwość. Jeszcze kilkanaście lat temu w tych trudnych chwilach właściciele byli sami. Wielokrotnie byli bezsilni. Nie możemy o tym zapominać. Korzystajmy z możliwości. Będzie nam na pewno o wiele, wiele łatwiej. Niestety niesprawiedliwe jest to, że zwierzaki żyją tak krótko. Chyba każdemu marzy się to, aby psy i koty żyły tak długo jak ludzie. Byłoby naprawdę świetnie. Niczego więcej wtedy by nam nie było trzeba.