O co pytać przy kupnie domu. Nabycie zupełnie nowego domu często brzmi zachęcająco. Jednak zainwestowanie dużych pieniędzy w nieruchomość, która wciąż powstaje, to dla wielu zbyt wielka niewiadoma, żeby się na nią skusić. Dowiedz się, jak się upewnić, że, kupując mieszkanie od deweloper Kraków, wszystko pójdzie po twojej myśli.
W ostatnim czasie wiele domów deweloperskich sprzedaje się naprawdę szybko; większość z nich znajduje kupca jeszcze przed postawieniem fundamentów lub krótko po tym, jednak duży popyt nie jest niestety gwarancją braku późniejszych problemów.
Domy deweloperskie – najpierw rozeznanie
Często widząc, że gdzieś w budowie jest nieruchomość, która wygląda jak dom naszych marzeń, najchętniej od razu decydowalibyśmy się na zakup. Nie jest to jednak najbardziej rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza że całkiem łatwo możemy się przekonać, czy warto inwestować w nieruchomości 2019.
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam sprawdzić, na ile dobrze zapowiada się dana inwestycja. Oczywiście najprostszym sposobem na sprawdzenie dewelopera jest przejrzenie, jakie informacje na jego temat znajdują się w internecie. Najważniejsze to relacje z budowy: aktualizacje na temat postępów w pracy nad aktualnymi inwestycjami, zdjęcia z budowy to jedno; równie istotne są relacje i opinie poprzednich klientów. W internecie powinny znajdować się ich relacje, mówiące o ewentualnych opóźnieniach, niedoróbkach czy wręcz przeciwnie – pochwały dla owocnych rezultatów budowy.
Wiarygodność dewelopera
O rzetelności dewelopera świadczą nie tylko opinie. To wręcz niezbędne, żeby dany deweloper figurował w rejestrze Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Taka przynależność to poniekąd gwarancja, że dana firma jest uczciwa i posiada odpowiednią renomę.
Nie mniej istotne jest uzyskanie Certyfikatu Dewelopera. Przyznaje go Polski Związek Pracodawców Budownictwa i jest on zarezerwowany wyłącznie dla najlepszych firm deweloperskich, odznaczających się inwestycjami przeprowadzonymi z sukcesem oraz rzetelnością w kontaktach z klientem. To w gruncie rzeczy największe wyróżnienie, jakie w Polsce może uzyskać deweloper – przyznawane jest niewielu, ale nawiązując współpracę z taką firmą możemy być praktycznie pewni, że wszystko pójdzie po naszej myśli.
Wiedza na temat działki
Przed zakupem deweloperskiej nieruchomości sprawdź nie tylko samą firmę deweloperską, ale również miejsce, w którym ma zostać wybudowany twój przyszły dom. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek – na przykład mogłoby się później okazać, że gmina ma już plany na przyszłość odnośnie tego miejsca (jak, chociażby, przeprowadzenie przez nią drogi); tego typu informacje znajdziesz w planie zagospodarowania przestrzennego konkretnej gminy.
Upewnij się, że działka nie jest obciążona, czyli że nie jest ona zastawem pod kredyt hipoteczny; to pomoże ci uniknąć wielu późniejszych problemów prawnych.
Zorientuj się również, jak wygląda najbliższa okolica. W ogłoszeniu deweloperskim mogą znajdować się wiadomości wyłącznie zachęcające do zakupu nieruchomości, jednak w rzeczywistości może to różnie wyglądać. Najlepiej sprawdź wszystko na własną rękę, łącznie z dostępnością komunikacji, sąsiedztwem sklepów, lasów i tak dalej.
Domy od dewelopera – dziennik budowy
Dziennik budowy to jeden z najważniejszych dokumentów w procesie budowy – zwłaszcza deweloperskich nieruchomości. W dzienniku opisywany jest cały przebieg robót budowlanych; ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście oceny technicznej, a także udokumentowania poprawnego przebiegu budowy. Jeżeli w trakcie budowa domku w https://domyhbe.pl/ doszło do jakichś nieprawidłowości, wystąpiły jakiekolwiek usterki, wszystkie informacje na ich temat powinny znaleźć się w dzienniku budowy.
Dostęp do dziennika budowy mają wszystkie osoby z nią związane, w tym inwestor, kierownik budowy, osoba odpowiedzialna za kontrolę techniczną budowy czy osoby wykonujące czynności geodezyjne. Jako klienci mamy prawo zapoznania się z wpisami w dzienniku budowy, którego kopię dostarcza nam deweloper (oryginał musi zostać złożony w urzędzie).
Proponujemy piękne domy na słonecznej Sardynii:
- nieruchomości Sardynia sprzedaż na stronie https://sardynianieruchomosci.pl/
Certyfikaty materiałów budowlanych
Na twoją prośbę inwestor ma obowiązek przedstawić ci wszystkie certyfikaty i atesty materiałów użytych do budowy domu. Zarówno materiały, jak i wszystkie instalacje muszą być zgodne z tym, co wcześniej spisano w umowie, a także zgodne z ustalonym wcześniej standardem.
Upewnij się, że w zawartej umowie znalazły się informacje o gwarancji. Dzięki niej deweloper jest zobowiązany do wykonania naprawy, jeżeli w określonym w gwarancji terminie doszło do usterek.
Przeniesienie prawa własności
Kiedy już wszystko odbędzie się po twojej myśli i zostaniesz szczęśliwym posiadaczem nowowybudowanego domu, jedyne co zostanie, to dopełnienie czynności prawnych. U notariusza zostanie przepisane na ciebie prawo własności; niestety, żeby tak się stało, musisz wcześniej uiścić odpowiednio wysoką opłatę (jej wysokość zależy od ceny nieruchomości – im droższy dom, tym więcej musisz zapłacić).
Poza tym będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych oraz za dokonanie właściwego wpisu w księdze wieczystej. Na szczęście nie są to już tak wysokie stawki – przynajmniej w porównaniu ze wspomnianą wcześniej taksą notarialną.