Zastosowanie kart rfid

Zastosowanie kart RFID to technologia identyfikacji radiowej, która jest aktywnie wdrażana i stosowana niemal wszędzie. Chipy tego rodzaju dostarczane są wraz z kartami bankowymi, dowodami osobistymi (prawa jazdy, dowody osobiste i inne dokumenty), kartami do kluczy hotelowych, przepustkami itp. Zaletą kart RFID jest to, że nie wymagają bezpośredniego kontaktu ani skanowania linii wzroku mogą być wykorzystywane w różnych aplikacjach, takich jak kontrola dostępu.

Co to jest system RFID?

Technologia radiowej identyfikacji obiektów (RFID) ma szereg istotnych zalet w porównaniu ze zwykłymi metodami odczytu kodu kreskowego lub paska magnetycznego. Unikalny kod cyfrowy znajduje się w pamięci chipa w obudowie plastikowej karty. Mieści się w nim również antena, która odbiera fale radiowe. Te narzędzia identyfikacyjne mają prawie nieograniczoną żywotność, nie ma mechanicznego zużycia podczas odczytu, proces odbywa się bez wymiennych baterii.

Zastosowanie kart RFID
Zastosowanie kart RFID

Zasadą działania technologii bezstykowej jest rejestrowanie i przesyłanie danych, które są zapisywane na tagach RFID. Mogą to być informacje o tożsamości, poziomie uprawnień lub inne informacje. Specyfika tej technologii polega na tym, że karta zbliżeniowa RFID nie wymaga bezpośredniego kontaktu ani bezpośredniej widoczności z czytnikiem. Informacje będą przekazywane na odległość. Karty inteligentne są odczytywane szybko i dokładnie, co pozwala na dużą liczbę skanów. Karta zbliżeniowa może być używana nawet w agresywnym środowisku, takim jak brud, farba, para, woda. Pasywne karty plastikowe mają prawie nieograniczoną żywotność i mają niski koszt. Identyfikatory RFID są klasyfikowane według częstotliwości pracy, źródła zasilania, typu pamięci, wydajności.

Ogólna zasada działania każdego systemu RFID jest dość prosta. System zawsze składa się z głównych elementów: czytnika i identyfikatora. Czytnik emituje energię elektromagnetyczną w otaczającą przestrzeń. Identyfikator odbiera sygnał z czytnika i generuje sygnał odpowiedzi, który jest odbierany przez antenę czytnika, a następnie przetwarzany. Celem systemu RFID jest zapewnienie przechowywania wszelkich informacji, które mogą być przechowywane w postaci cyfrowej. Następnie jego przekazanie do realizacji procesów identyfikacyjnych.

Zakres zastosowania kart RFID jest bardzo szeroki

 • Domofony i systemy dostępu (w identyfikacji pracowników).
 • Opłata za korzystanie z telefonii komórkowej.
 • Transport publiczny (autobus, kolej, metro).
 • Opłata za przejazd autostradą (drogi płatne).
 • Zarządzanie aktywami i sprzedaż detaliczna.
 • W identyfikacji pojazdów i logistyce.
 • Produkcja.
 • Rejestrowanie czasu pracy.
 • Biblioteki
 • Paszport biometryczny.
 • Szkoły i uniwersytety.

Dziś plastikowe karty RFID są szeroko stosowane w wielu obszarach działalności. Zapewniają kontrolę dostępu do powierzchni produkcyjnej, obiektów biurowych, a także są szeroko stosowane jako karty rabatowe i klubowe.

Zobacz koniecznie:

Zastosowanie kart RFID

Jedną z głównych zalet kart RFID jest wysoki poziom ochrony danych, które są z nią zapisywane i odczytywane. Dlatego system RFID jest używany przy tworzeniu ważnych dokumentów i środków płatniczych, na przykład:

   • Dokumenty podróżne. Płatność za usługi transportowe od dawna odbywa się w sposób zbliżeniowy. Przykładem są bilety komunikacji miejskiej i naziemnej, które są wydawane w formacie plastikowych kart.
   • Karty bankowe. Ochrona środków odbywa się za pomocą produktów z podwójnym interfejsem: płatności można dokonać zarówno metodą kontaktową, jak i bezkontaktową.
   • Dowody osobiste. Nowoczesne paszporty biometryczne, prawa jazdy, legitymacje studenckie, przepustki szkolne również wykorzystują technologię RFID. Pozwala na przechowywanie podpisu cyfrowego oraz certyfikatów, danych biometrycznych.
   • Do tworzenia kart paliwowych wykorzystywana jest technologia RFID. Gwarantują wygodną płatność na stacjach benzynowych. Firmy specjalnie produkują takie markowe produkty, aby klienci nie trafiali do konkurentów.
   • Od wielu lat karty RFID są wprowadzane do branży hotelarskiej. Mogą być używane do uzyskania dostępu do pokoju. Dzięki nim pobyt w hotelu będzie bezpieczny i wygodny. Specjalne karty pomogą śledzić zachowanie gości. Na podstawie otrzymanych informacji można opracować promocje i programy lojalnościowe.
   • Znaczniki RF są często spotykane w centrach rozrywki. Karty RFID specjalne zawierają informacje o tym, ile pieniędzy dana osoba ma na koncie.
   • Technologia służy do tworzenia abonamentów na siłownię. Karta pozwoli Ci śledzić, jak często odwiedzasz klub, ile czasu w nim spędzasz. Karty z chipami RFID nadają się do płatności zbliżeniowych. To prawda, że ilość jednego zakupu jest ograniczona. Odbywa się to ze względów bezpieczeństwa. Nikt nie jest odporny na kradzież.

Kontrola dostępu z użyciem kart RFID

Schematy pracy są dość proste: etykieta częstotliwości radiowej z danymi pracownika to w zasadzie przepustka elektroniczna wykonana w formie karty RFID. Czytniki RFID są instalowane na bramkach przy wejściu do budynku firmy, a także na drzwiach pomieszczeń z ograniczonym dostępem dla pracowników. Wystarczy mieć przy sobie przepustkę elektroniczną, aby kod został odczytany, sprawdzony przez komputer, porównany z listą pracowników, którzy mają dostęp i jednocześnie z automatycznym otwarciem drzwi, zaznaczony w pamięci komputera wskazując stanowisko, nazwisko i inicjały pracownika oraz datę i godzinę przejścia.