Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Wizyty u stomatologa nie kojarzą nam się raczej z niczym przyjemnym, jednak obecnie nie mamy się tak naprawdę czego obawiać. Stomatolodzy podczas przeprowadzanych obecnie zabiegów korzystają z coraz lepszych środków znieczulających, dlatego też ani ból zęba, ani konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego nie są już tak straszne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Stomatolog to osoba, która za wszelką cenę chce pomóc każdemu swojemu pacjentowi, nie sprawiając mu jednak żadnego bólu. Jakie jednak zabiegi stomatologiczne należy do tych przeprowadzanych najczęściej?

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Zabiegi z zakresu stomatologii możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na takie, które związane są z naszym zdrowiem, a także na takie, które przeprowadzane są z uwagi na estetykę naszego uśmiechu.

Zabiegi dbające o zdrowie naszych zębów

Pierwsza kategoria dotyczy stricte zabiegów, które przeprowadzane są w trosce o zdrowie naszego uzębienia. Najczęściej nie kojarzą nam się zbyt dobrze, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu związane były z bólem, jednak dzięki stosowanym obecnie znieczuleniu nie mamy się tak naprawdę czego bać. Gdy z powodu bólu zęba decydujemy się na wizytę u stomatologa, w pierwszej kolejności przeprowadza on zabieg tzw. borowania. W dużym skrócie polega on na mechanicznym usuwaniu za pomocą specjalnego wiertła zaatakowanej przez próchnicę tkanki zęba. W trakcie trwania tego zabiegu można odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort oraz dosyć nieprzyjemny zapach, jednak nie trwa to zbyt długo. Gdy ząb zostanie dokładnie oczyszczony, stomatolog przechodzi do kolejnego etapu, czyli do plombowania. Dentysta za pomocą specjalnych materiałów uzupełnia ubytek, dzięki czemu po dziurze w zębie nie pozostaje żaden ślad. Jeszcze do niedawno jako wypełnienie zastosowano amalgamatowe plomby, które były dosyć ciemne i najczęściej zawierały niebezpieczną rtęć. Obecnie jednak specjaliści sięgają po specjalny materiał światłoutwardzalny, który w ciągu kilku sekund od użycia lampy polimeryzacyjnej staje się całkowicie twardy, a do tego przybiera kolor zęba, dzięki czemu staje się niewidoczny. Gdy stan zęba jest dosyć poważny, konieczne może się okazać przeprowadzenie leczenia kanałowego, dzięki któremu możemy uniknąć jego wyrwania. Polega ono na całkowitym usunięciu miazgi, zdezynfekowaniu wnętrza zęba, a także wypełnienia ubytku odpowiednim materiałem. Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe trwało dosyć długo i wymagało kilku wizyt u stomatologa, jednak obecnie już w trakcie jednego zabiegu można całkowicie wyleczyć problematycznego zęba. 

Gdy leczenie kanałowe nie przynosi jednak rezultatu lub nie jest w ogóle wskazane jego przeprowadzenie z uwagi na dosyć poważny problem, to konieczne może okazać się jego usunięcie, czyli tzw. ekstrakcja. W przypadku zębów znajdujących się z przodu z ekstrakcją nie powinno być żadnych problemów, jeśli jednak chodzi o zęby położone nieco dalej a w szczególności mowa tutaj o ósemkach, to konieczna jest wizyta u chirurga, który po wprowadzeniu znieczulenia przy pomocy specjalnych kleszczy oraz własnych umiejętności usuwa uszkodzonego zęba. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, a raczej lekkie rozpychanie, szczęka przez kilka godzin może być lekko sparaliżowana, jednak po upływie kilku godzin czucie powinno powrócić. Może również pojawić się ból, dlatego też warto mieć pod ręką tabletki przeciwbólowe.

Zabiegi dbające o wygląd naszych zębów

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej również cieszą się dosyć dużą popularnością, ponieważ dzięki nim możemy poprawić wygląd naszego uśmiechu. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest z pewnością wybielanie, które każdy stomatolog przeprowadza w swoim gabinecie. Śnieżnobiały uśmiech to marzenie większości osób i dzięki najnowocześniejszym technologiom możliwe jest wybielenie zębów nawet o kilka tonów. Aby wybielić nasze zęby, możemy zdecydować się na wybielanie nakładkowe lub takie wykorzystujące moc lasera. 

Pierwsza metoda polega na zakładaniu na noc specjalnego żelu aplikowanego na nakładki, które następnie przykładane są do zębów. Wspomniane nakładki wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, tak, aby idealnie pasowały do zębów. 

Z kolei druga metoda polega na kilkukrotnym nałożeniu preparatu wybielającego i aktywowaniu jego działania przy pomocy światła lasera. W przypadku krzywych zębów lub posiadania martwego zęba warto zdecydować się na założenie licówek, które w widoczny sposób poprawiają wygląd naszego uśmiechu. Podczas zabiegu na zęby nakłada się specjalny płatek wykonany z porcelany, który maskuje wspomniany defekt. Z kolei w sytuacji, gdy korona zebu uległa uszkodzeniu lub doszło do mechanicznego zniszczenia zęba, warto zdecydować się na założenie korony, która najczęściej produkowana jest z porcelany, akrylu lub ceramiki. Choć koszt takiej korony nie należy do najtańszych, to jednak przez wiele długich lat możemy cieszyć się przepięknymi zębami, dlatego też w tym przypadku cena nie powinna odgrywać kluczowej kwestii.