Co to jest masaż gorącymi kamieniami?

Co to jest masaż gorącymi kamieniami? Masaż kamieniami może się odbywać zarówno przy użyciu narzędzi zimnych, jak i ciepłych. Jednak to ten drugi zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Zasady masażu gorącymi kamieniami

Taki masaż jest prawdziwą sztuką, która opiera się na określonych zasadach. Nie wystarczy, że rozgrzejemy dowolne kamienie i ułożymy je komuś na plecach. Tak naprawdę aby masaż został wykonany poprawnie, wszystko musi odbywać się zgodnie ze sztuką, bowiem wszystko ma tu sens i wszystko przynieść ma określony efekt.

Odpowiednie kamienie

Bardzo ważnym elementem takiego masażu są oczywiście kamienie. Nie mogą to być dowolne kamienie, a już na pewno nie sztuczne materiały, które kamienie tylko udają. Do masażu używa się specjalnie do tego przeznaczonych kamieni powstałych ze skał wulkanicznych. Najczęściej jest to bazalt, czyli kamienie o barwie czarnej, zielonej lub szarej. Kamienie te niezwykle długo utrzymują ciepło, co już samo w sobie sprawia, że doskonale nadają się do tego typu masażu.

Co więcej, wiąże się z nim określone działania terapeutyczne, mające mieć związek między innymi z wysoką zawartością minerałów. Bazalt pomagać ma w terapii chorób układu krwionośnego, a także rozluźniać mięśnie i poprawiać nasze ogólne samopoczucie.

Odpowiednia temperatura

Co więcej, kamienie muszą zostać nagrzane do odpowiedniej temperatury. Jak już wiemy, bazalt utrzymuje ją długo, niejednokrotnie przez cały czas trwania masażu. Jednak aby masaż przyniósł pożądane skutki temperaturę należy stale monitorować i w razie potrzeby wymieniać stygnące kamienie na nowe, nagrzane. Pożądany zakres temperatur to od 40 do 60 stopni w skali Celsjusza.

Sposób nagrzewania kamieni

Ważna jest jednak nie tylko temperatura, ale także to, w jaki sposób jest ona osiągana. Niedopuszczalne jest tu nagrzewanie kamieni na sucho, czyli na przykład w jakimkolwiek, najbardziej nawet wyszukanym piecu. Bazalt do masażu gorącymi kamieniami ogrzany musi zostać w wodzie o starannie dobranej temperaturze. Do sprawdzenia, czy woda osiągnęła odpowiednią ciepłotę używa się specjalnie przygotowanych do tego termometrów.

Technika masażu kamieniami

Przygotowanie narzędzi to jednak nie wszystko. Ważna jest także odpowiednia technika wykonywania samego masażu. Aby zgłębić wszystkie jej tajniki, trzeba przejść specjalistyczne szkolenie, jednak jest również kilka powszechnie znanych zasad masażu gorącymi kamieniami.

Nawilżenie skóry

Aby masaż przebiegał poprawnie, skóra powinna być dobrze nawilżona. Oczywiście niezwykle ważne jest, żeby osoba poddawana masażowi zatroszczyła się o to już wcześniej. Czyni się to poprzez pożywanie odpowiedniej ilości wody na kilka dni przed masażem. W ten sposób skóra nawadniana jest od środka. Również w trakcie masażu dba się jednak o odpowiednie nawilżenie skóry. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej kompozycji olejków, starannie dobranych do masażu. Mają one także działanie terapeutyczne, dzięki zestawieniu określonych zapachów.

Inną istotną kwestią jest powietrze w pomieszczeniu, w którym odbywa się masaż. Nie może być przesuszone, będzie to miało bowiem negatywny wpływ zarówno na skórę, jak i tym samym na cały masaż.

Masowane obszary

Bardzo ważne jest też odpowiednie ułożenie kamieni. To właśnie umiejętne ich przesuwanie gwarantuje właściwy przepływ energii, a zatem odpowiednie oddziaływanie terapeutyczne na ciało masowanej osoby.

Co daje masaż gorącymi kamieniami?

Każdy masaż jest przyjemny, jednak ten określony jego rodzaj nie byłby tak popularny, gdyby nie przynosił określonych korzyści. Dzięki odpowiedniej technice, uzyskać możemy bardzo cenne wartości terapeutyczne. Wspierają one leczenie bardzo wielu przypadłości.

Choroby układu krążenia

Masaż gorącymi kamieniami polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z problemami i dolegliwościami związanymi z układem krążenia. Dzięki odpowiednio dobranej temperaturze, umiejętnym naciskom i właściwym przesuwaniu kamieni, masaż ten doskonale stymuluje przepływ krwi we wszystkich częściach ludzkiego ciała.

Skurcze i napięcia mięśni

Innym przypadkiem, gdy masaż gorącymi kamieniami niesie wspaniałe właściwości terapeutyczne, są dolegliwości związane  z naszym układem mięśniowym. Najczęściej są to bolesne lub uciążliwe skurcze. Niemal równie często skarżymy się na trudne do usunięcia napięcie mięśni, które ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a także zdrowie somatyczne. Na szczęście odpowiednio przeprowadzony masaż gorącymi kamieniami potrafi poradzić sobie ze wszystkimi tego typu dolegliwościami.

Zdrowie psychiczne

Nie mniej ważne jest nasze zdrowie psychiczne. Od niego zależy przecież jakość naszego życia. Nawet najzdrowsze ciało nie zda się na nic, jeśli należało będzie do osoby zestresowanej i nieszczęśliwej. Wysoki stan napięcia zresztą bardzo szybko negatywnie przełoży się zresztą na nasze zdrowie somatyczne, powodując rozliczne choroby. Masaż gorącymi kamieniami w prosty sposób pozwala temu zapobiec. Znany jest z niesamowitych właściwości relaksacyjnych. Dzięki temu łatwo osiągniemy stan wewnętrznego spokoju i zredukujemy poziom stresu w naszym codziennym życiu.