Operuj się za darmo – refundowane zabiegi chirurgii plastycznej

Operuj się za darmo – refundowane zabiegi chirurgii plastycznej. Chirurgia plastyczna  większości społeczeństwa kojarzy się z poprawianiem urody: powiększaniem biustu, zabiegami na twarz, modelowaniem sylwetki. Uchodzi za usługę drogą, dostępną jedynie dla nielicznych. Wciąż można przeczytać i usłyszeć pogardliwe opinie, że jest to kaprys i fanaberia.  Zdarzają się sytuacje, że operacje plastyczne są koniecznością niezbędną do poprawy zdrowia lub komfortu życia po leczeniu onkologicznym. Chirurgia plastyczna jest częścią medycyny, intensywnie rozwija się, dając pacjentom ogromne możliwości korekcji wad i wyleczenia z kompleksów. W kilku przypadkach zabiegi chirurgii plastycznej są częściowo lub w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie tylko poprawa wyglądu

chirurgia plastyczna
Chirurgia plastyczna

Według obiegowej opinii korzystanie z chirurgii plastycznej na celu poprawienie urody – skorygowanie czegoś, co dana osoba uważa za nieatrakcyjne, np.: zmienia kształt nosa, powiększa usta, itp. Tymczasem chirurgia plastyczna jest szansą na powrót do zdrowia i normalnego życia dla pacjentów, którzy urodzili się z deformacjami twarzy, przeżyli wypadek w wyniku, którego doznali poważnych obrażeń lub przeszli leczenie onkologiczne i potrzebują pomocy w celu eliminacji widocznych skutków terapii. W takich przypadkach jest możliwa chirurgia plastyczna na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kontrowersje wokół refundacji chirurgii plastycznej

Zabiegi chirurgii plastycznej są bardzo popularne, korzysta z nich wiele osób, które dzięki operacjom uwierzyły w siebie, poprawiły swój wygląd i zmieniły swoje życie na lepsze, to  w Polsce wciąż jest to towar luksusowy, wokół którego krąży wiele mitów. Kliniki chirurgii plastycznej znajdują się w każdym większym mieście. Wciąż niewiele zabiegów jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a dopłacanie do chirurgii plastycznej wzbudza wiele kontrowersji. Wynikają one z przesądów i braku wiedzy, czasem z zawiści o wyższy status materialny sąsiadki, która skorygowała nos. Kolejka do operacji plastycznych refundowanych przez NFZ jest ogromna i czasem zniechęca ludzi.

Jakie zabiegi refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia?

Z reguły Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje chirurgii plastycznej. Od tej reguły jest kilka wyjątków. Na pomoc w finansowaniu chirurgii plastycznej z NFZ mogą liczyć pacjenci potrzebujący korektę zniekształconej twarzy lub ciała, które zostały wywołane wypadkiem. Można także starać się o leczenie nieestetycznie wyglądających zmian w  wyglądzie spowodowanych skutkami ubocznymi leczenia jakiejś choroby w ramach umowy z NFZ. Refundacja chirurgii plastycznej na NFZ przysługuje  w przypadku zabiegu usunięcia defektu wrodzonego (np. rozszczep wargi lub podniebienia).  O sfinansowanie zabiegów chirurgii plastycznej  z Narodowego Funduszu Zdrowia mogą ubiegać się pacjenci cierpiący na: niedorozwój piersi, ginekomastię, porażenie nerwu twarzowego.  Chirurgia plastyczna z NFZ może pokryć koszty operacji w przypadku szpecących blizn pooperacyjnych lub pourazowych, np.: blizn powstałych wskutek oparzenia. Na zabiegi chirurgii plastycznej z NFZ mogą liczyć kobiety z przyrostem gruczołu piersiowego. Dotkliwe bóle czy zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie spowodowane za dużym biustem są  przesłankami do przeprowadzenia mastopeksji. Jest to chirurgiczne zmniejszenie biustu i przysługuje na to zwrot pieniędzy z NFZ. Wymagane jest jednoznaczne orzeczenie neurologa lub ortopedy, że operacja jest koniecznością i ma na celu poprawę zdrowia i funkcjonowania pacjentki. 

Pomoc przy nowotworach

Nowotwory to straszne schorzenia, wymagające długiego leczenia. Niestety, w wielu wypadkach nie udaje się ocalić pacjenta. Osoby, które miały szczęście i udało się im przeżyć, zmagają się ze skutkami leczenia.  W wielu przypadkach jedynym sposobem, aby przywrócić im radość życia jest chirurgia plastyczna, dzięki której można usunąć niektóre następstwa nowotworów.
Na refundację z NFZ mogą więc liczyć osoby, które zmagały się z nowotworami skóry i powstał problem   trudno gojących się rany lub znamion barwnikowych. Podstawą do refundacji są również nienowotworowe guzy skóry, rak piersi, a także inne zmiany kwalifikujące się do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi i kompleksu otoczka-brodawka.  W przypadku kobiet, które miały wykonaną mastektomię, rekonstrukcja piersi pozwala odzyskać pewność siebie, swoje ciało i poczucie zwycięstwa nad rakiem.  Chirurgia plastyczna z Narodowego Funduszu Zdrowia to dla osób, które wygrały walkę z nowotworami, rodzaj terapii pomagającej uporać się ze skutkami choroby i poprawiającej samopoczucie. Leczenie onkologiczne jest bardzo trudne psychicznie. Dlatego pacjentom zależy, aby usunąć  wszystkie niechciane pamiątki po ciężkiej chorobie, którą szczęśliwie udało się im wygrać.

Aby skorzystać z chirurgii plastycznej na Narodowy Fundusz Zdrowia należy być ubezpieczonym i mieć skierowanie od specjalisty.  Atmosfera wokół chirurgii plastycznej zaczyna się zmieniać. Ludzie zaczynają doceniać jej możliwości i patrzeć na nią jak na specjalizację medyczną, a nie kaprys bogatych kobiet.