Dyski SSD do laptopów – najważniejsze informacje: Na rynku sprzętu komputerowego trwa rewolucja związana z nowoczesnymi dyskami SSD oraz ich coraz bardziej przystępnymi dla kieszeni przeciętnej osoby cenami. Nie jest zatem dziwne, że posiadacze laptopów decydują się na ich zakup, aby móc przyspieszyć bądź ulepszyć swój sprzęt. Doboru odpowiedniego dysku twardego do laptopa można dokonywać nie tylko w związku z awarią starego urządzenia.
Właściwy model może w dużym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo posiadanych danych oraz w usprawnić działanie systemu. Dyski SSD do laptopów – jak dokonać ich właściwego wyboru? Czym się one charakteryzują? Na to i inne pytania związane z tym tematem odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Dysk SSD – jaki wybrać?
Dyski SSD zyskują na popularności także wśród posiadaczy laptopów, jednak należy je odpowiednio dobrać. Jeżeli zastanawiasz się, jakie dyski SSD do laptopów są najlepsze i czym powinny się one charakteryzować, to dobrze trafiłeś. Rozważając zakup dysku SSD, warto zwrócić uwagę na:
- szybkość działania – to najważniejsza kwestia. Należy sobie również zdawać sprawę z tego, iż dyski SSD mają różną szybkość odczytu oraz zapisu. Podczas wyboru powinno się zwracać uwagę na te parametry – im są one wyższe, tym lepiej.
- rozmiar – dyski SSD do laptopów występują w trzech rozmiarach – 1,8, 2,5 oraz 3,5 cala. Przed zakupem dysku warto sprawdzić, jakie dokładnie urządzenia obsługuje dany laptop.
- pojemność – to również bardzo istotny parametr. Wybór pojemności powinien zależeć od tego, czy dysk ma pełnić funkcję magazynu danych czy też ma być on połączony z dyskiem HDD. W pierwszym przypadku warto kupić dysk o pojemności nie mniejszej niż 500 GB. Natomiast jeżeli chcemy uzupełnić przestrzeń dyskową, to wystarczy zakup dysku 256 GB. Z pewnością zwiększy ona szybkość działania laptopa.
- Interfejs – aby dyski mogły w pełni wykorzystywać swoje możliwości, nie powinny działać na przestarzałych interfejsach. Najczęściej spotyka się dyski korzystające z interfejsu mSATA lub SATA III – ich przepustowość to 6Gbit/s. Jednakże popularne stają się również dyski korzystające z interfejsu M.2, który używa magistrali PCIe. To bardzo innowacyjne rozwiązanie mogące zapewnić o wiele wyższą przepustowość sięgającą do 8 Gbit/s, dzięki czemu laptop może działać dużo sprawniej.
Dysk SSD do laptopa – jak go podłączyć?
Kwestia tego, jak podłączać dyski SSD do laptopów zależy od ich modeli. Spora część laptopów posiada gniazda przeznaczone na twardy dysk wydzieloną strefą serwisową, zakrytą osobną klapką. Aby się do nich dostać, wystarczy odkręcić 2 albo 4 śrubki. Natomiast w niektórych urządzeniach konieczne może być zdjęcie całej obudowy laptopa.
Możliwe jest także wykorzystanie specjalnego adaptera optycznego, do którego można podłączyć dysk. Montuje się go w zastępie optycznego napędu. To bardzo dobra opcja dla osób, które chcą dysponować zarówno dyskiem HDD jak i SDD.
Jaki dysk jest lepszy – SSD czy HDD?
Dyski półprzewodnikowe (SSD) są lepsze od standardowych urządzeń talerzowych (HDD). Głównym powodem, dla którego tak się dzieje, jest ich budowa. Dyski talerzowe są zbudowane z ruchomych talerzy i specjalnej elektromagnetycznej głowicy, która umożliwia odczyt oraz zapis danych. W związku z posiadaniem ruchomych części, dyski HDD są bardzo podatne na wibracje i uderzenia, co może spowodować awarię albo nieodwracalne uszkodzenie konstrukcji, co może doprowadzić do utraty danych.
Warto pamiętać również o tym, że dyski talerzowe są ograniczone pod względem wydajności. Natomiast dyski SSD do laptopów posiadają pamięć flash. Nie posiadają części ruchomych w związku z czym nie są podatne na wszystkie potencjalnie szkodliwe czynniki. Dla laptopów to bardzo ważna kwestia, gdyż są to urządzenia mobilne.
Poza dużo większą wytrzymałością dyski SSD posiadają także dużo lepsze parametry techniczne mające wpływ na sprawne działanie dysku. W związku z tym posiadanie dysku półprzewodnikowego oraz zainstalowanie na nim systemu sprawi, iż laptop będzie działał szybko i bez zakłóceń. Oprócz tego, warto również pamiętać o tym, że dyski SSD działają ciszej, są bardziej odporne na wahania temperatur oraz zużywają mniej prądu.
Każdy dysk twardy posiada wady oraz zalety. Wybór jest uzależniony od tego, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup dysku.
Kto powinien rozważyć zakup dysku SSD?
Laptop posiadający dysk SSD jest idealny dla każdego, kto posiada odpowiednią ilość gotówki, zależy mu na szybkości działania oraz nie chce w intensywny sposób dokonywać zapisu danych na nim. W trakcie normalnego używania oraz zapisywania około 10 GB danych każdego dnia, dysk SSD – w zależności od modelu – może działać nawet aż 150 lat. Jeżeli natomiast zostanie zwiększona liczba danych do 1TB dziennie, to jego żywotność może wynieść tylko 1,5 roku.
Co więcej, dyski półprzewodnikowe potrafią nadać mającemu już swoje lata sprzętowe nowe życie. Powinny się nad zakupem dysku SSD zatem zastanowić:
- posiadacze starszych modeli laptopów,
- osoby chcące przyspieszyć działanie swojego sprzętu.