Jaką należy ukończyć szkołę, aby zostać ortodontą? Bardzo często pacjenci się dziwią, że ortodonci także są stomatologami. Warto wyjaśnić wszystkim, jaką drogę należy przebyć, aby się zajmować zawodowo leczeniem wad zgryzu. Poniżej powiemy sobie co nieco na temat szkoły, którą musi ukończyć ortodonta. Część osób na pewno będzie zaskoczona. Zaczynajmy.
Stomatologiczne studia
Zacznijmy sobie od tego, że każdy z lekarzy ortodontów https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/ jest także lekarzem stomatologiem. W pierwszej kolejności broni tytuł stomatologia, a dopiero później rozpoczyna specjalizację – ortodoncję. Studia stomatologiczne są studiami medycznymi. Można je określić jako studia, które mają znacznie szerszy zakres, niż tylko stomatologia. Na pierwszym roku mamy do czynienia z anatomią czy też z histologią. Z kolei w prosektorium odbywają się zajęcia na zwłokach spreparowanych, tak samo wygląda to u studentów lekarskich wydziałów. W kolejnych latach studenci stomatologii mają jeszcze takie przedmioty jak: patofizjologia, fizjologia, farmakologia czy też biochemia. Są to przedmioty identyczne jak na ogólnomedycznym wydziale, których zakres nie jest wcale okrojony. Od trzeciego roku studenci mają obowiązkowe zajęcia w szpitalach. Bardzo ciekawe jest to, że na studiach medycznych nawet się nie pisze magisterskiej pracy. Nauka obowiązuje do końca i pod koniec roku piątego zdaje się dyplomowane egzaminy – praktyczny oraz teoretyczny. A co po zakończeniu studiów? Po zakończeniu studiów następuje rok stażu. Najczęściej jest to medyczna uczelnia czy też spora przychodnia stomatologiczna.
Wybór specjalizacji
Po dokładnie sześciu latach nauki, taka osoba staje się już lekarzem dentystą. Dopiero teraz zdecydować się może na robienie specjalizacji, na przykład z ortodoncji. Przy czym prawo polskie mówi o tym, że aby wykonywać ortodontyczne leczenie nie musimy mieć wcale ukończonej specjalizacji. Jeśli stomatolog ma zamiar ukończyć specjalizację, to musi się dobrze przygotować, ponieważ jest to dosyć trudny etap. Specjalizacyjne szkolenie trwa dokładnie trzy lata. Podczas tego stażu studenci są w stanie nabyć sporą dawkę wiedzy z zakresu ortodoncji. Sprawiają, że można się stać naprawdę dobrymi ortodontami. Czy ortodontów na naszym rynku brakuje? Zdania na ten temat są podzielone. Jednak, jedno jest pewne – dobrych ortodontów nigdy nie jest zbyt wiele. Zauważamy w obecnych czasach taką zależność, że nawet osoby dorosłe decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Tym samym mogą spełnić swoje marzenie o pięknym i równym uśmiechu. Jeszcze nie tak dawno aparat ortodontyczny nosiły jedynie dzieci. Co więcej, kiedyś aparat ortodontyczny był powodem do wstydu. Obecnie jest ciekawym elementem naszego wyglądu, modnym gadżetem oraz uzupełnieniem codziennej stylizacji. Widzisz różnicę? Różnica jest naprawdę spora.
Ortodoncja – dosyć trudna dziedzina
Stomatolodzy, którzy nie dostali się na specjalizację organizowaną, wcale nie muszą się załamywać. Jest dla nich dosyć ciekawa alternatywa. Cóż to za alternatywa? Mamy szeroki dostęp do źródeł wiedzy, chociażby w Internecie. Musimy po prostu chcieć się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. W Polsce, jak i także zagranicą znajdziemy masę wartościowych wykładów, kursów oraz także konferencji. W sieci znajdziemy sporo publikacji naukowych z tematów, które nas szczególnie interesują. Jeśli ktoś chce w dziedzinie ortodoncji być dobry specjalista może to osiągnąć, angażują się w zdobywanie wiedzy na przeróżne sposoby. Pamiętajmy jednak, że ortodoncja jest dosyć trudną dziedziną. Wymaga naprawdę sporo wyzwań i tak naprawdę ciągłego rozwijania się i dokształcania. Kto kto uważa, że po zrobieniu specjalizacji będzie już mógł osiąść na laurach, to jest w dużym błędzie. O dobrym ortodoncie wcale nie świadczy tylko dyplom ukończenia specjalizacji, ale ciągłe poszerzanie swojej wiedzy z tego działu medycyny. Dobry ortodonta https://www.gimswiatki.edu.pl/wizyta-u-ortodonty-jak-wyglada/ nigdy nie może osiąść na laurach. Jeśli tak się stanie, to zostanie daleko z tyłu. Niestety nie nadąży nad wszelkimi zmianami oraz metodami leczenia. Gdy zobaczymy sobie jak wyglądało leczenie ortodontyczne jeszcze pięć lat temu, a jak wygląda teraz, to będziemy w niemałym szoku. Na pewno różnicę zauważą nawet laicy. Ortodoncja dosyć szybko ewoluuje i to nie tylko w kwestii metod leczenia. Bardzo zmieniło się podejście do pacjenta, diagnostyka, wiedza na temat jakie są podłoża wad zgryzu, jak i także jej powiązania z całkiem innymi dysfunkcjami ludzkiego organizmu. Aby skutecznie móc leczyć, trzeba być na pewno na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy. Studia stomatologiczne, jak i także specjalizacja to dopiero sam wierzchołek góry lodowej. Wiedzmy, że może być trudno, ale powołanie do tego zawodu powinno być silniejsze. Spełnijmy swoje marzenie i zostańmy bardzo dobrym ortodontą. Dzięki temu będziemy spełnieni, szanowani i co najważniejsze będzie robić to, co lubimy. Wówczas nawet nie będziemy odczuwać, że pracujemy. Jest to najlepsza sytuacja, z którą możemy mieć do czynienia, jeśli tylko dobrze zaplanujemy swoją karierę zawodową.